Проблем с приема в първа група

  • 2 438
  • 27
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 926
Здравейте!
Току що се връщам от среща с директорката на нашето ОДЗ.
Дъщеря ми е в яслата, родена е 2005г. декември и по план сега трябваше да тръгне в първа група на ДГ. Сега обаче, директорката ми обясни, че изпитват затруднения с местата в първа група, има само две групи от по 33 деца, което е мноого и според мен също.
Предложи дъщеря ми да иде в по-голяма група(подготвителна), докато се освободи място в първа(по какъв начин може да стане това не ми е ясно). Другия вариант е да остане в яслата докато навърши 3г. или се освободи място.
Сега мислим и премисляме какво да правим. От една страна в голямата група ще е сред по-големи, може да и е интересно, да научи нови неща, а в  яслата ще бъде сред бебета. От друга се притеснявам, че големите деца няма да искат да общуват с нея и ще я изолират.
Може евентуално да настоявам да си я вземат в първа група....въпреки многото деца.
Казах на директорката, че ще помислим и ще и се обадя утре да и кажа какво сме решили.
Какво мислите вие? Как бихте постъпили?

# 1
  • София
  • Мнения: 14 672
Аз бих я оставила в яслата, така или иначе, по норматив децата са там до 3 г. Но все пак се уговорете с директорката за някаква твърда дата от която да я прехвърли в първа група-да не те размотава до безкрайност.
При по-големите, според мен, няма да е толкова добре-дъщеря ми въобще не се занимава с по-малки от нея деца.
А отделно стои и въпроса за адаптацията с персонала-в яслата е свикнал с нейния, ще трябва да свикне с този в по-голямата група и при следващото местене в първа-с още един. 

# 2
  • Мнения: 9 814
Цяло лято дъщеря ми ходеше в една частна детска градина от типа на забавачките с деца от 4 до 12 години.
Беше най-малката, общуваше без проблем с големите 7-8-9 годишни деца, ходеше наравно с тях на екскурзия извън града всеки петък, опитваше се да учи наравно с тях. И всъщност научи доста неща, нетипични за дете на нейната възраст.
Големите деца никога не са я игнорирали, напротив, внимаваха с нея и общуваха с нея като с равна.
Та, лично аз бих избрала подготвителната.
Не бих оставила 3-годишното си дете да прекарва цял ден с бебета на по година.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 079
Ако я преместиш в подготвителната група има два изхода: или ще порасне много бързо и ще се научи всичко да прави сама, или ще се разглези до такава степен от грижите на големите към нея, че след няколко месеца ще си късаш нервите да я поправиш да не е толкова искаща да и` се изпълняват желанията. Всичко зависи от детето ти, но практиката показва, че в повечето случаи става втория вариант - разглезване от прекомерно внимание и грижи.
Моят съвет е да я преместиш в първа група, независимо колко деца има записани там. Те никога няма да са всичките заедно на детска градина. Там детето ти ще си свикне с групата, а и ще е с набора си. Така или иначе тя пак там ще бъде, дори и след една година. Тогава тепърва ще свиква, а децата в групата ще са с изградени отношения помежду си и тя може да се адаптира към тях по-трудно.
Не те съветвам само да я оставиш в ясленската група, за да не и` спреш развитието. Тя няма какво да научи от малките, освен това може да дръпне и назад в развитието си - да иска биберон, пасирана храна, да се оставя да я обличат и събличат и т.  н. от сорта "бебешки работи".
Ти познаваш най-добре детето си и мисля, че ще избереш най-доброто за него.  Успех!  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 11 703
На мен не ми е ясно следното.Дъщеря ти е посещавала ясла към ОДЗ и сега преминава в 1 група на същото ОДЗ.Така ли е?Ако да,то тя е с предимство пред външните деца,независимо,че е родена през декември.И място трябва да има за нея!Можеш този факт да използваш като аргумент пред директорката.

# 5
  • София
  • Мнения: 437
Според мен е най-добре детето да си остане в яслата при другарчетата си, докато се освободи място за нея в първа група. Докато се адаптира в подготвителната група ще мине време, през което детето ще бъде подложено на излишен стрес.
Надали е единствената голяма в яслата, сега ще кажете, че няма наборчета детето и всички са бебета на по една година. Все пак яслите са до 3-годишна възраст на детето, да не казвам, че родени в началото на годината деца често си ходят на ясла до 3 години и половина.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 926
На мен не ми е ясно следното.Дъщеря ти е посещавала ясла към ОДЗ и сега преминава в 1 група на същото ОДЗ.Така ли е?Ако да,то тя е с предимство пред външните деца,независимо,че е родена през декември.И място трябва да има за нея!Можеш този факт да използваш като аргумент пред директорката.
Да, така е. Проблемът е, че от три яслени стават две градински групи. Нови деца не са приемали тази година за градината.
Мъжът ми предпочита да я пуснем в подготвителната, а аз още не знам ooooh!

# 7
  • София
  • Мнения: 11 703
Е добре де как ще се освободят места в 1 група? newsm78Всички деца са набор 2005,предполагам дошли от яслата.Ще чакате някое дете да го отпишат или...?
Ако съм на твое място говоря с директорката и следваща стъпка общината.
Синът ми също е роден през декември и не мога да си представя заради това да бъде ощетен откъм прием /е той е ученик вече/.
А когато дойде време за училище,какво следва пак да се изчака детето да навърши 7?
Нещо не ми звучат резонно аргументите на директорката и аз не бих се примирила нито с яслена,нито с предучилищна група.Още повече,че въобще не се споменава за какъв период от време детето ще остане примерно в яслата.

# 8
В нашата градина, яслата е до 3 години, аз също бих оставила детето в яслата . Но наистина, твоето дете е с предимство, щом като градината е ОДЗ.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 926
Не, дъщеря ми се казва Наталия Simple Smile

# 10
  • Мнения: 55
Не бих се замисляла на предложението за по голяма група.Така децата се развиват много по бързо и по добре общуват.Вие просто имате голям късмет.Това го е доказала практиката и в цял свят е така, не се отказвайте от предложението,макар.В яслата не се оставайте.

# 11
  • Мнения: 7 384
                       Nassy Z , аз май се досещам коя Наталия и хич не ми е приятен този коментар!  Sick Като не желаете подготвителната група никакъв проблем да остането в група с 33.Учителките  в  подготвителните групи изобщо не са във възторг от факта ,че вместо да подготвят децата си за училище и това всъщност е задачата им през тази година , ще трябва да успокояват плачещи бебета.Работата в група с деца с такава разлика е доста трудна и при коментара си все пак се сещайте,че натоварвате и персонала.
                      А ми е чудно и какво иска майката на Маги К след като в групата са отгледали и двете и по-големи деца.Като най-голямото и дете също беше на 3 год и влезе в група на 6 годишни.При това същия персонал,който е и в момента.За съжаление много често се търси под вола теле  Mr. Green без да има основание за това.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2008, 18:13 от Didia

# 12
  • Мнения: 578
                       Nassy Z , аз май се досещам коя Наталия и хич не ми е приятен този коментар!  Sick

Какво му е на коментара ... една притеснена майка, поради факта, че няма възможност детето и да е между връстниците си?!

# 13
  • Мнения: 7 384
                           Абсолютно нищо му няма на коментара.Само дето се чудя КАК така децата като излязат от ДГ бързо забравят родителите да казват и добър ден.Да не говоря,че в момента темата ми звучи напълно несериозно.Познавам обстановката и си мисля защо НЕ се сеща никой за учителките в първата група дето трябва да работят с 38 ако всички малки се приемат там.Жеста за тези родители се прави от учителите на по-големите групи,които са поели малките за да не останат в яслата,а отгоре на това се клюкарства.Мисля,че ще се съгласите ,че по-добрия вариант е по-голяма група отколкото плачещите нови 20-тина дечица в яслата. Къде ще се чувства детето по-добре? Особено като познава големите покрай кака си и батко си? За обидите ,които се нанасят на хората гледали  по - големите им деца няма да коментирам.

# 14
  • Мнения: 6 206
 Shocked Сигурно има нещо където изпускаме и не го знаем.
Иначе коментарите на Didia нямаше да звучат толкова абсурдно.
Да, и ако на мен ми дадат такъв вариант, няма да скачам до небето от радост и въпреки уваженията ми към учителките, техните емоции са ми последен приоритет.

По темата
Мисля, че в яслата ще му е по-добре, защото начина на гледане в яслата, две сестри и лелче, предполага повече внимание от една госпожа, както е в случая благоволила да вземе детето в групата си примерно  Crazy, и лелче. При всички положения.
Докато при големите - моето дете беше лятото за няколко седмици в сборна група, отначало много му харесваше, че е сред батковци, направо супер, но след дни започна да се оплаква, че не иска да ходи и като си поговорихме се разбра, че големите му казвали бебе, а за него това е голяма обида. И в един момент отказа да ходи в тази група, плачеше и тн т.
Но всяко дете си е различно, така че майката най-добре може да прецени кое е най-доброто за детето й.

Общи условия

Активация на акаунт