Гентамицин - каква е вероятността от странични ефекти?

  • 13 347
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 479
Скоро имше разгорещен спор по темата между мои познати и много искам да разбера къде е истината. Версията беше, че при лечение с инжекции гентамицин дете може да оглушее. На мен като малка доста са ми го били, а и не само на мен...ами нямаме проблеми със слуха. Моля ако има медицински лица или просто добре запознати с въпроса, да ми разяснят Confused.

# 1
  • Мнения: 3 098
Гентамицина е отоневронефротокси4ен,също така предизвиква алерги4ни реакции.
При новородени е противопоказан.
Аз ли4но съм против използването му и при деца и при възрастни.

# 2
  • Мнения: 2 479
Гентамицина е отоневронефротокси4ен,също така предизвиква алерги4ни реакции.
При новородени е противопоказан.
Аз ли4но съм против използването му и при деца и при възрастни.
Благодаря ти, но това съм го чела в листовката. Искам някой на база практически опит да ми каже как е.

# 3
  • Мнения: 2 865
Мисля че при продължителна употреба се появяват тези реакции. На дядо ми поради лекарска некомпетентност са му слагали гентамицин 2 седмици или повече и се е появил проблем със зрението - по-точно през много слънчев ден е мислел че е вечер, до такава степен не е виждал. След спирането на антибиотика зрението му се възстановява.

# 4
  • Мнения: 3 098
От практиката_бебе след курс на ле4ение с гентамицин и др.антибиотик полу4и кървене от ушите.Завеждащият забрани на лекуващият да използва гентамицин и му назна4иха друг вид ле4ение+друго за проблема с ушите.
Ако поразпиташ по_възрастни хора могат да ти дадат информация,сега не се използва както навремето.

# 5
  • Мнения: 2 479
Благодаря!
А бебето продължително време ли беше лекувано с гентамиин?

# 6
  • Мнения: 3 098
Благодаря!
А бебето продължително време ли беше лекувано с гентамиин?
Да,някъде по средата на ле4ението се слу4и.

# 7
  • Мнения: 2 479
Значи, да разбирам, че е опасно при по - продължително лечение?

# 8
  • Мнения: 580
Доколкото ми е извесно използването на Гентамицин и други препарати от групата му ,водята до увреждане на слуха (но не винаги трайно ) .Ттова ни го каза асистентът по Биохимия ( в МУ Пловдив ).

# 9
  • Мнения: 3 098
Значи, да разбирам, че е опасно при по - продължително лечение?
По-добре избягвай да го използваш. Peace

# 10
  • Мнения: 2 479
Значи, да разбирам, че е опасно при по - продължително лечение?
По-добре избягвай да го използваш. Peace
Беше предписан на 2-3 годишно дете в малки дози и за кратко. Спорът беше за това, дали има риск детето да оглушее. Нямам медицинско образование, нито претенции да разбирам от лекарства, но съдейки по собственото си детство, когато ми слагаха доста такива инжекции, си позволих да подкрепя тезата, че нищо няма да му стане на детето.
Може и да не съм била права... Thinking

# 11
  • Мнения: 729
Преди седмица дъщеря ми беше 5 дни на гентамицин.Слава богу добре се повлия-няма стр. реакции.Не съм знаела за такива,но няма да позволя да я лекуват по-вече с гентамицин.

# 12
  • Мнения: 2 865
Обаче май няма алтернативен вариант за венозен антибиотик на дете...(поне на мен така са ми казвали лекари)

Общи условия

Активация на акаунт