Боядисване на тавани с латекс-как?

  • 52 380
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
 Здравейте,мами!Имам нужда от боядисване на таваните в апартамента.Решила съм да го направя сама.Като цяло съм сръчна Crazy,но точно такова нещо не съм правила newsm78 Та питанката ми е : с мече ли се боядисва или с четка?Колко се чака между първа и втора ръка?Може ли да се работи без стълба(например валяче с телескопична тръба).Ако се маже с четка,няма ли да стои после на "четки"?Изобщо,дайте моля ви всякакви напътствия и съвети относно моя "дебют" в бояджийското изкуство!Предварително ви благодаря!

# 1
  • Мнения: 606
С валяче. Забрави за четка.

# 2
  • Мнения: 3 782
Ние боядисвахме също сами. Ами с четка,добре е да имаш на разположение поне стол. Защото си трябва да се натиска, иначе хваща по-бавно.Поне два пъти трябва да се мине. Зависи какъв ще е цвета.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 384
с валяк задължително,с четката първо ще се измориш да дърпаш все стола и да се качваш и слизаш  и отгоре на това става на черти!
скоро моя мъж обясняваше на един как да боядиса тавана без да изцапа стената защото му е в друг цвят,а оня искаше задължително тавана да е бял  Rolling Eyesи ето обяснението му:
ако стените са в друг цвят от тавана,трябва да го отсечеш т.е. залепваш в горния край на стената и по краищата на тавана около 10см хартиено тиксо по лесно се отстранява и минаваш с валяка./ама го обясних Joy/
нанасяш първо по-разреден латекс/като основа/изчакваш 2-3ч да дръпне и минаваш отново вече с гъстия латекс!
накрая махаш тиксото и с четка минаваш края на тавана

100%съм сигурна,че ще го направиш майсторски!  bouquet

# 4
  • Мнения: 295
Първото нещо, което трябва да направиш е да се увериш, че повърхността е здрава/ не се лющи стария латекс да кажем/. От там от където ще вземеш боята, вземаш и грунд. Питаш и за валяк. Ако повърхността ти е много гладка и боята фин на валяка трябва да е с къс косъм/ обикновено са бели на сини ивици/, ако повърхността е по- неравна може и с дългокосмест/ зеленикави са на цвят или бели на жълти ивици/.Разпитваш подробно колко се разрежда и колко се изчаква между първа и втора ръка. Облепваш стените/в частта до тавана/ или със слабо лепещо хартиено тиксо, или с тиксо с найлон. Измиваш хубаво валяка със студена вода, за да паднат от него всички влакънца и грундираш.  Обикновено след 4 часа може да се нанася първа ръка от боята, разредена, както са ти обяснили/ различно е за различните бои/. Ъглите се отсичат с четка преди да се боядисва с валяка. Стреми се да търкаляш валяка на възможно по- голяма повърхност / да кажем от единия до другия край на тавана - ако е възможно, разбира се/.След 4 часа принципно можеш да минеш втората ръка, но избягвай да боядисваш върху мокра повърхност. Когато не е добре изсъхнала боята не си личи как е покрила. След като приключиш с боядисването веднага махаш тиксото и ако има нужда правиш поправки с малка четчица.
Успех, ще се справиш  Hug

# 5
  • Варна
  • Мнения: 552
Понеже се занимавам с продажба на латекси и бои ще си кажа и аз мнението.
1.Важно е с какво е боядисан тавана преди това. Ако е латекс хубаво е да се измие с гъба или парцал, понеже с времето е пожълтял, има прах и мръсотия. Ако се е пушило там ще се размаже прекрасно и първата ръка ще стане жълто-сива и 3 ръце не ви спасяват. Не е задължително първата ръка да е разредена много, целта е да се покрие добре и от 2 плътни ръце.
Ако до сега е бил боядисан с вар и сложите латекс, варта ще набъбне и се се лющи,после се налага да се стърже със шпакла и да се шпаклова наново и тогава 2 ръце латекс.
Ако се окаже ,че е вар купете си "Мефисто" той е на варова основа и с него ще стане. Производство е на Оргахим.
Ако ще боядисвате с български продукти препоръчвам само на Оргахим пред тези на Мегахим. Вносните са по-скъпи./въпрос на избор./
2.Вадите всичко от стаята и постилате с найлони на всякъде.
3.Ще си вземете валяк със среден или по-дълък косъм/ в никакъв случай дунапрен, много ще капе/ за целта валяк Микрофибър, Грийн лайт, Пърпъл страйп, размер 40/180 или 40/ на 220.
4.Задължително нещо за стъпване маса или стълба, стола идва нисък.Удължител не ви трябва. Продават се от 2 и 3м.
Ще трябва и четка за отсичане на тавана от стената.
Като се нанесе се изчаква малко и тогава се повтаря.
И вече имате най-прекрасния бял таван на света!
После идва ред на стените, ако ви интересува ще пиша
Приятно боядисване!

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 384
Ако се окаже ,че е вар купете си "Мефисто" той е на варова основа и с него ще стане. Производство е на Оргахим.
Ако ще боядисвате с български продукти препоръчвам само на Оргахим пред тези на Мегахим. Вносните са по-скъпи./въпрос на избор./

Илиева,благодаря за идеята за варта! Hug
моя мъж иска непременно да маха варта и тогава да шпаклова-много работа! Confused
само да се прибере и ще има разясняване! Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 152
И аз мога да дам един съвет - таванът трябва да е чист, т.е. да няма прахоляци и фини частици от шкуркане, защото става на много гадни дерлюги.  ooooh!

# 8
  • София
  • Мнения: 1 555
И аз един съвет, въпреки че то се подразбира - много пазете валяка и съда, в които е боята от разни частици (например от шпакловката или разни фини боклучета). Ако попаднат върху валяка или в боята и после ще полепнат по тавана.  Peace

Не знам защо не препоръчва удължител потребителката по-надолу  newsm78. Според мен с маса или стол е много по-опасно, бавно, неудобно и има опасност от дефекти.  Ако е по-гъста боята например при втората ръка и докато местиш и нагласяш масата, може да е засъхнала на предишното място, на което е било боядисано и да се получат дефекти. И аз как го обясних.  ooooh! Та значи - боядисваш си ти на едно квадратче от тавана. Съответно боята по валяка свършва, слизаш от масата да го натопиш и преместваш масата. Започваш да боядисваш до квадратчето като няма начин да не повториш малко и върху него, за да се разнесе хубаво боята. Та при по-гъста боя и при известно забавяне е възможно да се получат линии и наслагвания върху боята т.е. да не се разнесе хубаво.  Иначе с удължителя не слизаш и не се качваш постоянно, топиш си валяка спокойно веднага след като свърши боята.

За това колко се чака  - на боите обикновено си пише или питай  продавачите.  Peace

Сетих се още нещо - след като натопиш равномерно валяка в боя и го отцедиш във ваничката, започваш да нанасяш боята без да повтаряш. Горе-долу определяш каква повърхност ще боядисаш преди да натопиш валяка отново, минаш я веднъж, докато валякът е с прясна боя, за да има равномерно боя навсякъде и след това започваш да я разнасяш.



И ние до преди седмица боядисвахме апартамента, интересно беше, че даже и забавно, но таваните са най-неприятни за боядисване.  Confused

То май стана повече от един съвет де.  Embarassed Все пак бих ви препоръчала още нещо - извикайте за начало някой приятел, който има повече опит в боядисването, за да ви покаже как най-добре да го направите.  Peace

# 9
  • Мнения: 2 803
Таваните ги боядисахме скоро, но първо ги почистихме имаше на места леко на люспи гипса и трябваше да ги изшкурим. Задължително с валяк с удължител. Защото е опасно на маса или стол.

# 10
  • Мнения: 5 833
Не бих писала,защото май всичко се каза,но все пак.Излиза,че ние в къщи правим"обратно". Не лепим тиксо или хартиена лента.Първо с четка внимателно минаваме от линията на пресичане на тавана и стените навътре към центъра на тавана ивица  около 15-20 см .Като поизсъхне-с валяка останалата голяма площ.Мъжът ми е доста висок и кара без стол и маса.А аз "отсичам" ъглите с четка,като по-търпелива ,и се качвам и слизам на стол.Висока съм,но няма друг начин за четката.

# 11
  • Мнения: 52
Мами,много ви благодаря за отговорите и съветите!  bouquetМисля ,че схванах основните правила(ако и практиката беше лесна като теориятаааа.... Crazy)Другия уикенд почвам,"па какво сабя покаже и сърце,майко-юнашко... Joy...
   Още веднъж-благодаря!

# 12
  • Мнения: 22 343
С валяк и най-доброто е да използваш някоя стара маса. Със стълба е кофти, защото много често трябва да я местиш.
С телескопична дръжка става ужасно пръскане наоколо, включително и по главата ти. ))
Между двете ръце се чака няколко часа до 1денонощие, зависи от времето и колко бързо съхне.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 552
С валяк и най-доброто е да използваш някоя стара маса. Със стълба е кофти, защото много често трябва да я местиш.
С телескопична дръжка става ужасно пръскане наоколо, включително и по главата ти. ))
Между двете ръце се чака няколко часа до 1денонощие, зависи от времето и колко бързо съхне.
Точно така

Ваната с латекса се слага на масата и не се налага често да се слиза. От маса спокойно може да се мине квадрат от 1.50/1.50м
Няма да е изсъхнало чак толкова, ако слезеш и преместиш масата и си качиш отново. Вижда се добре до къде си стигнала.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Илиева много добре го е обяснила , аз все пак бих препоръчала телескоп вместо маса, стол или стълба В началото малко умаляват ръцете но като се свикне става лесно иначе качване слизане от масата повече уморява

Общи условия

Активация на акаунт