Бърз юридически съвет?

  • 663
  • 4
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Търся бърз съвет от юрист, разбиращ от имуществени въпроси.
Казусът ми е следния, накратко:
Един имот е собственост на двама души; единият притежава 7/8ми, а другият 1/8.
Появява се купувач, но собственикът с малкия дял не е съгласен. Има ли право притежателят на 7/8ми да изплати 1/8 по данъчна оценка на другият собственик без негово съгласие и да стане притежател на целия имот на база на факта, че притежава много по-голям дял?

Имам смътен спомен за някакъв такъв закон, но не знам дали съществува. Ще съм ви благодарна за адекватна информация.

# 1
  • София
  • Мнения: 896
Няма начин да се придобие имота по този начин. Пътят зя продажба е: 1. съгласие от съсобствениците; 2. при липса на такова се предлага своята част на съсобственика на желаната цена и ако той откаже да я купи, се продава на трети купувач на цена, не по-ниска от предложената преди това./ако се намери купувач при тези условия/.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ох, втора точка може ли пак да ми я обясниш малко по- бавно?  Blush

# 3
  • Мнения: 24 467
Съвсем накратко- съсобственост /независимо от съотношението на дяловете/, не може да се прекрати без желанието на всички, освен при съдебна дебла. Ако единият съсобственик не желае да продава просто няма начин да бъде задължен. Дори, видно от дадения вече отговор, желаещият да продава собствената си част не може да го направи съвсем свободно при налична съсобственост, тъй като има определени задължения първо към останалите съсобственици. При договора за продажба всеки собственик се разпорежда само със своята си част. Не може да се наложи на друго лице пряко волята му да се разпореди с имуществото си.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Добре, благодаря на включилите се тук и на ЛС. Ако е нужно, изтрийте темата.

Общи условия

Активация на акаунт