Не искат да ми пазят място в работата-какво да направя?

  • 1 671
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 107
Здравейте мами
Не съм сигурна дали това е мястото, където до пусна тази тема но не можах да намеря по подходящо..
Както и да е накратко-днес ми се обадиха от работата ми и ми кзаха, че ако нямам намерение да се връщам на работа в срок до около месец ще назначат на моето място друг човек, тъй като били много натоварени и не можели да се справят. След това ми обясниха, че като цяло място във фирмата ми се пазело , но като се върна няма да бъда на същата позиция, нито в същия отдел. Страшно съм разочарована, защото аз много се борих за нея и се преместих от друг отдел за да работя именно това-определено друга позиция ще ме върне доста назад в така наречената ми кариера
Мога ли по някакъв начин да си търся правата и въобще има ли смисъл според вас да се боря или да предавам фронта и като дойде време да си търся нова работа. Сега малкото ми детенце е на 10 месеца и за съжаление нямам баба на която да мога да го оставя а и фин.ми  възможности не биха позволили да наема жена да я гледа. Освен това имам желанието и ПРАВОТО аз да гледам детето си поне докато навърши 1.5-2 год.за да я дам на ясла-така направих с каката така мисля и сега....
Но от друга страна работата там ми харесва много и бих казала, че съм доста добра в това което правя- не ми се иска да я изгубя Sad

# 1
  • Мнения: 1 672
много неприятна ситуация  Rolling Eyes говори с тях все пак ти си си в майчинство няма кой да ти гледа бебето.Да си вземат нов човек,но докато ти се върнеш.След това въпросния човек да бъде преместен другаде,а ти да си се върнеш на твоята си длъжност.Мисля че така е най правилно

# 2
  • Мнения: 2 334
много неприятна ситуация  Rolling Eyes говори с тях все пак ти си си в майчинство няма кой да ти гледа бебето.Да си вземат нов човек,но докато ти се върнеш.След това въпросния човек да бъде преместен другаде,а ти да си се върнеш на твоята си длъжност.Мисля че така е най правилно

И аз така мисля.Поговори с тях.Успех ти пожелавам  bouquet

# 3
  • Мнения: 242
и при мен  ситуацията е подобна,на всичкото отгоре аз си обучих човека и после аз ще трябва да се обучавам наново за някоя друга позиция,но пък с обещания че ще си заслужава повече,в смисъл поне финансово ,а пък и новата длъжност  ще бъде свързана със старата,очакват че ще се върна преди втората година ,да не говорим че от сега ме питат кога горе долу ще бъде това? говорили сме много пъти и честно казано имам доверие на прекият си шеф и той на мен . Говори с тях и дано и вие да се разберете  Hug

# 4
  • Мнения: 363
съгласно разпоредбите на българското трудово законодателство правата ти са следните:

Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

т.е. работодателят няма правното основание да те накара да се върнеш преди този срок!

няма право и да те уволни принципно! законът те закриля!

законът дава право на работодателят да сключи с друго лице срочен трудов договор за заместване, чийто срок ще изтече със завръщане на замествания на работа. срочният трудов договор за заместване на отсъствуващ работник или служител се превръща в договор за неопределено време, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.

# 5
  • Мнения: 107
Благодаря Софи  bouquet
Принципно съм наясно че те нямат право да ме уволнят докато съм по майчинство, но ако реално назначат някой на мое място и аз реша да се върна на работа, то тогава мястото ми ще е заето ....а и според мен не биха назначили някой по заместване, защото обучението за длъжността е дълго и не биха се наели да обучават някой и след това да го махнат...

# 6
  • от Луната
  • Мнения: 1 750
Мисля, че е най-добре да говориш с шефа си. Иначе нищо не би могло да ги спре да направят това, което са решили. Няма закон, който да те пази. На мен лично след 9 год стаж и понеже се наложи да напусна за 6 месеца, след като се върнах договора ми беше за една година. Да но аз забременях и малко след като родих договора ми изтече и те не ми го подновиха #Cussing out #Cussing out. Ходих в Инспекцията по труда, даже и при адвокат, но ми казаха, че няма закон, който да ме защити и ако не беше един приятел губех и майчинството smile3515

# 7
  • Мнения: 227
ludetina79 - и аз съм в същата позиция, даже ми казаха, че изобщо няма да има място за мен - било много пренаселено, тъй като след като излезнах в болнични на моето място назначиха 4 човека, които да вършат обема от работа, който аз вършех. Всички нови работници са с много по-добри условия от мен. Едва ли не излиза, че аз ако някога евентуално се върна, ще съм по-зле от колкото тях, и по-зле от когато съм започнала работа в началото. Чесно казано говорих по този въпрос с мноого хора, и юристи, и счетоводители, и майки, и се оказва, че българския работодател не уважава работниците си. Вярно има закон, който да те пази, но те ще намерят вратичка, през която да си намерят изгодата, но не и за теб.
Жалко е наистина, хората, които изкарват парите на работодателите си са третирани като боклуци. Съжалявам, че съм толкова искрена, но това е положението !!

# 8
  • Мнения: 363
ще ме прощавате за езика, ама в е/аси държавата живеем! всеки гледа да те пре..., ако е застрашен неговия интерес!
а в Гърция, например, в края на всяка година на всяко дете в семейството дават до навършване на пълнолетие по 3 000 евро!!!
 

# 9
  • Мнения: 227
софи1914  - супер !! а ние плюем по гърците, че били боклуци.....евала 3000 евро ще стигнат за дрехи, учебници и нещо още !!

# 10
  • Мнения: 8 242
Мда.. поради подобна причина напуснах след като ми изтече майчинството..
Назначиха на мое място 3 човека с 2 пъти по-висока от моята тогавашна заплата (за тях отрвоначална), като казаха, че ако се върна - моята ще си остане на същото положение и постепенно ще се актуализира  Shocked
Е благодаря  Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 363
софи1914  - супер !! а ние плюем по гърците, че били боклуци.....евала 3000 евро ще стигнат за дрехи, учебници и нещо още !!

ще стигнат, разбира се! просто хората са намерили начин наистина да стимулират раждаемостта!  а не като тук - вдигат мин.раб.заплата на 240лв /УРА, НАРОДЕ/, вдигат детските на 35лв. /ПАК УРА!/! но не забравят да вдигнат тока, водата, горивата, билетчето за гр.транспорт! да са ни честити увеличенията!
ще ме прощава авторката за спама, ама как пък византийците могат, ние не можем?!?

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
най-добре говори директно с шефа си Peace

# 13
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ти преди да излезеш в майчинство не си ли коментирала условията при евентуалното си завръщане във фирмата?

Не бива само да разчиташ на добронамереност от страна на работодателя, трябва и сама много да помислиш за себе си и бъдещето си, още помече, че казваш, че си се борила за тази позиция.

А конкретно по ситуацията. моето мнение, предвид изложеното от теб говори за следното: Щом като ти заявяват, предполагам, че човешки русурси с асе свързали с теб, а имай пред вид, че те предават обикновено волята на шеф, и са ти казали, че на твое място ще бъде назначен човек, който след твоето завръщане ще продължи да заема твоя стар пост, а теб ще преместят, означава, че или вече имат подходящ човек за твоята позиция, или не са доволни в нещо от теб. Възможно е да приемат отказа ти от връщане като предателство към фирмата. Вярвай ми, че малко работодатели се интересуват от това, дали на теб има кой да ти помага. Трябва да си наистина незаменима, за да направят реверанс, и да те изчакат в желано от теб количество време. Знаеш по-добре и от мен, че за апетитните позиции, каквато твърдиш, че е твоята се стремят много хора.

Просто трябва да помислиш и да действаш адекватно. Но не тук във форума, а в директен разговор с шефа си. Постарай се да го убедиш, че фирмата ще загуби много с едно твое преместване в друг отдел. И още нещо - работодателят много мрази да не е наясно кога ТОЧНО ще се върне негов служител отново на работа. Помисли, и си опредил някакъв реален краен срок за завръщане на работа и го сподели с работодателя, обсъдете го и с него. Не го оставяй в безтегловност, защото точно тя е предпоставка за възникване на катаклизми, неблагоприятни за теб.

Успех!

# 14
  • Мнения: 804
Лудетина, шефовете ти са прави за себе си. Не може работата да спре и фирмата да затвори докато ти си гледаш детето. Нито пък е икономически оправдано да обучават половин година (примерно) човек и да го уволнят след това, защото ти си се върнала. Постоянно във форума се обяснява колко било добре в чужбина, но мойте наблюдения не са такива. На хора от Европа и САЩ, на които съм обяснявала, че месец и половина преди да родя и девет месеца след това държавата ще ми плаща 90% от заплатата не могат да ми повярват и си мислят, че съм осигурена допълнително към някое застрахователно дружество. В чужбина майчинството е много по-малко като времетраене. Аз се върнах на работа след деветия месец, но в друг отдел. Тук работата е по-малко (и заплащането предполагам  Rolling Eyes). Ако не се бях върнала и в този отдел щяха да си назначат друг човек. Това е положението. Конкуренцията в частния сектор е голяма и шефовете не са благотворително дружество.
А за заплащането - докато има персонал, който е готов да работи за малко пари, ще има и шефове, които да го наемат. Не е луд този,който яде баницата, а този който му я дава.

Общи условия

Активация на акаунт