Пустата му адаптация....

  • 737
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 034
не съм много сигурна как точно да започна тази тема.

става въпрос за адаптацията на едно дете към нови, непознати или променени места.

пресен пример - днес не иска да ходи на детска - рев, сълзи, сополи......поговорихме малко и се оказа, че в групата им има И други деца от по-малка група, които я дразнели.

и за да уточня - не, не става въпрос за дребната, а за каката,която скоро навърши 6 години. т.е. с претенциите, че е вече голяма.

та, след кратък разговор, в който й обясних,ч е малките деца, както и малките кучета, когато се в непозната среда нападат, защото ги е страх. и на тях им е трудно. и че е по-добре да им предложи да станат приятели и да поиграят - така хем няма да я дразнят, хем ще им помогне и на тях. а тя със сълзи в очите ме пита "мамо, ами ако не стане, ако не искат?"......

в крайна сметка отиде неразревана на детска.

давам само един пример, но те са много. страшен проблем е адаптацията на ново място. представям си догодина в училище каква драма ще бъде. Tired

тръгва на някакво ново занимание с други деца и ВИНАГИ има един период, в който тя не иска да ходи, защото не познава децата. обяснявам, че ако не им даде шанс и не отиде, няма и как да се запознае, ама.....
после, разбира се, е първа писта и не иска да НЕ ХОДИ на въпросното занимание, ама в началото е мъка....

до  4-годишна възраст детските рождени дни в клубове ги изкарваше при мен -отвън, а не при децата - вътре. ooooh!

мислех си,че това се израства, ама ако е така - на каква възраст?
честно да си кажа, не знам вече какво да й говоря - карам го основно на интуиция. Rolling Eyes

мъчно ми е като я гледам как се тормози, в същото време ми се иска да се научи да се справя с този проблем - ВИНАГИ ще има някой, който я тормози или ще попада в нова среда - не може да се отказва.

защото при нея основното е - не искам да ходяяяяя, реееев.....ама по тази логика един ден изобщо няма да ходи на училище. Tired

не знам, честно как да се справя с това.





# 1
  • Мнения: 2 673
Ивиче, нормално е това за детето, време му е нужно. И не, не се израства \според мен\ моите дъщери на 13 - 14 години бяха, когато смениха училище, ...и изобщо средата и много много трудно се адаптираха. НО това вместо да ги скапе, след като преодоляха "адаптационният период" се чудстваха победителки. Прескочиха високото препятствие с трамплин, който аз им бях, като непрекъснато ги окуражавах, учех до полунощ с тях, изпитвах ги, казвах им че няма невъзможни неща, и това че имат такова изпитание пред себе си е чудесно. Справиха се.
Мисля, че е добра идея плавно да я откъсваш от теб, в смисъл с нея да "влезеш в новата среда". Дали е детски клуб, дали компания, дали класната стая. Малко да присъстваш в нейния нов свят.

не се имам за добър възпитател и психолог обаче, така че действай по интуиция
 Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 2 242
за съжаление в момента нямам време да пиша и ще постна само един линк - тест за темперамента на детето http://www.childtemperament.org/index.php
Кажи какви са резултатите

# 3
  • Мнения: 3 034
Slavi, направих теста - във всичките позиции има отклонения отгоре и отдолу, с изключение на "чувствителност" и "поситовна емоционалност".
нямам време сега да го чета подробно, довечера ще бъде.

кажи това как ще ми помогне? не съм психолог, макар че в някаква степен на всяка майка й се налага да бъде.

# 4
  • Мнения: 2 242
iviche това не са отклонения - просто има деца с по-високи нива на задръжки, по-емоционални и т.н. Прати ми на ЛС резултатите да погледна и довечера ще пробвам да ти пиша  Wink

# 5
  • Мнения: 3 034
Slavi,   bouquet

Karil, съглсна съм с плавното откъсване, за което си писала, но си мислех, че това се случва при 2-3 годишни деца. не при 6 год. все се надвах да стане по-самоуверена с годините.....

това, което пропуснах в първия си пост е да попитам как се адаптират или са се адаптирали вашите деца на тази възраст?
за мен все пак 6-годишните са си големи.

Общи условия

Активация на акаунт