Плаче насън откакто ходи на ясла...

  • 1 518
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 851
Малката ходи на ясла от близо месец и от тогава започна всяка нощ да плаче. Поне по веднъж се буди, плаче силно, но без да става и заспива пак. Вчера даже викаше и не, не...Незнам дали е притеснително. Явно е стресирана от промяната, но дали и другите деца правят така или има основание за поведението й?

# 1
  • Мнения: 5 183
Преживява детето.
Просто е по-емоционално.
Все пак тръгването на ясла си е голям стрес.

# 2
  • София
  • Мнения: 17 591
Явно изобщо не й харесва... Може би й е рано... Ако имате възможност, вземете й бавач/ка.

# 3
  • Мнения: 851
До преди месец беше с бавачка. Но решихме за яслата, за да се социализира и да е с деца. На две годинки ще стане. Незнам дали е рано. И все пак е на частна ясла, уж се грижат добре за тях, ама знам ли...Вашите дечица плачеха ли? Дали пък няма проблем в яслата и всъщност да не се грижат добре за нея...

# 4
  • Мнения: 830
Моята почна на ясла точно като навърши 2г. от тогава си гризе ноктите на ръцете....доктора каза, че е от стреса. Не се притеснявай ще се адаптира, просто е ново място за детенцето.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми също имаше такъв период, когато тръгна на градина. Плачеше и бълнуваше насън, но отмина с течение на времето. Тя е по-емоционална и на това го отдавам, иначе много бързо и лесно свикна с градината.

# 6
  • Мнения: 24 467
Не знам колко е голямо детето.
Не бих пуснала малко дете в детско заведение /независимо какво/, ако то не може да говори добре и да споделя и разказва свободно, което става на около 3 годишна възраст. Нямам обратна връзка, нямам обективна информация за случващото се там, не знам какво му пречи, от какво се притеснява. Затова изключих яслата като приложим вариант. Насоките ми са директно към градината.
"Социализацията" при бебетата /до 2 години/ въобще не означава събиране на куп с още 20 и горница бебета, тя е ненужна за малките деца, те имат достатъчна възможност за контакти и при отглеждането им в къщи. Въобще тази възрастова група не се нуждае задължително от целодневен престой с други деца. Между впрочем и по- големите деца не се нуждаят от такъв тип отглеждане задължително. Не бих чакала детето ми да се адаптира. След преживян стрес от 2 седмици с големия ми син си направих за себе си тези изводи и с малкия няма да допусна тази грешка.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 359
Нуждата от социализация настъпва след около 3 годишна възраст.
До тогава е препоръчително детето да расте в домашна обстановка.
Разбира се, в повечето случаи е въпрос на възможности.

# 8
  • Мнения: 851
Благодаря Judi,

Малката е на 2 години. И мен много ме тревожи факта, че не мога да получа от нея обратна информация. Но по въпроса със социализацията съм на малко по-друго мнение. Права си, че може да се изчака докато стане на 3 год. Но детето е много енергично и да стои затворено в къщи цяла зима ще бъде истинско наказание за него.
А с голямото ти дете какви бяха признаците на стреса. Моля, ако искаш да разкажеш, за да разпозная ако и при нас има такива.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 132
Явно изобщо не й харесва... Може би й е рано... Ако имате възможност, вземете й бавач/ка.

Не съм съгласна. Дъщеря ми също плачеше насън първите месеци в яслата, говореше, караше се с някой/и все още понякога го прави/, но съм убедена, че в яслата се чувстваше добре и й харесваше.

# 10
  • Мнения: 984
Плачът на сън не е ли потиснат гняв от "изоставянето" в яслата. Нормално е първите няколко месеца да има страшни сънища, гризане на нокти, напишване, наакване. Някои неразположения също на на основа стрес и страх от изоставяне.
Проблемът става серозен, ако детето е ходило на ясла/градина в продължение примерно на два-три месеца и продължава на преживява нещата по този начин.

Моята Ния тръгва на градина на 1.септ. още ненавършила три годинки. Аз бих я спряла, ако забележа трайни /за повече от месец/ промени в поведението и на яве или докато спи.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ако детето е емоционално е нормално да се случва това в началото. А плаче ли като я оставяш сутрин в яслата?

# 12
  • Мнения: 9 814
Явно наистина преживява по-емоционално тръгването на ясла.
А дали плаче и през деня там, променили се по някакъв начин поведението й?
Отговори си на тези въпроси и помисли как може по-лесно да помогнеш на детето си да преодолее този период.
Често ние родителите си мислим, че децата страдат страшно много от тръгването на ясла или ДГ /има деца, при които наистина е така/, но на по-голяма част от тях им е приятно да са сред други деца.

# 13
  • Мнения: 851
В първите няколко дни плачеше. По пет минутки /слушах зад вратата/ и после се залъгва и спира. Сега вече изобщо не плаче. Даже вика "укусваме, укусваме", т.е че иска да ходи там, за да закусва. В началото имаше и промяна в поведението й към мен. Беше по раздразнителна. Непрекъснато налиташе да ме удря, което преди това никога не беше правила.След няколко дни това приключи. Остана само нощния плач. Затова сега я наблюдавам, но просто исках да знам до колко това е нормално.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моят син беше така-веднага го спрях от ясла и нещата се оправиха Peace

Общи условия

Активация на акаунт