как се прави майонеза в дом.условия

  • 28 138
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 402
Често ми се случва да ми трябва малко количество майонеза и да нямам в наличност в къщи.
Как се прави,и ако може колкото може "по-лека" newsm78  chef

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами яйца и олио. Чукваш колкото яйца искаш в миксера и включваш да се разбиват и наливаш олиото на тънка струйка. Това е или поне това е, което помня. Мама така я правеше.

Ако има някой с по пресни знания да ме поправя  Laughing

# 2
  • Мнения: 4 433
Ами яйца и олио. Чукваш колкото яйца искаш в миксера и включваш да се разбиват и наливаш олиото на тънка струйка. Това е или поне това е, което помня. Мама така я правеше.

Ако има някой с по пресни знания да ме поправя  Laughing
Мда+лимонтозу Mr. Green

# 3
  • Мнения: 402
много важно-слага ли се белтъка? Една моя позната слагаше цялото яйце заедно с определено количество олио направо в блендера-ставаше много хубава,ама не знам съотношенията.

# 4
  • Мнения: 3 036
Давам рецепта за класическа майонеза,която обаче е много връткава,но по вкусна от купените.
Яйцата трябва да са със стайна температура.4 жълтъка се отделят,като по тях не трябва да има белтък.Слага се в порцеланова купичка и се разбиват само в една страна,в продължение на 2,3 минути.Отмерват се 4,5 кафени чаши олио,а отделно се отцежда сока на 1 лимон.Прибавя се капка по капка от олиото,като бъркането продължава все на една страна(иначе се пресича).След като по този начин се излеят 2 чаши олио се сипва също капка по капка и една четвърт от лимоновия сок.Продължава се в същата последователност до изчерпване на продуктите.Майонезата се посолява на вкус.
Ако все пак се пресече се започва с друг жълтък и когато се получи гладка смес бавно,постепенно се прибавя пресечената смес.
Аз накрая слагам кисело мяко и горчица за да е по пухкава и да не е тежка от мазнината.

# 5
# 6
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Аз яйчната майонеза си я правя по тази рецепта:
1 яйце, 180 мл олио, 1/2 ч.л сол, лимонов сок от един дебел резен лимон (или малко лимонтозу - киселината помага на майонезата да  се стегне). Разбивам си сместа в блендер и ако искам да ми е по пикантана майонезката си добавям, чесън на прах и смлени орехчета  Mr. Green
Млечната майонеза правя по тази:
200 мл олио, 100 мл пр. мляко, сол, лимонов сок (! ако стане рядка добавям още лимонов сок или лимонтозу, ама малко да не стане киселка  Crazy)

# 7
  • Мнения: 5 001
много важно-слага ли се белтъка? Една моя позната слагаше цялото яйце заедно с определено количество олио направо в блендера-ставаше много хубава,ама не знам съотношенията.
Слагат се равно количество цели яйца и жълтъци.Иначе става по-течна....А когато са равни - гъста.

# 8
  • Мнения: 9 105

Слагат се равно количество цели яйца и жълтъци.Иначе става по-течна....А когато са равни - гъста.

 Naughty Naughty не е от това. Аз винаги правя само с цели яйца (или само с жълтъци) и на гъстота е да се реже с нож  Peace

# 9
  • Мнения: 5 001

Слагат се равно количество цели яйца и жълтъци.Иначе става по-течна....А когато са равни - гъста.

 Naughty Naughty не е от това. Аз винаги правя само с цели яйца (или само с жълтъци) и на гъстота е да се реже с нож  Peace
Абе честно казано като го правя с пасатора ми е все тая....Винаги се получава гъста,но съм забелязала,че някак си е по-вкусна така...

# 10
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
И аз действам като Корнишонка, но често пъти я правя на око. Яйцето ми е на стайна температура, олиото е една кафяна чашка, лимонтозу или лимонов сок на вкус и сол също на вкус. Добавяла съм къри, горчица, чесън. За да се олекоти вкуса на майонезата може да се добави лъжичка кисело мляко. Ами това е от мен.
Правя я с пасатора.

# 11
аз слагам 1 яйце сол на вкус щипка захар 1 с.л. оцет и около 1 чаена чаша олио слагам пасатора на дъното и разбивате държите пасатора на дъното докато захване маьонезата и изтегляте бавно нагоре и край

# 12
  • Мнения: 402
благодаря на всички ,които ми отговориха.
Днес си направих майонеза по последната рецепта/на госта/,щото ми се видя най-лесна и стана върховна!! Laughing Peace  chef

# 13
  • Мнения: 320
Ето и рецептата която аз имам, но никога досега не съм правила  Embarassed
1 яйце, 200 мл. олио, сол на вкус, 1 л. оцет /лимонов сок/ и всичко се пасира, това е  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 708
А как се престрашавате да ядете сурови яйца?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт