Какви и колко безплатни прегледи се полагат при бременност?

  • 7 528
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Здравейте!
Знаете ли със сигурност как стои въпросът със Здравната каса? Доколкото аз знам, 2 безплатни ехографа...а как стои въпросът с цитонамазката и изследванията за кръв и урина?
При първата консултация си платих 20 лв - това ми включваше цитонамазка, кръв + урина и ехограф..но не разбрах за кое платих и кое е било безплатно.
Една позната ми каза, че цитонамазката трябвало да е безплатна, дали е така?

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Колко теми си пуснала newsm78 #Crazy

# 2
  • Мнения: 583
Зависи от лекаря.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 524
платените изследвания по каса не зависят от лекаря. но дали ще ти направи допълнително безплатни- да.
аз бях с платена консултация за следене на бременността към ТК  за 200 лева. според мен си заслужаваше, защото ми спести да трамбовам всеки път (понякога и по 3 пъти в месеца) до личния лекар за направление и обратно за да му връщам листа и бла бла... Rolling Eyes но всеки сам си решава де.
http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?page=prava_zad_patient.phtml&menuitem=3

копирам ти от брошурата в сайта на НЗОК:

"При първото ми посещение при лекаря той ще определи вероятната дата за
раждането. Имам право на консултативен преглед със специалист акушер-гине-
колог, който включва:
>> Акушерска ехография.
>> Вземане на онкопрофилактична цитонамазка.
>> Вземане на влагалищен секрет за микробиологично изследване.
Имам право на второ ехографско изследване при акушер-гинеколог през 16-ата
– 20-ата гестационна седмица (приблизително около 5-ия месец от бременността).
При първото си посещение при лекаря имам право и на следните медико-ди-
агностични дейности:
>> определяне на кръвна група и Rh–фактор;
>> изследване за сифилис;
>> изследване за хепатит В (HbS Ag);
>> изследване за HIV (ако съм съгласна);
>> хемоглобин, еритроцити, левкоцити, хематокрит, МСV, MCH;
>> СУЕ;
>> урина (седимент).
В лабораторията заплащам цена за вземане на биологичен материал не по-го-
ляма от 2 лв. за едно посещение, независимо от броя на изследванията.
По време на консултациите общопрактикуващият лекар ще следи:
>> теглото ми;
>> кръвното ми налягане;
>> обиколката на корема ми;
>> движенията и сърдечните тонове на бебето;
>> положението, в което се намира бебето.

Имам право и на един безплатен профилактичен преглед при зъболекар извън
полагащите ми се дентални дейности, заплатени от НЗОК.
Ако се появят проблеми с протичането на бременността, по преценка на общо-
практикуващия лекар имам право на домашни посещения за лечение и манипу-
лации, включително и от акушер-гинеколог.
Ако се налага да прекъсна бременността си по здравословни причини, общо-
практикуващият лекар следва да изготви нужната документация и да ме насочи
към лечебно заведение. В този случай НЗОК заплаща разходите за манипулациите
и лечението.
Трябва да избера да ме наблюдава акушер-гинеколог- Това е задължително, когато бременността ми се определя от лекарите като бременност с риск. Тогава имам право и на допълнителни изследвания. "

Успех! Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 17 591
...
 според мен си заслужаваше, защото ми спести да трамбовам всеки път (понякога и по 3 пъти в месеца) до личния лекар за направление и обратно за да му връщам листа и бла бла... Rolling Eyes но всеки сам си решава де.
...

Един - единствен път се ходи при личния лекар - за първото направление. От там на сетне наблюдаващ лекар е АГ-то.

На сайта на ЗК ще намериш точно какво ти се полага.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 524
Един - единствен път се ходи при личния лекар - за първото направление. От там на сетне наблюдаващ лекар е АГ-то.

На сайта на ЗК ще намериш точно какво ти се полага.

кати, това не е вярно- ако решиш да не си плащаш консултации трябва да имаш направление за изследванията които ти се правят. ако не си плащаш. това имам предвид. а дали ще имаш АГ наблюдаващ изобщо не е задължително- прочети на сайта на касата или най-долу в поста ми Rolling Eyes

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
При мен беше така.Първо направление от Джи Пи-установи бременност, второ направление от Джи Пи-за проследяване на бременност от АГ.Полагат ни се 3 ултразвука.Аг-то те изпраща на изследвания всеки месец-стандартните кръв и урина.В началото само веднъж се прави-спин васерман , цитоначазка и влагалищен секрет.Всичко това, както и стандартните кръв и урина , както и посещенията при гинеколога са безплатни.Взимат ти само по 2 лв за манипулации.На мен както се е случило и при теб ме прецака АГ-то като ми взе пълната сума за цитонамазка и каза , че ЗК не го поема.Аз се заядох и тя призна, че ми е взела пари , защото направленията за месеца и били свършили, а след месец вече не можела "да бърка" щяло дае късно, за да взима цитонамазка, когато ще има направления.Надявам се да съм помогнала  Peace

# 7
  • Мнения: 826
Прочети това внимателно и ще знаеш Simple Smile

http://www.nhif.bg/downloads/Broshura_Maicino_6_3_8.pdf

# 8
  • София
  • Мнения: 112
здравейте Simple Smileаз си платих само в началото потребителска такса за направление към акушер-гинеколог.всеки месец  ходя(сега ще ми е за трети път)без да плащам.за изследванията(кръв/урина)също не са ми взимали пари.ще видя сега как ще е newsm78още в началото личния ми лекар каза така:след установяване на бременноста няма да плащаш потребителски такси до раждането и гинеколога ми ме поема до края без други направления Simple Smileзасега толкова знам.в момента съм в осма гестационна седмица.ще видим какво ще ни поднесе живота Wink

# 9
  • Мнения: 575
Имаш право на 2 безплатни ехографа - един за установяване на бременност и един около 5-ти месец. Една цитонамазка. 3 пъти кръв и урина /във всеки триместър/. Май и микробиологично изследване имаше 2 пъти, но не си спомням вече.

Общи условия

Активация на акаунт