Рязка промяна в акото на изключително кърмено бебе

  • 2 229
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 125
Здравейте, мами! Ще се опитам да опиша нашия проблем с надежда за съвет от ваша страна.

Велин е изключително кърмено бебе, без даване на вода. До скоро акаше по 2-3 пъти на ден, рядко кашесто ако с бели частички вътре, понякога жълто, друг път различни нюанси на зеленото  Laughing. Преди няколко седмици изведнъж започна да прави паузи от 2-3-4 дни като в деня, когато ака, го прави няколко пъти. Акото обаче вече е съвсем различно - с цвят на тиня, гъсто като пюре и лепкаво. Особено ме притеснява лепкавостта.

Мислех тези дни да започна захранване със зеленчукови пюрета, но се чудя  дали всичко му е наред ....

Моля за съвет ако някой се е сблъсквал с такъв проблем или просто има информация на какво може да се дължи.

# 1
  • Мнения: 2 401
На моя бебо акото докато го захраних преди три седмици също беше лепкаво, но тъй като си имаше нормален тъмножълт цвят не съм си помисляла, че може да е проблем, предполагам че може да има някаква връзка с паузите от няколко дена, тъй като и ние минахме през такъв етап.
Сега като захраних вече не е така лепкаво, така че предполагам, че това не е проблем!









# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Добре е да говориш с лекаря за това - той да прецени дали има нещо тревожно и дали се налага да се вземе проба за изследване.
По-дългият период на престой в червата сгъстява леко изпражненията, тъй като част от водата в тях се абсорбира обратно в организма.

# 3
  • Мнения: 156
Паузите от 3-4 дни не са хубави.  Стига ли му кърмата? Извинявай за въпроса.

# 4
  • Мнения: 433
Синът ми към 4-5 месец също имаше периоди, в които акаше през 2-3-4 дена. Но това стана постепенно, не се е случило изведнъж рязко, както пишеш. Така постепенно и отмина и изхождането се регулира на ежедневно, максимум през ден (става дума за преди захранването, изключително на кърма). Отдавам го и на промяната в моята храна - тогава се затопли и се появиха пролетните зеленчуци/плодове.
Когато изпражненията престоят в червата по-дълго, ферментационните процеси ги променят. Но Хедра е права - най-добре е да се пусне изследване, за да знаеш, че започваш захранването "на чисто".  Не ми харесва тази рязка промяна...

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Консултирай се с лекар и ако трябва направете изследвания Peace

# 6
  • Мнения: 8 242
Паузите от 3-4 дни не са хубави.  Стига ли му кърмата? Извинявай за въпроса.

Паузите от 3-4 дни са съвсем нормални за изключително кърмени бебета..
Освен това е още по-нормално, като ака по-нарядко акото да е по-гъсто..
Аз не мисля, че има проблем..
Има ли промяна в поведението на детето? Температура да вдига?
Ако има някакви гадинки обикновено се получава разтройство и рядко ако, а не обратното Simple Smile

# 7
  • Мнения: 156
Явно всичко е нормално. Паузите не са много хубави.  То е ясно, че след като стои по-дълго в червата, по специално в дебелото черво, където става абсорбцията на водата,  екскрементите ще се сгъстят. Акото често мени цвета и консистенцията си, защото стомашно-чревната система все още не е добре развита и не всички вещества могат да се усвоят добре. Затова те излизат горе-долу във вида, в които са приети, и изпражненията имат вид на пюренце. Същото важи и за солта, затова детските храни не трябва да се солят много. Има отношение и приетата  от майката храна.     Това го пиша за DUHI PUHI,  защото ме взе за профан. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 089
Мисля, че на бебо му няма нищо. Моя син от съвсем малък си беше запечен и акаше често и на няколко дни - еднократно обилно или няколко пъти в деня. Но пък си качваше добре на тегло. Наистина рязката промяна обикновено се приема като обезпокоителна. Но и аз смятам, че обезпокоително е най-вече, когато бебето има диария. Това, което описваш е много възможно да се дължи на по-прости причини като например относителен недостиг на вода (при по-високи температури, по-обилно потене, бебетата на тази възраст са доста по-активни), съзряване на храносмилатените ензими (много майки описват подобна промяна във вида на изпражненията още преди да са захранили).
Така или иначе - Хедра е права, че е най-добре да посетите педиатъра, да измерите бебчето и ако всичко е наред -може да започнете захранване.

Последна редакция: пн, 15 сеп 2008, 21:32 от Ленито

# 9
  • София
  • Мнения: 125
Момичета, страшно много ви благодаря за отговорите  Hug.

Бебчо наддава нормално, не се е променило поведението му и педиатърката каза, че няма нужда от допълнителни изследвания. Започнах захранването и засега всичко е наред.

Това, което описваш е много възможно да се дължи на по-прости причини като например относителен недостиг на вода (при по-високи температури, по-обилно потене, бебетата на тази възраст са доста по-активни), съзряване на храносмилатените ензими (много майки описват подобна промяна във вида на изпражненията още преди да са захранили).

... и аз така реших и затова спрях да се притеснявам  Peace

Общи условия

Активация на акаунт