Витамин Д - нужни ли са добавки наистина?

  • 2 377
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 869
Класиката в БГ педиятричната школа е да се предписва вит. Д от първото посещение при педиатъра, та чак до годинката. Съвсем резонно обаче възниква въпросът нужно ли е това наистина и не носи ли рискове. Отгворите са - да, нужно е, ако бебето е латиноамериканче, но по стечение на обстоятелствата е родено и живее в Аляска, Сибир, Норвегия; и не - не е, нужно стига детето да е със светла кожа по нашите географси ширини и да го "вижда" слънце от време на време. Вит. Д се съдържа в кърмата, но не се усвоява напълно от нея по простата причина, че чрез храносмилателната система се усвояват по-големи количества от нужното и има опасност от токсичност. Природата си е "измислила" регулаторите, за разлика от човешкия гений, който настоява вит. Д да бъде доставян именно през храносмилателната система.
Бебета се раждат добре заредени с вит. Д стига майката да не се е крила от слънцето като благородна девица от 19-ти век. За нашите ширини и висини е достатъчно личицето на бебето или длани/ходила да ги огрява слънце, пък било то и през облаците по окло 17 мин. на ден, за да си получи детето нужния вит. Д. Ако е лято и детето е леко облечено и 5 мин. са достатъчни. Известно е, че вит. Д се натрупва в организма. Затова въпросите са:
Колко приблизително излагане на слънце е нужно на едно лятно бебе, за да натрупа запаси за зимата?
Какво могат да направят родителите на зимни бебета, за да получават децата им достатъчно слънце?

# 1
  • Мнения: 1 763
По принцип съм съгласна. Но някъде бях чела, че в София и по-големите градове заради замърсения въздух, слънчевите лъчи не проникват напълно и затова децата не получават достатъчно витамин Д чрез тях. Не твърдя, че това е абсолютно вярно, но има известна логика.
Моето дете е родено през декември, започнах да го извеждам, когато беше на 4 дена, давах витамин Д от време на време и на 4 месеца му откриха рахит. Вече се оправи, но започнах да давам витамин Д по-редовно. Може и да не съм права, ще следя темата.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 588
През лятото не е необходимо да се дава Витамин Д, но през другите сезони може да се дава в количество по преценка на лекаря.
През пролетта давах по 1-2 капки сутрин на гладно, а сега сме без капки. Проблеми нямаме, но при всяко бебе е различно положението и лекарят преценява.

# 3
  • Мнения: 1 336
Аз мисля да давам витамин Д. Бебенцето ми ще е зимно. Може и да е вярно че в кърмата има достатъчно, но ме съмнява допълнителният прием да е вреден. Така че мисля да не рискувам ....
Better safe than sorry  Peace

# 4
  • Мнения: 1 121
Моят педиатър каза, че жени, които са от бялата раса, кърмят и не се крият постоянно от слънцето, не бива да се притесняват от недостиг на Вит. Д, особено, ако бебето е лятно. При цветнокожите било друго, някои имали нужда от добавка. Послушах го и не давам, засега нямаме проблем, да чукна на дърво. А интересното е, че живея на север и тука слънцето зиме и лете рядко се показва Thinking

Всички книги, които чета са според препоръките на амер. педиатрична академия, в никоя обаче не пише, че детето трябва да се излага на слънце, за да се зареди с Вит. Д, напротив пише, че в никакъв случай не трябва да се оставя на слънце, поради вредните УВ лъчи. Или ако това е неизбежно задължително да се маже с плажно масло с висок фактор.

Явно излагането на слънце има много повече вреди, отколкото ползи. Затова си мисля, че каквото си събере по пътя от вкъщи до парка например, ще му е достатъчно и няма нужда от повече.

# 5
  • Мнения: 4 753
Ето малко полезна информация за вит. Д...  Peace  http://www.tialoto.bg/article.php?cat=19&id=2109 

И само да допълня, че витамин Д всъщност е хормон...  Peace

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И на двете си деца съм давала вит.Д до 1г

# 7
  • Мнения: 5 940
Не съм давала и не давам. Много пъти тук, във форума, съм разяснявала причините да взема това решение.

# 8
  • Мнения: 9 776
На дъщеря ми давах /беше зимно бебе/, сега пак мисля да давам. През цялата ми бременност не съм излизала въобще по слънцето /ако има някакво значение/, нито пък мога да се похваля с приемане на някаква супер полезна храна /също ако е от такова значение/. Точно по тая причина и с извинение, че криввам от темата, и до сега пия фолиева киселина.

# 9
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Давах само през зимата по съвет на педито. Peace

# 10
  • BG
  • Мнения: 1 900
И на двете деца съм давала и продължавам сега на малкото да давам,няма значение че е лято.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако майката и бебето живеят в голям град и ползват усърдно слънцезащитна козметика, няма да получат почти никаква възможност за собствен синтез на вит. Д през кожата - смогът е едната пречка, слънцезащитните продукти са другата.
Най-добрият вариант е детето да се следи отблизо от педиатъра и индивидуално да се решава кога и какво количество вит.Д е необходимо. А също и дали може да се набавя от естествени източници - рибеното масло, а не синтетичните.

# 12
  • Мнения: 583
Давала съм на дъщеря ми 6-7 пъти, педиатъра го препоръча за цял месец, но аз го сведох до няколко дни. Няма има проблем, ако на детето е заложено някакво заболяване, не мисля, че то може да бъде избегнато, може да бъде само профилактирано. Но нима някой знае, дали детето му е предразположено към рахит, не мисля. Затова реших, че след като фонтанелата на дъщеря ми е с нормални размери за възрастта, то няма смисъл да я тъпча с витамини. Въпрос на личен избор. Края на април детето имаше страхотен тен, въпреки че не е излагана директно на слънце, на консултацията, след обстоен преглед, ми казаха  да спра витамин Д, аз разбира се вече го бях направила.

# 13
  • Мнения: 4 335
4етейки и друг пьт подобна тема и евентуалната вреда от витамин Д,реших и на собствена глава го спрях.Е да но синьт ми наддаваше доста бурно,на консултацията се оказа,4е имаме симптоми на на4ален рахит(из4етох доста и в нета и разбрах,4е наистина е така).Сега слушам доки и давам,колкото капки каже.Много ценя сьветите на мамите тук,много неща нау4их благодарение на този форум и продьлжавам да у4а,но никога ве4е не бих изложила на опасност здравето на сина си,защото сьм про4ела нещо.Да давам и ще давам витамин Д,докато каже доки,имам и пьлно доверие.

# 14
  • Мнения: 6 713
Аз давам вит. Д.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт