Бременност с болестта на "Бехтерев"

  • 4 832
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте. Имам нужда от съвет. Моля всеки,който знае нещо или който е преминал през това да пише. Въпросът ми е дали при баща болен в напреднала фаза от болестта на Бехтерев ,пиещ лекарства мога да имам второ дете?  Тези лекарсва няма ли да навредят на плода? Тъй като по-малко боледуват момичетата от тази наследствена болест, какво трябва да направя ,за да родя момиче?

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
не знам за болестта, но тъй като звучи сериозно - долбре е преди бебето да се консултирате с гинеколог какво да правите
когато някой пие лекарства по-добре е да се консултирате
лекарите казаха ли ви нещо?
иначе по въпроса ти - какво да правиш да родиш момиче - има много теориии че при ядене на опр продукти вероятността да се получи момиче или момче се увеличава
но твърда рецепта няма...предполагам знаеш
успех

# 2
  • Мнения: 83
Здравей, s.petrova! Видях, че си пуснала запитване и към д-р Мазнейкова. Ще следя темата с интерес, защото свекъра ми страда от същото заболяване, но нямах представа, че се предава наследствено. Доколкото знам при него го е отключила стара травма и други болни няма в рода. Моля те сподели дали при съпруга ти е наследствено има ли и други болни в рода му? Може да ми пратиш и лично съобщение.
Поздрави!  bouquet

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Здравей, s.petrova! Видях, че си пуснала запитване и към д-р Мазнейкова. Ще следя темата с интерес, защото свекъра ми страда от същото заболяване, но нямах представа, че се предава наследствено. Доколкото знам при него го е отключила стара травма и други болни няма в рода. Моля те сподели дали при съпруга ти е наследствено има ли и други болни в рода му? Може да ми пратиш и лично съобщение.
Поздрави!  bouquet


Запис и аз да следя.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 360
тук никой не може да ти отговори на въпроса за пиещия силни лекарства, защото 1. не си уточнила какви лекарства приема бъдещият баща и 2. не сме лекари.
отиди при добър гинеколог и задай въпроса. лекуващият лекар на мъжа ти, който му е предписал тези лекарства, също трябва да е наясно. по принцип, добре е мъжът да си направи спермограма. ако тя е нормална - значи няма противопоказания да прави деца. все пак, няма той да ги износва 9 месеца. по-важно е майката какво пие.

няма начин да направиш нещо, за да заченеш момиче. природата решава. освен това, дори и да родиш момиче, то пак може да е3 носител на гена и да го предаде на своите деца и т.н....
вярно, генът, който се счита отговорен за Бехтерев, може да се предаде по наследство с вероятност 50%, но дори и да си носител на гена, това не означава, че ще се разболееш.

моят бащя беше болен от Бехтерев, създал е 2 деца - след като вече е бил болен. аз съм носител на гена, но не смятам да изследвам сина си за носителство. това нищо не променя.

# 5
  • Мнения: 2
Здравейте!
Аз съм на 25 год. и от 7 години съм с болеста на Бехтерев, много искахме да имаме детенце и това не ни попречи, лекарите бяха много резервирани откъм съвети и ми казаха да лежа по време на бременността, но аз се чувствах долу-горе добре и бях на работа до 8 месец от бременността, като наддадох около 30кг.Родих със секцио и сега се радваме на прекрасна дъщеричка, вече е на 1год. и 7 месеца. newsm44 newsm44 . Вярно е че и пиех лекарства, но бяха по леки, заради плода, колкото да не получа криза.Не се отчайвай , всичко си е психика. Мога да ти предложа да отидете при проф. Рашо Рашков в клиниката по ревматология в София, той е най запознат със заболяването, аз успях да го открия след 7 годишно търсене на добър специалист в тази област и записването е много трудно при него, защото редовно е в чужбина на различни презентации.

# 6
  • Мнения: 340
Наистина трябва да се консултираш и със специалисти по ревматология запознати конкретно с Бехтерев и с генетици, и с гинеколози.  Бехтерев наистина се предава генетично.  Тия хипотези с "отключването" при различни обстоятелства са само хипотези.  Сигурното е, че има конкретен ген, който прави възможно да се разболееш, а при какви обстоятелства се разболяваш и при какви ти се разминава, не е ясно изобщо. 

Не можеш да контролираш вероятността да се предаде болестта на децата ви-- трябва просто да помислиш дали сте готови да поемете такъв риск или не.  Свекърва ми преди 30-40 години го е поела този риск и двете й деца са, слава богу, здрави.  Вече почти са излезли от възрастта, в която най-често се появяват първите симптоми. 

# 7
  • Мнения: 2
Здравейте ! Искам да призова всички които искат да помогнат  на нас ''Болните от болестта на Бехтерев'' да ни подкрепят на http://morbusbechterewi.wordpress.com/  ,и нека всички които имат някой познат или роднина да го информират, че в момента подготвяме организация, която има за цел, да информира обществото за болеста на Бехтерев, както и да  ни бъде предоставена възможност да се лекуваме със средствата, които човечеството е открило. Лекарството  (Хумира) е  достъпно за много малка част от нас, поради факата, че е изключително скъпо. От май месец във Facebook  http://www.facebook.com/group.php?gid=82217523152 съществува група към която всеки, който иска може да се присъедини и да ни подкрепи в усилията ни да постигнем равнопоставено положение с хората, страдащи от същата болест в чужбина. Ние, българите страдащи от болестта на Бехтерев, не се различаваме от болните, които не живеят в България. Благодаря на всички които са съпричастни с нас и ни подкрепят.

Общи условия

Активация на акаунт