пишка седнал, а е на 5,5 години ?

  • 1 419
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 187
Не знам да го нарека ли проблем това , но все пак ме тревожи. Сина ми е на 5 години и половина и предпочита да се изпишка седнал, а не прав. Не че не може прав или не знае как, просто му е по-лесно, това е останал навик от гърнето, което до преди година ползваше. Обяснявам му и т. н. , мисля че разбира какво му казвам , но пак си сяда на тоалетната и ме гледа с виновни очи. До скоро мъжът ми се смееше на моите тревоги и считаше , че не е възможно да не се научи прав, но го виждам че и той почна да се дразни. Има ли други мами, изпаднали в тази ситуация. Да уточня, че ще тръгва на целодневна градина от тази есен за първи път.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 555
Нямам опит, но искам само да кажа, че не виждам чак такъв проблем. Защо пък да не пишка седнал? Има и положителна страна - тоалетната се цапа по-малко и капакът е винаги свален. Моите съквартиранти в Германия също предпочитаха да извършват тази дейност седнали. (Живеехме 5 човека в различни стаи и използвахме 2 общи тоалетни. Не ги разделихме на мъжка и женска, а на такава за правостоящи и седящи, ако мога така да се изразя.  Laughing) Мъжът ми по моя молба в къщи също - заради предимствата, които изброих по-нагоре. И не мога да разбера наистина, какво лошо виждате в това момченцето да пишка седнало? Или приемате обратното за признак на мъжественост, знам ли?  newsm78 И това, че ви гледа с виновни очи - защо му вменявате вина? Все ще порасне, и когато е готов или когато реши, че му е удобно ще се научи да пишка и прав ... няма мъж, които да не се е научил да го прави. Внимавайте да не му създадете комплекси ..

# 2
  • Мнения: 14 654
Това по-скоро е хубав навик, а не вреден. Доколкото знам от мои приятели, живеещи в други държави, не е срамно мъж да пикае седнал. Но заради тукашните нрави ми се струва, че биха се присмивали на момче, което сяда, когато пикае, така както се присмиват на момче, което играе със сервизчета и кукли.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Откакто махнах памперса на синът ми/1г8м/ винаги е ходил да ака и пишка в тоалетната-прескочи гърнето.Никога не е пишкал седнал-винаги прав Peace
Не вярвам,че пишкането седнал е проблем-сигурно на детето така му е по-удобно Hug

# 4
  • Мнения: 6 206
Да, много е важно да не се вмени вина на детето.
Миналото лято го бяхме научили малкия да пишка прав навън - на дърво. По градинките няма тоалетни.
Но когато тръгна на градина, явно не е бил толкова умел и са му се карали че се мокри. Въпреки че си е отворко, явно му е станало неприятно. И започна да пишка седнал, изпитваше ужас като му отворех темата за прав.
Толкова се бях ядосала на лелките в градината. Не са го направили нарочно, сигурна съм, но трябва да съобразяват, че има и по-чувствителни деца.
Сега лятото като не ходи на градина, пак се върна към дейността прав, но е далеч по-умел. Чак и горд със себе си. Crazy
Така че ако държиш - говори му, но много умело и премерено, за да не го комплексираш наистина.
И му дай време.
В работата си изпишквам доста момченца на тази възраст, или поне ги придружавам до тоалетната.
Има такива, които си пишкат седнали, и не са малко.
Само спокойно, да не го травмирате детето. Не показвайте, че се дразните в никакъв случай.

# 5
  • София
  • Мнения: 171
Синът ми го научиха да пишка прав в градината. Имаше и период, на около 3годинки, когато по двора пишкаше приклекнал назад нито като момче, нито като момиче, той си го беше измислил. Никога не съм си мислила за това като проблем, но все пак е на 5г и от около 2  години пишка прав. Rolling EyesСтрува ми се че се притесняваш излишно, но за да се успокоиш може да  поговориш с личната лекарка или с някой детски психолог Peace

# 6
  • Мнения: 984
Ако детето не се чувства уверено, че няма да се изцапа или ще опишка тоалетната, а желае да му е чисто, защо да го карате да пишка право? Не виждам никакъв проблем да си пиша седнал, стига да му е удобно. Всъщност при ходене по нужда е най-добре детето да се чувства комфортно, а не да изпълнява претенциите на майка си и баща си.
Не е редно да му вменявате вина.

# 7
  • Мнения: 5 183
Всъщност при ходене по нужда е най-добре детето да се чувства комфортно, а не да изпълнява претенциите на майка си и баща си.
Не е редно да му вменявате вина.

Абсолютно подкрепям!
А за протокола - синът ми от малък се нау4и да пишка прав, но откак тръгна на градина започна да пишка седнал. напоследък пишка както му падне, но ако сме в публична тоалетна, аз самата съм много против да сяда  Sick

# 8
  • Мнения: 187
Благодаря на всички, определено отговорите ми подействаха успокоително. Синът ми е много гнусливо дете, а освен това и не обича да е мръсен , с мръсни ръце и т.н., явно това също има  значение. Когато е навън пишка рабира се прав с наша помощ, за да не се мокри. Оставям този въпрос на времето , а и ходенето на детска градина също ще даде своето отражение.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 421
Моят е на 5 г. и 3 м. - пишкаше седнал, гледайки от сестра си.
Като тръгна на градина и там са му се карали, много го изживя горкия - та ходих да се разправям с учителките, да го оставят както иска да си се обслужва.
После постепенно се научи, гледайки от другите момченца.
Вкъщи понякога пак е седнал.

То пък голямата работа да пишкат прави - ходят по няколко, пикаят си върху гащите, гледат кой по-надалеч пишка и подобни.
  Един ден се беше прибрал с напикани гащи - питам го кога се е напишкал - ами не съм, ама като ходихме с Павката до тоалетна, той си обърна пишлето и ми напишка моите гащи ooooh!

# 10
  • Мнения: 2 829
Мъжа ми пишка седнал в повечето случаи-смятам го са много хубав навик. И на него му е по-удобно така, не се случва да опикае тоалетната... Очевидно на мъж ми не му е попречило да си намери жена (при това умна и красива, че и скромна hahaha ) и да създаде семейство... Нито пък на нещо друго в живота...
Не виждам проблем при сина ти Hug

Общи условия

Активация на акаунт