Нови изследвания при преминаване от първа във втора група???

  • 4 936
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 639
От детската градина ни искат нови изследвания за чревни паразити наред с лична амбулаторна карта и контактна бележка. Взех направление от джипито, скоч лепенка на предметно стъкло и проба за изследването и отидох в ХЕИ. Там ме направиха на дива калинка, че не работели със здравната каса, и че тези изследвания са нужни само при първоначален прием и при отсъствие повече от два месеца. Детето ми не е било на градина месец и половина -две седмици с бележка за домашни причини ( бяхме на море) и един месец (август) градината не работеше. В наредбата на ХЕИ за контрол върху паразитните заболявания пише изрично, че тези изследвания са нужни при отсъствие ПОВЕЧЕ от два месеца или при отсъствие повече от 30 дни при ЕПИДЕМИОЛОГИЧНИ показатели ( т.е. при съмнение за паразитоза), а не масово и задължително! Нужна била само бележка , че детето не е в контакт със заразно болни и е клинично здраво. Защо тогава от градината мотаят така родителите - губим един ден да идем до джипито за направление, втори ден за да се вземат пробите и да се занесат в лаборатория (в ХЕИ може срещу 8 лв.) , още 4-5 работни дни докато излезе резултата, още един ден за да си вземеш резултата от лабораторията и контактната бележка от джипито и едва тогава може да ги занесеш в градината. На всичкото отгоре директорката каза, че детето се приема не в деня, в който носиш бележките, а на следващия!! Така в ненужно разхождане по лаборатории и джипита губим седем- осем дни ( работни) !! А това всъщност НЕ Е НУЖНО! Направо се вбесих от това разтакаване! Точно тези десетина дни преди каката да тръгне на училище бях предвидила за да си направя операцията, която отлагам от 4 години (вече е нетърпимо положението). И сега? Чудя се дали да не взема утре бележка от джипито и да заведа дребното на градина...(резултатите ни ще излязат в сряда-четвъртък)..

# 1
  • Мнения: 2 082
в нашата градина е така ,както са ти казали-ако детето не е ходило на градина два месеца се правят чревни изследвания.иначе само бележка за контактност от личния-тя важи мисля три дни,но не съм сигурна сто процента...

# 2
  • Мнения: 9 814
На мен директорката ми каза, че трябва да занесем само бележка, че детето не е било в контакт със заразно болни.
Имаме прекъсване от месец и половина.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В нашата градина искат профилактична карта попълнена от личният лекар и контактна бележка. Градината е била почивка през юли и август. През юни бяха сборни групи и някой деца не са били на градина, но не им искат изследвания за паразити.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
От детската градина ни искат нови изследвания за чревни паразити наред с лична амбулаторна карта и контактна бележка. Взех направление от джипито, скоч лепенка на предметно стъкло и проба за изследването и отидох в ХЕИ.
==========
 И сега? Чудя се дали да не взема утре бележка от джипито и да заведа дребното на градина...(резултатите ни ще излязат в сряда-четвъртък)..

nani,
Вземи си бележката от личния лекар, че детето не е в контакт със заразно болни и го заведи на градина спокойно. Ако ти направят въпрос - цитирай Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози (ДВ, бр. 40 от 2006 г.), в която се казва:
"При отсъствие на детето от детската градина за повече от 30 дни по епидемични показания се представя еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от 2 месеца - еднократен отрицателен резултат за чревни паразити. При отсъствие на детето от детската градина за повече от 10 дни се представя медицинска бележка от личния лекар за липсата на контакт със заразно болен."

Ако пак ти кажат нещо им напомни да си отворят съответните документи, да сложат очила и да четат.  Hug
Успешна операция ти желая!  Heart Eyes  bouquet

# 5
  • Мнения: 511
в нашата градина е така ,както са ти казали-ако детето не е ходило на градина два месеца се правят чревни изследвания.иначе само бележка за контактност от личния-тя важи мисля три дни,но не съм сигурна сто процента...
Бележката за контакт важи 3 дни,поне така ми каза нашата лична лекарка Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 7 097
Само бележка, че не е в контакт със заразно болни е нужна, както вече са ти писали и другите.

# 7
  • Мнения: 550
Ние отсъствахме два месеца,искат ни чревни изследвания и бележка от джипито.

# 8
  • Мнения: 511
И  в нашата градина е така,щом отсъстваме 2 месеца се искат и чревни изследвания.

# 9
  • Мнения: 136
След като градината не е работила 2 месеца, пак ли трябва да се правят тези изследвания? Все пак не по моя вина детето е отсъствало Rolling Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 2 079
Трябва да се правят изследванията за чревни паразити, разбира се, няма значение чия е вината.
А да не говорим, че в случая не може да се говори за вина.
Наредба № 5 от 2006 г. е еднаква за всички и трябва да се спазва. Сроковете там са написани ясно по-горе.   Peace

# 11
  • Мнения: 511
Да ,трябва да се правят.Това е доста дълъг период,през който детето може да се разболее.
За мен е странно не това ,че ще ги направя,а че трябва да се платят Thinking

# 12
  • Мнения: 550

За мен е странно не това ,че ще ги направя,а че трябва да се платят Thinking
Че се плащат ,плащат се,спор няма!

# 13
  • Мнения: 639

За мен е странно не това ,че ще ги направя,а че трябва да се платят Thinking
Че се плащат ,плащат се,спор няма!
В лаборатория, която работи със здравната каса и с направление от джипито - не се плащат. В ХЕИ се плащат!

# 14
  • Мнения: 7 362
Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози[/b][/color] (ДВ, бр. 40 от 2006 г.), в която се казва:
"При отсъствие на детето от детската градина за повече от 30 дни по епидемични показания се представя еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от 2 месеца - еднократен отрицателен резултат за чревни паразити. Ако пак ти кажат нещо им напомни да си отворят съответните документи, да сложат очила и да четат.  Hug

           Искат изследвания точно поради тази наредба  Laughing Оказва се ,че повече от децата отсъстват повече от два месеца.

Общи условия

Активация на акаунт