Уффф, отказва плодовете...

  • 1 003
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 915
Моята маймунка реши изведнъж, че плодовете не ги харесва.  Crossing Arms Отказва всички видове, освен банан. Круша, ябълка, диня, череша - влязоха в "черния списък". А преди си ги ядеше - около 70 грама, че и повече...Сега само като ме види с лъжичката и стиска устни - и дотам сме.  Sick Дори ми се хили със затворена уста.  Crazy Трябва да я прилъжа, за да хапне 3-4 лъжички, ама после схваща номера и КРАЙ. Пробвах да й давам на резенчета ябълки, круши, диня, барем сама си ги опитва - като игра - но не се получи.

Иначе на обед си яде зеленчуково/месното пюре. Привечер си хапва и кашата. В нея пробутвам по малко плод. Досега режимът ни беше така:
Сутрин: плод
Обед: Зеленчуково/месно пюре
Привечер: Каша с плод

Пробвах по обед, след пюрето, да дам плод - нъц.  Naughty

Чудя се дали и нещо временно?... newsm78
Дали да й давам и сутрин малко каша с плод?....Тя сега като усети, че има добавено нещо друго към кашата и не е особено ентусиазирана...
Не ми се ще в месно пюре да добавям плодове...Може би в зеленчуковото? Лично аз обаче не бих пробвала такава комбинация...Сигурно съм предубедена, вашите деца ядат ли такива "смески"?

Дали да престана да се пробвам и просто да не й предлагам плодове известно време? И колко ще е това време?... Rolling Eyes Седмица дали ще е достатъчна? Знам, че си зависи от детето, ама само на банани не ми се ще да я кара... ooooh!

Дайте идеи...Имали ли сте такъв проблем и как сте се справили?


# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Мога да ти предложа следното:
-смесено плодово-зеленчуково пюре.Има някои много сполучливи комбинации - тиква с картоф и ябълка, кайсии с моркови..пробвай, което мине - мине Wink
-второто ми предложение е по-добро според мен - давай плодовете на парченца, а не с лъжица.Ники така яде банани, диня, пъпеш/любимото ни - сорт "медна роса", може да изяде половин пъпеш Shocked/, меки круши, сливи може така също, но още не са узрели, и изобщо всичко меко.Ако имате поне два срещулежащи зъба, мисля, че дечко ще се забавлява много и ще заобича пак плодчетата Grinning

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Мойто злоядо също на моменти яде плодове. Като не иска не я насилвам. Почива си няколко дни, гледам да не съм настойчива, но пък кибича с лъжица или парченца разни и чакам сигурен сигнал, че няма да яде. Обикновено това е рев илиписък някакъв.
Та всичко е на моменти. Ако ще. Sunglasses

# 3
  • Мнения: 6 243
Прави ми впечатление, че обикновено това е период. Ние сега сме в такъв период - и аз обикалям около нея с една паничка с парченца банани учебната вилица, белким се трогне, ама не!

Плодовете ги слагам в кисели - така минава. Ще прояде - и моето, и твоето, и шошето Небесно Grinning, къде ще идат.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 4 818
off: Хапке, на рестуран ще идат! На рестуран! Crazy

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ми нашият батко плодове прояде чак като тръгна на градина - значи 2-годишен Rolling EyesНе щеше и толкоз - то какви ли бъркочи не правих,и в каши слагах,и в кисели,и само така - не и не,ни плод,ни сок,даже банан не щеше,дето като 4-месечно бебе(захранван е по бг-схемата) го плюскаше на воля - накрая вдигнах ръце и го оставих.И постепенно към 2 годинки прояде - първо ябълка,после мандарини Shocked,а сега изплюсква по един кг ягоди или малини,че и за още пита Rolling EyesНо още не яде всички плодове.
Мисълта ми беше,че не е фатално,дори да не ги иска временно или за по-дълго.Ако пие сок - ок,давай временно на сок плодовете.Ако не - ще се научи нататък - зеленчуци нали яде,ще си набавя от тях каквото е нужно.

# 6
  • Мнения: 4 915
Благодаря за отговорите. Явно ще го оставя детето да си води парада.  Whistling
Мислех, в краен случай да пробутвам по някое готово плодово/плодово-зеленчуково пюре, колкото да се отчетем, че хапва плод.
Давах й и на парченца - само ги разкашква в ръката и ги обърсва по дрехите си.  Laughing
Сок не иска - пробвах, и разреден с вода - пак го подушва, лисичката!  Mr. Green Ми като не ще - не ще, няма да правя челни стойки сега.  Crazy Wink Важното е, че се кърмим по всяко време.  Laughing

Ще продължа с кашите с добавен плод, пък ще видим докога ще я караме така. Поне наистина се надявам, че е период, който ще израстем.  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Пробвала ли си да пасираш пресен плод и да го дадеш през шише? При нас номерът минава в подобни на вашия период. Понякога трябва пасираната каша да се доразреди с вода, за да нагласиш консистенцията. Не предлагам най-възпитателния вариант, но е вариант  Laughing

# 8
  • Мнения: 4 915
Мерси!  Simple Smile Обмислях и този вариант.  Twisted Evil
Макар че малкото диваче недолюбва шишето и най-вече се забавлява да дъвче мекия накрайник  (биберон не признава, не че имам нещо против, де  Wink). Когато пие вода, задължително накрая се олива, чешейки венците си.  Mr. Green
Ноооооо, да не се заричам, че няма да опитам някой път отново!  Wink Аз държах да опитва и плодове, за да не се запича - когато яде картофи или моркови, или оризова каша, й давах и разхлабващ плод, за да се "неутрализират" взаимно...Та сега ще внимавам много и явно ще наблягам на разхлабващи зеленчуци (макар че не съм видяла някакъв по-особен ефект от тях... Rolling Eyes).

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Давах й и на парченца - само ги разкашква в ръката и ги обърсва по дрехите си.  Laughing

Ама ти не й ги давай да се маже - е, може 1-2 парченца, да се позабавлява, но ако й ги подаваш в устата да си ръпка по мъничко, няма ли да се кефи?Ники така си мре за пъпеш и диня - на тънки дълги резенчета, подавам му ги и той си отхапва, все едно солета LaughingМного им се радва newsm44

# 10
  • Мнения: 6 243
Ники така си мре ... LaughingМного им се радва newsm44
Белинда, като те слушам, Ники и паве да му подадеш, все ще се радва. А моето злато стиска устни като партизанка и върти главата. Само дето не ме попържа, като ме види, че пак ида с банана.

# 11
  • Мнения: 4 915
Ники така си мре ... LaughingМного им се радва newsm44
Белинда, като те слушам, Ники и паве да му подадеш, все ще се радва. ......
Joy Joy Joy
Златно туй нейното Ники!  Grinning

Бе и аз пробвах на дълги резенчета - и поднасям към устата, ама стиска тия устнички, че чак ги "гълта" навътре - дори не се виждат!  Sick Mr. Green
Затова й дадох и на малки парченца - барем се излъже - докато си играе - и да ги опита - ама пак не се получи. Нищо, няма да се предавам окончателно.  Sunglasses

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Малеее, как ме засрамихте EmbarassedАз повече на теми за хранене няма да се изказвам, щото в това за павето има известна истина hahaha

# 13
  • Мнения: 3 379
Да не те плаша, но моят мъж докато са го хранели с пасирани пюренца и сокчета е папкал плодове всякакви, но от момента, в който са започнали предлагането на парченца - край и край, та досега....  Rolling Eyes Мъжът ми изобщо не яде плодове, ама нито един. Че дори и зеленчуци не яде - нито домати, ни краставици, нищо зелено и прясно, само боб, картофи, царевица, ориз, грах... Заради което постоянно съм нащрек с Гогата, че ако и той се прояви така, ще ми е доста сложно.

Искам да кажа, че въпреки това е здрав и прав мъж, не е болнав, нито пък кекав нещо...

Иначе аз имам известни проблеми с Гого за плодовете - яде ги пасирани в разни комбинации и в каши без проблем (засега само на пъпеша се е мръщил сериозно в каквато и да е форма), но като пробвам с парченце, удрям на камък. Единствено яде ябълка на парченца, но рядко му давам, просто ми е по-удобно пух в кашата пасирана или да отворя купеното пюре. Череши например му давам парченце, само ме гледа, хили се и ги мачка в ръката и маже ако може някъде, а ако успея да му сложа в устата, с такава кисела физиономия я изплюва, че чак се потриса...

Та така в нашето семейство....Не се шашкай само, детето си знае...

# 14
  • Мнения: 4 915
Благодаря, добре е човек да знае различните възможности за дадена ситуация. Дано не стигаме до такива положения, че само на пюрета няма да я караме. Засега реших да добавям повечко плод в кашата - колкото изяде. След седмица-две пак ще се пробвам с плод отделно...

Сега ми е друг дерта, че малката вдигна температура, има лека кашлица и зачервено гърло - педито каза, че е вирусно заболяване - имала мехурчета по гърлото - признак за вирусна инфекция... Confused В събота правихме кръщене, та сума ти народ бяхме в едно малко помещение за церемонията, сигурно някой е бил леко болен, та и на Мариелка се е лепнал този вирус...Пък тя точно сега изкарва горните зъбчета и явно е с понижена имунна защита... Rolling Eyes Тия дни ще я караме само на кърма, то се е видяло. Дано по-бързо оздравее и изкара зъбките.

Общи условия

Активация на акаунт