за захранването

  • 4 369
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 228
на нас още ни е рано но искам да попитам, че ми се вижда доста сложно това захранване, имам намерение да започна с зеленчуково пюренце след като давам по една лъжичка отнчало след това колко мляко трябва да изпие и с увеличаването на пюрето трябва да се намали гр на млякото  Thinking бебка изпива 150гр и ако може още едно въпросче почваме примерно с картофче след колко време мож да го заменим с друг зеленчук и пак ли се започва с по една лъжичка а може ли и каша да се дава или след като съм започнала с пюрета с тях трябва да продължа  БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗА ОТГОВОРИТЕ    bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 15 198
имам намерение да започна с зеленчуково пюренце след като давам по една лъжичка отнчало след това колко мляко трябва да изпие и с увеличаването на пюрето трябва да се намали гр на млякото 
Започваш с 1 лъжичка, на следващите приеми даваш от същото пюре (същия вид) с по 2-3 лъжички в повече и дохранваш с мляко. Всеки път когато увеличаваш количеството на пюрето, намаляваш количеството на млякото.
Аз правех така докато достигнахме цяло бурканче (190гр.) пюре.
Освен това, пюретата, които давах, бяха домашни и ги правех с кърма, така че Иво приемаше мляко, въпреки че кърменето отпадна.

почваме примерно с картофче след колко време мож да го заменим с друг зеленчук и пак ли се започва с по една лъжичка 
Към картофчето ще добавиш другия зеленчук-морков, тиква ..... В началото може да добавиш много малко количество, така че да не се налага да захранваш отделно, и постепенно да увеличаваш количеството на новия зеленчук за сметка на намаляване на количеството на картофа.

а може ли и каша да се дава или след като съм започнала с пюрета с тях трябва да продължа 
Обикновено зеленчуковото пюре се дава за обяд, а кашата-следобяд. След като започнеш с пюретата, трябва да минат поне 3 седмици, преди да започнеш да даваш и каша следобяд. На обяд остават пюретата, следобяд добавяш и кашата.

# 2
  • Мнения: 2 960
можеш със зеленчуково пюре или оризова кашичка.С по една лъжичка от това ,с което си решила да захраниш.Така постепенно в дните напред увеличаваш с по лъжичка !!!

# 3
  • Мнения: 4 002
Виви, много хубаво и изчерпателно си отговорила!  Hug

Успех, Елена

# 4
  • Мнения: 228
имам намерение да започна с зеленчуково пюренце след като давам по една лъжичка отнчало след това колко мляко трябва да изпие и с увеличаването на пюрето трябва да се намали гр на млякото 
Започваш с 1 лъжичка, на следващите приеми даваш от същото пюре (същия вид) с по 2-3 лъжички в повече и дохранваш с мляко. Всеки път когато увеличаваш количеството на пюрето, намаляваш количеството на млякото.
Аз правех така докато достигнахме цяло бурканче (190гр.) пюре.
Освен това, пюретата, които давах, бяха домашни и ги правех с кърма, така че Иво приемаше мляко, въпреки че кърменето отпадна.

почваме примерно с картофче след колко време мож да го заменим с друг зеленчук и пак ли се започва с по една лъжичка 
Към картофчето ще добавиш другия зеленчук-морков, тиква ..... В началото може да добавиш много малко количество, така че да не се налага да захранваш отделно, и постепенно да увеличаваш количеството на новия зеленчук за сметка на намаляване на количеството на картофа.

а може ли и каша да се дава или след като съм започнала с пюрета с тях трябва да продължа 
Обикновено зеленчуковото пюре се дава за обяд, а кашата-следобяд. След като започнеш с пюретата, трябва да минат поне 3 седмици, преди да започнеш да даваш и каша следобяд. На обяд остават пюретата, следобяд добавяш и кашата.

СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ Hug

# 5
  • Мнения: 31
здравейте и от мен. и на нас предстои захранване и искамда ви попитам- има ли зна4ение с плодово или зелен4уково пюре ще се захрани бебето. аз мисля да започнем от 3 месец с плодово, а зелен4уковото- през 4. вие как захранихте вашите деца? и още нещо- тук във форума се натъкнах на мнения, 4е е добре даването на сок да започне по-късно. моята лекарка обаче ме посъветва да започна ве4е (ние сме на 2 месеца) да давам сок от ябълка или морков. може ли да се захрани детето без сок?

# 6
  • София
  • Мнения: 15 198
Няма много голямо значение дали ще започнеш с плодово или със зеленчуково пюре-както решиш. Аз лично залагам на млечно-зеленчуковото. Много майки са споделяли тук, че след сладките плодови пюрета бебетата им не приемат зеленчуковите.
Много рано е да започнеш захранване от 3-тия месец. До навършване на 6м. бебетата могат и е препоръчително да останат само на кърма или АМ. Най-най-ранната мислима възраст за начало на захранването е навършени 4 месеца.
За сок пък изобщо не мисля, че може да става дума на вашата възраст. Аз не бих последвала този съвет на педиатърката ти. И да-захранването може да започне и без сок.

# 7
  • Мнения: 1 449

Виви е изчерпала точно и ясно последния въпрос, ще е повторя.
----------------

Редът на въвеждане на плодово или зеленчуково пюре няма определящо значение. Важното е да се осигурява достатъчен прием на мляко в периода на захранване и до първата година.

Според доста схеми на захранване може да се започне равностойно с плодове или зеленчуци, на възраст поне 4 месеца, най-добре около 6 месеца. Хубавото в повечето от тези схеми е, че изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето. Другият вариант е каша, която се препоръчва като първа храна най-вече в американските схеми на захранване – защото е нискоалергенна и сравнително безпроблемна храна.

Сокът е спорна тема в захранването. Наистина има много недостатъци - но обективността изисква да се отбележи, че не се отрича от повечето педиатрични школи в началото на захранването на 6 месеца (вкл. от такива, които препоръчват осъвременени схеми на захранване). В този случай сокът най-често се предлага като алтернатива на плодовото или зеленчуковото пюре при захранване не по-рано от 5-6 м. - въпрос на личен избор е с кое да се започне. Освен това сокът се предлага за кратко и се прави сравнителен бърз преход към истинска твърда храна – плодово или зеленчуково пюре. В случая възрастта (5-6 м.) го позволява, в сравнение с едно бебе на 2-3 месеца, което може само да преглъща сок.

По тази логика сокът може да се пропусне като начална храна и да се въведе директно пюре по преценка на възраст 4-6 м. В началото на захранването е по-важно детенцето да свикне с истинска твърда храна и всяка негова хапка е ценна, за да покрие повишените му енергийни нужди - сокът не е толкова важен елемент от детското хранене за възрастта 6-9 м. Така логически мястото на сока като продукт с реална хранителна стойност идва някъде около 9-12 м., когато вече не може да бъде за сметка на млякото или другата храна, а е полезно допълнение към тях. Дечицата вече упражняват дъвкателните си умения и 'тренират' храносмилането с плодове и други храни, така че сокът не може да обезсърчи детето да яде повече твърди храни или да увреди стомахчето му.

Тази неадекватна препоръка за сок и захранване на възраст 2-3 м. е свързана пряко с факта, че преди качеството на изкуствените млека е било крайно незадоволително (плюс факта, че не се е подкрепяло толкова активно кърменето). Съответно единственият начин остава да се вкарат отвън витамини, минерали и т.н. чрез сокове и пюрета. Сега при качеството на всички марки АМ (или при кърмене) няма никакъв смисъл от нещо друго - млеката са наистина добри. Другата храна само ще създаде проблеми преди възраст 4-6 м.


ЗЕЛЕНЧУЦИ
За
- имат по-неутрален вкус (в сравнение със сладките плодове)
- слаб алерген (картоф; тиквичка; тиква; морков)
- разнообразен витаминен и минерален състав
- колкото по-рано се въведат, толкова по-лесно се възприемат
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка
- някои дечица ги възприемат по-трудно заради вкуса

ПЛОДОВЕ
За
- имат сладък вкус като млякото и това прави прехода по-лесен
- подходящи са само нискокиселинни плодове - напр. банан или авокадо
- бързоусвоими захари, добра калоричност
Против
- плодовите киселини са сериозен проблем за нежното стомахче, дори в по-късна възраст
- детето може да изгради предпочитание към сладникавия вкус
- не могат да заместят хранене

ОРИЗОВА КАША
За
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата/АМ са богати на въглехидрати и няма нужда първите храни да са житни
- не толкова разнообразен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
След отговора на Косе Босе няма какво да се каже вече по темата

# 9
  • Мнения: 3 034
захранването не е сложно, но и аз като четях тук се бях объркала. истината е, че нито съм захранвала с по една лъжичка, нито следвам стриктно някакви схеми за заместване, нито пък изчислявам грамажи. захраних с оризова каша на 4.5 месеца - една супена лъжица сухо вещество, което разредено в АМ дава към 30 грама готова каша. синът ми не я хареса особено и започнах да я подправям с ябълков сос (не сок!), което е тукашно допълнително омекотено  пюре. като видях, че му харесва, си му дадох двете супени лъжици сухо вещество още на следващия ден. сокове преди 9 месеца няма да дам, не виждам никакъв смисъл от тях, а за вредата ми беше обяснено от лекарите многократно.

# 10
  • Мнения: 63
Здравейте, момичета!
Следя темата с интерес. Обаче имам и аз едно въпросче. Започнах захранването със зеленчукови пюрета. А сега мога ли да дам оризова каша, вместо пюре на обедното хранене, за да въведа ориза или трябва да изчакам да се замести обедното хранене и тогава да започна с каша на следобедното хранене?
Благодаря предварително за отговорите Hug

# 11
  • Мнения: 569
Виж- ето тук мисля , че се съдържа отговорът и на твоят въпрос Hug



а може ли и каша да се дава или след като съм започнала с пюрета с тях трябва да продължа 
Обикновено зеленчуковото пюре се дава за обяд, а кашата-следобяд. След като започнеш с пюретата, трябва да минат поне 3 седмици, преди да започнеш да даваш и каша следобяд. На обяд остават пюретата, следобяд добавяш и кашата.

[/quote]

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Vivi и Косе Босе са изчерпали всичко май!  Peace Благодаря ви, че ми припомнихте - след месец и аз ще захранвам......отново.......  Hug

# 13
Аз изчаках с т.нар. захранване докато бебка стана на 6-7 месеца и въобще не сам си играла да я захранвам по схеми половин лъжичка, 1 лъжичка, 2 лъжички и т.н. Предложих оризова каша, картофено пюре с разни добавки в количествата които тя искаше (не беше много  Wink). И така смело продължих да й предллагам нови вкусове. На тази възраст стомахчето й е достатъчно развито и силно за да се справи с бебешка храна различна от АМ...

С храни като ягоди, праскови, домати, риба подходих малко по предпазливо заради евентуалните алергии.

# 14
  • Мнения: 63
Мерси за отговора Hug

Общи условия

Активация на акаунт