Отговори
  • Мнения: 31
Момичета, на път съм да задам много глупав въпрос, но по-добре да си попитам, отколкото после да се чудя какво да правя...  Embarassed

Изчетох много съвети и списъци с неща необходими за родилния дом и почти всички препоръчват да се носи лигнин. Съответно днес реших и аз (барабар Петко с мъжете) и си закупих един пакет - и - О, УЖАС!!! Честно да си кажа нямах идея как изглежда и по-страшното сега е, че НЯМАМ ИДЕЯ КАКВО ДА ГО ПРАВЯ. Трябва да го нарежа на парчета ли? Колко големи трябва да са? Това нещо представлява много слоеве хартия - трябва ли да го разделя на по-тънки слоеве или се ползва така както си е - дебеличко?

Следваща точка от списъка - йод. Не ми се е налагало да си правя промивки с йод. Как точно се прави. Йода във вода ли се разрежда? Същото ли е като със смрадликата (това съм го правила Simple Smile )? Смрадликата замества ли йода?

Следващ глупав въпрос - чаршафите за еднократна употреба - не очаквах да са найлонови. Очаквах да са найлон отдолу и отгоре да са памучни, но не би. Те са едни тънки найлонови парчета (80 х 180 размер) и само в средата имат памук... върху найлона ли трябва да лежа? Звучи ужасно  Confused.

И още един - попитах фармацевтката в аптеката за Лансинох (приятелка ми го препоръча вместо гармастан), а тя ме изгледа доста учудено и каза, че такова нещо за първи път чува - аз ли нещо бъркам? Има ли такова нещо като Лансинох? Аз имам кремът на Avent за зърна, той замества ли гармастана и лансиноха (ако такова нещо съществува)?

Предварителни благодарности на всички, които ще отделят време да ме ограмотят   bouquet

... а и си запазвам правата да задавам още глупави въпроси в процеса на подготовка за родилния дом.

Поздрави!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 387
Много ме развесели с началото на поста си  Joy
Иначе ето малко информация:

1. За лигнина - взимаш два или три слоя и започваш да го сгъваш, докато не постигнеш подобие на дамска превръзка (от по-големите) - дано си ме разбрала Wink

2. За йода - за какви промивки става дума  Shocked, за първи път чувам за такива с йод, така че не мога да помогна

3. За лансиноха - аптекарката явно не е в час. Има разбира се такъв препарат в лилава туба,но щом имаш от крема на Авент и той става.  Най-голямото преимущество на лансиноха е, че не се отмива преди кърмене.

Е, тов е от мен Peace

# 2
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ако си си избрала болница в която да раждаш, отиди там и попитай какво ще ти е необходимо, на всяко място искат различни неща.
Иначе - ако ти искат лигнин - отделяш няколко листчета, примерно 4-5 и ги сгъваш така че да станат като една огромна дълга превръзка. Всъщност това можеш да направиш и в родилното като те сложат в леглото, макар че вече ще ти трябват. По-добре си сгъни едно - две и после ще видиш как на теб ти е удобно и ще си сгънеш.
Йод не знам за какво е в списъка, йодна тинктура ми сложиха след като ме зашиха, така че примерно на някои места може пък да им е кофти бюджета и да искат. След това не ми се е налагало, но по принцип йод директно върху отворена рана не се слага, щипе ужасно, трябва да се поразреди малко.
Такъв тип чаршафи, каквито описваш не са ми искали, в болницата си имаха една подложа, която се слага над чаршафа и дето се вика дупето ти е върху нея. Да, найлонова е.  И се прави да се защити чаршафа, защото кървенето е обилно, особено в началото и е напълно естествено да легнеш на една страна и легнина да ти се размести или превръзката да изпусне.
Лансинокх и изобщо крем за зърна не съм ползвала никакъв - слагах само малко кърма и се чувстваха чудесно, макар малко да се разраняваха в началото на кърменето, кърмата ги оправяше адски бързо. Така че - за него изчакай - при необходимост предполагам дори и в родилно ще има кой да изтича до аптеката и да ти донесе.

# 3
  • на село
  • Мнения: 3 844
За лигнина може да минеш и без него, не знам как си решила да го купуваш и за какво ти е, като вече има превръзки за родилки.
Ползвала съм лигнин с голямата ми дъщеря, преди сумати години.

Йода - какви промивки с йод  Thinking, това за пръв път го чувам.

Еднократните чаршафи се поставят под памучния на леглото, като гледаш меката част да се пада под дупето, поне аз така го поставях на малката ми дъщеря когато отказваше нощния памперс .
За себе си в болницата не съм носила такива чаршафи, там си имаше.

# 4
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
За лигнина са ти обяснили вече.
Аз йода и аз не съм чувала newsm78 Аз си носех отвара от смрадлика, да не би да е за тая цел?
Чаршафи също не са ми искали, имаха си парчета за тази цел, която сменяха 2 пъти на ден

Последна редакция: пт, 29 авг 2008, 19:41 от tsveta

# 5
  • Мнения: 3 621
3. За лансиноха - аптекарката явно не е в час. Има разбира се такъв препарат в лилава туба,но щом имаш от крема на Авент и той става.  Най-голямото преимущество на лансиноха е, че не се отмива преди кърмене.
Ползвай си крема на Авент, той също не се отмива преди кърмене
А за лиглина, и аз бих те посъветвала да си вземеш от превръзките за родилки, много по удобни са за употреба
Леко раждане и да ни се похвалиш после
П.П.А за йод и аз чувам за първи път , не си експериментирай с него, да не си докараш проблеми

# 6
  • Мнения: 1 153
На мен йод ми сложи лекаря, след като ме заши и не съм сигурна дали трябва да го ползваш сама, сигурно зависи от болницата, де. Моят съвет е да си приготвиш смрадлика - много добро антисептично средство.
За крема за зърна - каквото имаш, ще свърши работа. След като го свършиш ти препоръчвам да опиташ Bioclin Multi-Mam Balm - намира се рядко, така че трябва повече упоритост, но си струва - естествен продукт, без отмиване, аз съм изключително доволна, въобще не съм имала проблеми със зърната още от първия кърмачески ден.
 

# 7
  • Мнения: 422
а аз ще ти кажа за йода,значи вземи се йодасепт,че е по слаб да не се изгориш.Вземаш си шише литър и половина,пълниш го с вода и слагаш от йода,водата да стане жълта за дезинфекция е и се миеш след всяко ходене до тоалетната Peaceлеко раждане,а пропуснах да ти кажа аз ползвах гармастан и съм мн доволна

# 8
  • Мнения: 2 100
Да, йода е за дезинфекция. Не съм раждала нормално, но жената, която беше с мен в стая раждаше нормално и си правеше промивки с йод вместо да се подмива със сапун...Та оттам знам.

А тези чаршафи...незнам защо си взела големи   newsm78 От болницата ли така са ти казали? Ако не-отиди и питай точно какви, защото на нас в болницата ни слагаха от малките чаршафи-тези, които се слагат само под дупето, за да не се цапат памучните чаршафи отдолу ако се изцапат.

А за разранените зърна...може пък въобще да не ти се разранят, тъй че може да не си купуваш на първо време. Вече ако ти потрябва кремче, кажи да ти купят.  Peace

# 9
  • Мнения: 315
В нашата болница в Ловеч искат лигнин, но аз смятам да го нагъвам на място, а не предварително. Йода се използва за промивки, но тях ти ги прави акушерка, а не ти и използват техен от болницата - поне при нас е така. Промивките се правят най-вече ако имаш шевове. После в къщи може да си правиш промивка със смрадлика. Също преди да родиш при нас се изискват и ношчета за бръснене, ако не си се избръснала предварително и после те заливат с някакъв дезинфекционен разтвор, който незнам какъв е.
Успех при раждането! Praynig

# 10
  • Мнения: 257
ДРУГОТО СА ТИ ОБЯСНИЛИ ,АЗ САМО ДА КАЖА ЗА ЙОДА-
КАТО МЕ ИЗПИСАХА В КЪЩИ СИ ПРАВЕХ ПРОМИВКИ С ЙОД(ЗА ДА НЕ СЕ ВДЪРВЪТ КОНЦИТЕ И ДА ДЪРПАТ-ТАКА МИ КАЗАХА)В 1 Л ВОДА 2-3 КАПКИ ЙОД И СЕ ИЗМИВАШ(ПЛАКНЕШ) С НЕГО,ДА НЕ Е МНОГО ЙОДА ,ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГОРИШ(САМО ОТВЪН НА ВЪТРЕ НЕ Е НУЖНО)

НАДЯВАМ СЕ ДА СЪМ БИЛА ПОЛЕЗНА
ЛЕКО РАЖДАНЕ  bouquet
п.п щом ти го искат в болницата още там може да почнеш да се миеш с него,мен всяка сутрин ме миеха те

# 11
  • Мнения: 2 131
Аз не съм си носила йод. Не съм и използвала, пръсках се с Бивацин /антибиотичен спрей/. Носех си т.нар. големи памперсови пелени, предполагам това се има предвид под еднократни чаршафи. Слагах ги върху чаршафа, за да не се изцапа, все пак кървенето е обилно.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Първият път раждах в Шейново-нормално.Не са ми искали такива работи-всичко даваха от там.Промивки не съм си правела-имах 3 шева....те няма как да се вдървят-като ти текат лохиите конците са мокри постоянно

# 13
  • Мнения: 1 763
Аз ползвах дамски превръзки . Лигнин си постилах на леглото и лежах без бельо върху него, докато мине визитацията, после си обувах бикини с дамска превръзка. Зърната не са ми се разранявали, бях си купила един крем ( не помня как се казваше), но въобще не го ползвах. Йод не съм носила, правех си промивки със смрадлика, но нямаше кой знае какъв ефект, най-добре ме облекчаваше хладка вода. Акушерките не са минавали сутрин да ни подмиват с йод, въобще раната от епизотомията ми си зарасна без подобна прицедура. Чаршафи за еднократна употреба също не съм ползвала.

# 14
  • Мнения: 4 784
Добре че не ми искаха да нося такива неща в болницата.

Общи условия

Активация на акаунт