Имат ли законно право...?

  • 763
  • 8
  •   1
Отговори
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
Миналата година си купихме апартамент, в който не сме стъпвали (бъквално) цяла година.Тази седмица отива мъжът ми да ремонтира и го посещава домоуправителя с претенции ,че дължим такса за двама ни за цялата година. Аз лично мисля ,че не е редно .Може ли някой, който познава законите да ми каже имат ли законно право да ни изискват такса за период ,в който дори не сме посещавали апартамента или съм в грешка. Много благодаря.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Като собственици дължите пари само за текущи и извънредни ремонти - за асансьор, покрив, канализация и т.н. Иначе за текущите разходи, като ток, такса за асансьор, чистачка... не дължите нищо щом не сте живели там. Тези такси се поемат от живущите - собственици или наематели. Може и да греша, но мисля че е това. Потърси в ПУРНЕС.

# 2
  • Мнения: 8 999
Дължите. Но не "за двамата", а спрямо вашата собственост и прилежащите към нея общи части. Независимо дали живеете някъде, или не, сградата, в която имате собственост се нуждае от поддръжка. После да не се чудите, че само във вашия блок е мръсно, стъклата на стълбищните прозорци са изпотрошени, асансьорът не работи, а мазетата са наводнени. Такива теми доста сме чели вече!

# 3
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Ние не живеехме в апартамента си 1 година и не сме плащали за текущи разходи-ток , портиер, чистачка..плащаме само някаква символична месечна такса..но всичко бяхме договорили предварително  Peace

# 4
  • Мнения: 13 188
Миналата година платихме 190 лв.за вход и чистачка, а пък не живеем там. С тях живеещите в блока /не са много/ си платили водата  #2gunfire.
Тази година се разбрахме и не плащаме нищо.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 341
Мисля,че не.
Синът ми като беше войник не сме плащали за него.
Съседите цяло лято са на вилата - те също не плащат през този период.
Обаче трябва предварителна договорка.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 101
Ако общото събрание на входа/блока е решило така имат основание. Ние имаме жилище, в което не живеем и плащаме 60 лева всеки месец, а когато живеехме там плащахме 80. Общото събрание във въпросната сграда реши, че отсъстващите собственици ще плащат такса за 1 човек. Сградата е с портиер и той трябва да взима заплата независимо дали ние обитаваме жилището или не. Скъпо е, но мисля, че е редно. В противен случай някой може да си купи 20 апартамента в 20 сгради и просто да си ги държи, а ако в сградата има повече такива хора и живущите са около 20-30 % те ще плащат огромни такси или всичко ще тъне в мизерия. Разбира се, дори и да не сте присъствали на общото събрание е редно да ви уведомят, за да си направите сметка предварително или да протестирате след като не сте съгласни.

# 7
  • Мнения: 4 292
Пари за нещо, което не съм ползвала не давам!  Naughty Ако става въпрос за ремонтиране на общи части, тогава е друго - като собственик съм длъжна. Но да ми искат пари за ток, асансьор и чистачка, след като не живея в имота, да ме извиняват...

# 8
  • Мнения: 395
Зависи за каква такса точно става въпрос. Има нови кооперации с градинки, дворчета, охрана, общи тераси...Всичко това трябва да се поддържа и обикновено общото събрание решава такса да се събира на база % от общата собственост на апартамент. Няма значение дали апартаментите са обитаеми, всеки собственик е длъжен да покрива такива разходи.

Общи условия

Активация на акаунт