Заушка - какво да правя за профилактика на децата ми ???

  • 733
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Здравейте,

Много съм притеснена - снощи синовете ми /близнаци на 2,7 год./ имаха контакт с болен от заушка. Ние го разбрахме тази сутрин и аз съм в шок, поради факта, че нямаме никакви ваксини.
Разбрах че инкубационния период на болестта е от 10 до 23 дни, но не успях да получа адекватен отговор /вкл. и от личния ни лекар/, какво можем да направим като профилактика през този период.

Въпросът ми е, ако някой от вас е бил в подобно положение и има по-богата информация по въпроса, моля да ми отговори.
Ще съм ви много благодарна.

# 1
  • Мнения: 417
Вероятността, ако се разболеят изобщо да прекарат заушката много леко без всякакви усложнения на тази възраст много голяма. Не мисля, че може да се направи нещо като профилактика.  Ако я прекарат сега, ще придобият естествен имунитет за цял живот.

# 2
  • Мнения: 1 835
Ето тук има доста изчерпателна информация за заушката:

http://www.puls.bg/issue/zaushka_parotit_epidemichen_parotit_issue_253.html

Дано да ти бъде полезна!

Тази пролет почти всички в нашето семейство прекарахме заушка - първо мъжът ми, после аз, и после дъщеря ми - само на синът ми му се размина. Има малка вероятност ваксинирано дете да се разболее, но и да се разболее, минава съвсем леко и без обичайните усложнения - най-леко от трима ни го прекара дъщерята. А синът ми, за когото ми беше най-притеснено, въобще не се разболя.

# 3
  • София
  • Мнения: 565
За съжаление нищо не може да се направи за профилактика, можеш само да 4акаш. Преди две години някъде моята бивша съквартирантка се беше разболяла от заушка, аз никога не съм я карала, а съм била в постоянен контакт с нея и не се заразих. Така 4е няма от какво толкова да се притесняваш. Ина4е тя не я кара толкова тежко, полежа няколко дни и така. Предполагам, 4е при деца ще бъде още по-лесно. Подуването на лимф. възли беше оба4е наистина доста неприятно.

Общи условия

Активация на акаунт