Въпрос за фамилията на детето

  • 5 347
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здравейте!
Със съпругът ми искаме фамилията на дъщеря ни да е първото име на моя баща/дядото-тъста на съпруга ми/, но не знаем дали законово това е възможно. Може ли някой да ми каже има ли пречка за това и къде да попитам? Предварително Ви благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 5 652
Да разбирам ли, че очаквате бебе, на което тепърва ще се определя фамилното име или дъщеря ви вече има фамилно име, което искате да бъде променено?

# 2
  • Мнения: 25 551
Мисля, че е невъзможно, освен ако цялото семейство не си промените фамилните имена. По закон детето приема фамилното име на родителите или името на дядото по бащина линия.
Но може да има някакви промени в закона напоследък, не съм съвсем сигурна.

# 3
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 827
Здравейте!
Със съпругът ми искаме фамилията на дъщеря ни да е първото име на моя баща/дядото-тъста на съпруга ми/, но не знаем дали законово това е възможно. Може ли някой да ми каже има ли пречка за това и къде да попитам? Предварително Ви благодаря!

и защо ?

# 4
  • България
  • Мнения: 106
Аз и брат ми бяхме с една фамилия,а родителите ми с друга ,но пък фамилиите бяха все по бащина линия.

# 5
  • Мнения: 25 551
Ако баща ти осинови мъжа ти - ще се получи със сигурност.
Но пък няма да можете да се ожените, май...  Mr. Green

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Според Закона за ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134673409
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
Всичко е въпрос на доказване Party

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
А защо искате подобно нещо???? newsm78

# 8
  • Мнения: 2 229
А защо искате подобно нещо???? newsm78

Може би са кръстили детето на родата на мъжа и сега искат да уравновесят нещата. Laughing

# 9
  • Мнения: 3 423
Е, това трябваше да го помислите, преди
да се ожените. Сега вече е много късно.
Можеше да си останете неженени, детето
да е само твое, бащата да се пише незнаен,
и така малкото да носи твоите имена, като
наставката, разбира се, щеше да бъде -ин.

# 10
  • София
  • Мнения: 5 652
....
наставката, разбира се, щеше да бъде -ин.

Това вече отпадна. Окончанието е -ов(а) или -ев(а), без значение, че детето няма официално записан баща.

# 11
  • Мнения: 35
Може детето да вземе името на бащата на съпруга ти като фамилия,но за името на твоя баща,наидея си нямам!

# 12
  • София
  • Мнения: 5 652
Вече доста се отдалечихме от въпроса на момичето. Мисля, че трябва да попиташ в общината, където живееш, в ЕСГРАОН, оттам ще те упътят какво трябва да направиш, най-вероятно е възможно, те ще ти обяснят как и какво. Не смятам, че има законова пречка за това. Човекът се кръсти Манчестър Юнайтед, та вие няма да може да сложите нормално фамилно име на детето си...
Успех!

# 13
  • Мнения: 2 005
Според Закона за ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134673409
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
Всичко е въпрос на доказване Party
  smile3521

# 14
  • Мнения: 750
Според закона, не може да носи името на ТВОЯ баща. Може да го запишете с името на НЕГОВИЯ баща, както е случая с нашите деца  Peace

Общи условия

Активация на акаунт