проблеми в яслата

  • 4 563
  • 45
  •   1
Отговори
Здравейте,
Пускам тази тема за да изразя дълбокото си възмущение от отношението в една  конкретна ясла :ОДЗ Мечо Пух (Гео Милев).Пуснах моите близнаци от 1 септември (Приети в 1ва яслена група).По изнесените списъци трябваше да има 2 групички в които малчуганите да са разделени спрямо възрастта си. Да обаче ни обясниха ,че тъй като яслата е в ремонт ,ще има една обща група.В началото на месеца бяха всичко на всичко около 10 дечица,но сега вече всички тръгнаха на ясла и групата вече е от около 30 дечица (така ми каза леличката),а има само една титулярка лелка ,която се грижи за тях,като има една две лелки които уж трябва да и помагат за храненето и памперсите.Тази сутрин като отидохме да оставим близнаците беше някакъв ужас:всички ревът(което е нормално),но само една лелка е там и не може да смогне да приеме новодошлите,а тя самата изключително нацупена и изнервена(което също предполагам е нормално в тази ситуация),но все пак тя се грижи за деца,а не за животни.Като си тръгвах ,през прозореца чувах как крещи на децата.Това са деца м/у 1.5  и 3 години ,събрани на едно.Всички деца са нови и съответно максимално стресирани от това че са там ,не би ли трябвало да има повече хора които да се грижат за тях.Разбирам че яслата е в ремонт,но все пак те са приели максималния брой деца за тази ясла и въпреки ,че сега са събрани в едно помещение не трябва ли персоналът ,който по принцип би отговарял за двете групи да е там и да се грижи за децата.
Другото което предизвика моето недоволство е следното:децата ми ходят там вече 2 седмици на половин ден и аз попитах дали ще може от другата седмица да се пробваме да ги оставим за цял ден,при което троснато ми се отговори че всички искат децата им да остават по цял ден ама то не можело така,от педагогическа гледна точка ,защото щели да се стресират.Да обаче аз си мисля че ако прекалено дълго ги оставяме по половин ден,че те ще свикнат да ги взимаме на обед и после съвсем няма да искат да стоят там.
Просто исках да споделя,защото супер много се ядосах тази сутрин.Утре ще ходя на родителска среща в яслата и мисля да задам там тези въпроси и ще видим какво ще кажат.
Моля ,споделете как стоят нещата в други ясли.Навсякъде ли е така?

# 1
  • Мнения: 2 950
Значи.... първо трябва да се заредиш с търпение, защото в повечето държавни ясли е така.  spoko Места не достигат, групи не достигат, персонал не достига. И естествено по-натоварените лелки и мед.сестри да са сърдити, тъй като те получават едни пари независимо дали децата ще са 10 или 30.  newsm63 В нашата ясла, 11 ОДЗ, също бяха над 30 деца, но мед.сестри бяха много оправни. Посрещаха всяко дете, което плаче, на ръце и за нула време успяваха да му намерят занимание, за да не плаче, а те да посрещнат новото. Как го правеха - незнам!  newsm12

А това с воденето до обед, според мен, е много глупаво.  Naughty Знаеш ли, настоявай! Кажи, че си на работа и не можеш да ги взимаш на обед. Защото си абсолютно права - ще свикнат и после пък ще има втори етап на свикване, този път със спането там. Пак ще ти споделя моят опит. Когато заведох Йоана, нашите сестри казаха да я оставя, пък ако има проблем, те ще ми звъннат. Аз се обадих на обед и ми казаха, че е заспала. И още от първия ден си ходеше за по цял ден. А някои майки от другата яслена група отидоха на обед в градината и лелките като отворили врата, и децата ги видяли, и естествено ревнали. Взеха си ги още първия ден и така им беше по-трудно да привикнат после за цял ден. А и на лелите естествено им е по-лесно половината майки да си оберат децата до обед. Така че настоявай! Успех!  Hug

# 2
  • Мнения: 238
Здравей, gadjonova!
Направо ме втресе като видях за коя ясла става дума  Confused Големият ми син е в тази детска градина и се канех догодина живот и здраве и малките да са там (ако имаме късмет де). Пък то какво излезе... още от сега се настроих негативно  Crossing Arms В интерес на истината и аз като го водех същия ден чух доста плач от яслената група и ми дожаля за малките душички, които са там.  Cry Моят преди 2 години беше в яслата на ул. Христо Максимов и бях много доволна от жените. Надявах се, че и в Мечо Пух ще е така... нали уж хвалена детска градина, а то какво излезе.  Close

# 3
  • Мнения: 770
Гале, направо ме шашна... Ние ще се пускаме от първи октомври, живот и здраве, но все си мисля, че като са малки деца отношението на леличките ще е подобаващо. За какви крясъци разправяш #Crazy, това е недопустимо. Нацелувай дечицата!

# 4
  • Мнения: 983
И ние от 1ви тръгнахме. Групата е също от 30 човека, но лелите наистина успяват да ги залисат и няма плачещо дете за повече от минута. Това, че са и големи и малки, на мен много ми хареса. Първо, малките гледат какво правят големите и се учат. Лелите имат мн.повече време да гледат малките, защото големите се хранят сами, не са с памперси и т.н.  и разбира се големите, ако са ходили от повече време, не плачат. За оставането за цял ден, наистина настояавай. За тях е по-добре да има по-малко деца. Ако не настояваш, може да те карат и 2 месеца да ги водиш само до обяд. Ние 10 дена бяхме болни, след 3 дни ходене на ясла и искаха да сме на половин ден още седмица, но мъжа ми нали е по-нахален, им каза, че още от първия ден след болничните ги оставяме, ако плачат да ми се обадят. И така, нямаше проблем.
Аз пък друго си мисля. Дали не ги хранят с една лъжица. Хем е по-лесно, хем като се разболеят половината, по-малко работа Embarassed Вярно, малко параноично звучи, но съм почти сигурна, че е с една.

# 5
  • Мнения: 29
Зравейте мами,за вашите близнаци в яслата две такси ли плащате? Моите деца започнаха ясла на 15.09 и днесме накараха да платя две пълни такси за целия септемри.

# 6
  • Мнения: 1 165
Зравейте мами,за вашите близнаци в яслата две такси ли плащате? Моите деца започнаха ясла на 15.09 и днесме накараха да платя две пълни такси за целия септемри.

Аз знам такса и половина. Поне в нашата е така със сигурност.  Peace

# 7
  • Мнения: 67
Ама как две пълни такси за половин месец?В нашата градина ми вземат само една такса за двете деца

# 8
  • Мнения: 983
И в нашата зная, че е такса и половина. Ще видим, като дойде време за плащане, но те взимат даже за дните, в които са ходили само.

# 9
  • Мнения: 60
Аз мисля, че таксите се определят от кметовете.
При нас в Бургас, яслата е безплатна за абсолютно всички деца. Новото 20 на новия кмет. Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 1 727
На мен директорката на яслата, в която чакаме, ми обясни, че първия месец ще трябва да платя 2 пълни такси, а като занеса удостоверение от общината, че са близнаци (ей това направо ме разби), ще ми взима по такса и половина.
Това беше миналия декември, когато ходих да подам молбата. Сега може с някаква друга измишльотина да ме зарадват, АКО благоволят да ни приемат.
Аре, местим се в Бургас, там са построили комунизма хихи. 

# 11
  • Мнения: 60
В този случай няма лошо, Узи Бузи. Joy

# 12
  • Мнения: 7 640
На мен директорката на яслата, в която чакаме, ми обясни, че първия месец ще трябва да платя 2 пълни такси, а като занеса удостоверение от общината, че са близнаци (ей това направо ме разби), ще ми взима по такса и половина.
Това беше миналия декември, когато ходих да подам молбата. Сега може с някаква друга измишльотина да ме зарадват, АКО благоволят да ни приемат.
Аре, местим се в Бургас, там са построили комунизма хихи. 

коя община е това?
В Лозенец, вече съм писала, плащахме такса и половина като за 2 деца от едно семейство.
 Таксата е все пак 3 лв на ден за двете, толкова ли на проблем го правите newsm78, отделно, че моите май не са имали пълен месец, така че...

Удостоверение, че се близнаци не ти трябва, на акта за раждане нали пише 1 и 2ри близнак. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 1 727
Удостоверение, че се близнаци не ти трябва, на акта за раждане нали пише 1 и 2ри близнак. Peace

... и аз това попитах...

# 14
  • Мнения: 1 092
Хахаха, с това удостоверение ме караха да обикалям из няколко общини, включително и в Перник/аз съм от там/, да търся , за да им докажа че децата ми били близнаци.
Е, в крайна сметка такъв документ няма!
Навиках и се на касиерката/ тя ми го искаше/, и и обясних тя да ми  издаде такъв документ.
В крайна сметка й написах на ръка че имам две деца и те са близнаци.
Първия месец си платих две такси ,но от втория ми приспаднаха Crossing Arms Mr. Green
Това беше в градината им.
В яслата никой не ме е питал, една такса и половина си плащах.
Сега в новата им градина когато започнаха и стана време за плащане ми викат- две такси.И аз пак така Shocked.
Питам аз :защо бе,нали са близнаци,/ в правилника им пише че близнаците плащат една и половина такса/, и тя ми разправя , че трябвало да си подам молба за да мога да плащам 50% по малко за едното дете Shocked Crazy.
Пак се скарахме, в крайна сметка пак приспадаха.

По повод взимането на обяд- една седмица и толкова.
След това казваш че няма да ги взимаш на обяд ,тя ако иска да си ги води у тях.
На персонала естествено му е по лесно да си ги вземат всичките на обяд и после спокойствие.
Да ,но това им е работата/не казвам че е лесна/.

Общи условия

Активация на акаунт