Лечение с музика

  • 2 189
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 132
Различни видове музика може да влияят по различен начин на човека, някои мелодии могат да имат дори лечебно и успокояващо влияние.
Примерно за Бранденбургските конценти на Бах съм разбрал, че са писани специално за успокояващо действие.
Можем тук да споделяме наблюдения и опит по темата.   bouquet

от мен 2 линка

  http://www.myspace.com/brendamalloyrenaissanceearlyirishharp

http://www.myspace.com/thecelticstream

# 1
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Пачабел, Канон Д - http://uk.youtube.com/watch?v=8Af372EQLck&feature=related - супер е за релаксация.

Бах баща е просто велик! Определено трябва да се внимава каква музика се слуша в дадено емоционално състояние.
Моят син в момента свири Бах и Хайдн и е мир в къщи. Преди година, обаче, докато свиреше Шуман свички се бяхме изострили и си повишавахме тон непрестанно.



# 2
  • Мнения: 132
Преди година, обаче, докато свиреше Шуман свички се бяхме изострили и си повишавахме тон непрестанно.

Цитат
Роберт Шуман е известен немски композитор и пианист, един от най-видните композитори на романтизма от първата половина на 19 век, както и популярен музикален критик. Интелектуалец, но също така и естет, неговата музика отразява дълбоката личностна същност на Романтизма. Интроспективен и често капризен, неговата ранна музика е опит да скъса с традициите на класицизма. Недобре разбран по своето време, много голяма част от неговата музика днес се счита за дръзко оригинална като хармония, ритъм и форма, и той стои начело на редицата от немски романтици.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%8 … D0%BC%D0%B0%D0%BD

# 3
  • Мнения: 4 392
Аз съм фен на ирландската музика, Вивалди и някои неща от прогресив- рока.

Понякога слушам някои  парчета до втръсване / за ужас на околните Laughing/ , просто имам страшна нужда и, необяснимо как, за хората около мен, те не ми омръзват, докато не ми мине съответният период.
Като наркотик..или по- точно като като лекарство. Grinning Peace



 Peace  bouquet

Последна редакция: ср, 03 сеп 2008, 21:34 от Спиролина

# 4
  • Мнения: 4 451
Музикотерапия се препоръчва и при проблеми от аутистичния спектър. Дъщеря ми е с ADHD и на мен ми се ще да опитаме лечение с музика. Но за съжаление този вид лечение не се прилага в Бг. музиката трябва да е класическа и филтрирана през специална апаратура.

# 5
  • Мнения: 132
според мен хубавата класическа музика (Бах, Моцарт, др.) би била полезна и просто така, без допълнителна обработка.
А какво точно и обработват?

# 6
  • Мнения: 4 451
Pease, разбира се, полезна е и така, действа успокояващо. Препоръчва се дори в стаята на бебето да се пуска класическа музика. Бах и Моцарт са сред най-препоръчваните.
Но за деца от аутистичния спектър (като моята Мария), които имат изоставане в говорното развитие или липса на реч, се препоръчва именно музикотерапия с филтрирана класическа музика. Не съм много на ясно, но мисля, че за да подейства терапевтично в тези случаи, са необходими определени честоти и това се постига чрез специална апаратура. За съжаление в България този вид лечение не се практикува. Най-близо има в Турция и Гърция.

# 7
  • Мнения: 4 451
И още:

Музиката на Моцарт лекува дислексия и аутизъм
Произведенията на знаменития композитор съдържат целия честотен спектър, необходим за целите на терапията


При проблеми с концентрацията или говора лекарите от "Център Томати" препоръчват музикотерапията. Те не са вдъхновени от култовия филм "Портокал с часовников механизъм", а прилагат теорията на своя патрон Алфред Томати, съобщи Би Ти Ви.
Френският лекар, специалист по УНГ, прилага това лечение още в края на Втората световна война. Тогава негови пациенти са военни пилоти, загубили слуха си. При работата с тях ученият стигнал до извода, че систематичното излагане на силни звуци води до отпускане на мускулите на средното ухо и загуба на слуха. В отговор на това Томати решава да укрепи тази мускулатура чрез музикотерапия.
Днес тези методи се прилагат в Центъра за слушане в Истанбул.

Методиката на Томати се използва за лечение на дислексия (проблеми четенето, писането, неспособност за концентрация на вниманието - б.ред.), аутизъм, както и за проблеми с координацията и баланса. Пациенти на Центъра са предимно деца и бременни жени. По време на терапията те слушат произведения на Моцарт.

Музиката на знаменития композитор не просто действа успокояващо на пациентите, но и съдържа целия честотен спектър, който е необходим за целите на терапията.

Общи условия

Активация на акаунт