Още ли правят "пробно кърмене"?

  • 1 091
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 191
Днес бях при педиатъра с децата и пристига едно младо майче с малко бебенце. Сестрата оповести, че то ще влезе само за минутка - да го измерят, защото ще правят пробно кърмене (така се изрази). Премериха бебчето и под конвой закараха кърмачката в друга стая.
На мен ми беше на устата да питам за какво е нужно това... Пък педиатърката ни уж е в час с "новите" идеи - кърмене на поискване, и...т.н. Поне мен не ме е тормозила с второто дете да проверява колко суче...И може би затова изкарахме страшно дълго кърмене.
Не знам, на мен ми се вижда отживелица или поне излишно, но може да има още по-нови схващания. Вие как ги виждате нещата?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 734
Да,напълно излишно е,но много педиатри още го правят.А и отделно много майки се натискат,убедени са,че резултатите са меродавни.Още една причина за многото ранно отбити бебенца.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кърмене с мерене се прави, когато има проблем с наддаването - никога не се прави просто за идеята.
Големият проблем с тези неща е когато се гледа единствено резултата, който показва кантара - ако няма кой да проследи цялото кърмене, да коригира позата, да гледа внимателно какво прави бебето, да говори с майката, за да разбере как тя оценява това кърмене, само стойностите в цифри не показват достоверен резултат.
В кабинета по кърмене също правим пробни кърмения на всяка двойка, която идва - но с всичките гореописани условия, за да се разбере къде е проблема и да се търси най-добрия начин на действие.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз мисля,че пробното кърмене е напълно излишно

# 4
  • Мнения: 1 674
На мен не са ми правили пробно кърмене.Мисля,че това е отживелица,само в случаите на ...
..., когато има проблем с наддаването - никога не се прави просто за идеята.

# 5
  • Мнения: 543
Защо да е излишно? Все пак дава някаква информация. Като се гледа общо наддаването, това е някакво помощно средство да видиш как се справя бебето. Моята кокошка в началото редовно ми спеше по циците. Първите две седмици беше качила малко и на пробното кърмене пак отцепи, така че лекарката ме посъветва да правя, да струвам, ама да я карам повече да яде. Второто пробно кърмене показа много добри резултати и заедно с наддаването се видя, че вече сме ОК. Плюс това за мене беше голямо успокоение. Всяка нормална майка на първо детенце в началото изпитва съмнения относно кърменето, така ми се струва.

# 6
  • Мнения: 2 401
Не е излишно, ако се прави с цел да се подпомогне майката, ако има някакъв проблем с кърменето да се справи с него, а не както в повечето случаи за да се потвърди мнението на педиатъра, че майката няма достатъчно кърма! В тази връзка ми се вижда доста странно, че всичките случаи на пробно кърмене за които съм чела или знам от мои познати винаги се оказва, че бебето суче по-малко отколкото се очаква! Confused

# 7
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ние правихме пробно кърмене само в болницата преди да ни изпишат. Има смисъл, когато не е за идеята, а при лошо наддаване.

# 8
  • Мнения: 26
Здравейте.
Аз правих пробни кърмения по съвет на педиатърката и по искане на съпруга ми. Беше изклюително стресиращо. Яде ли? Защо не изяжда толкова колкото пише в книгите? Имам ли кърма? Да дохранвам ли? В крайна сметка детето спеше и наддаваше и спрях. Загубих обаче ценно време и ме е яд за всяка капка изкуствена храна, която съм дала на детето си. Така че бъдете търпеливи и нещата ще се регулират. Късмет!

# 9
  • Мнения: 1 065
В болницата се наложи да правим някакъв вариант на пробно кърмене четвъртия или петия ден май. Кърмех си когато и колкото поискам, но трябваше на всеки 3 часа да ходя да проследяваме теглото. И така в продължение на 24 часа. От всичко останало обаче (поза и т.н.) никой не се интересуваше.

# 10
  • Мнения: 1 100
Ние правихме пробни кърмения първите два месеца веднъж дневно, за да се ориентираме дали имам достатъчно кърма. Взехме електронна везна под наем /по настояване на свекърва ми/, а патронажната сестра или лекарката идваха да проверяват данните веднъж седмично първия месец. Резултатите са супер ориентировъчни, защото освен от пълненето на памперса, зависят и от най-малкото ритване на бебето. Не мисля, че пробното кърмене води до ранно отбиване - всичко зависи от информираността на майката. Аз кърмя вече повече от 10 месеца и смятам да продължавам. Peace Но чак толкова много пробни кърмения като при нас са излишни, особено ако са стресиращи за майката. Аз не им отдавах голямо значение, вероятно защото детето наддаваше добре и не сме се борили за всеки грам. 

Последна редакция: пн, 22 сеп 2008, 13:02 от Ванилия Канелска

# 11
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз само с първото ми дете съм ходила на пробно кърмене. С второто не са ме викали.

# 12
  • Мнения: 479
Ние правихме пробно кърмене, защото беше наддала под очакваното. Но аз първо се бях стресирала ужасно от това малко наддаване (можете да си представите колко са пускали гърдите ми в резултат) и второ - като я сложих на гърдата бебка услужливо заспа дълбоко и съвсем ме довърши  ooooh!
Така че идеята съвсем се обезсмисли и освен многото нерви за моя сметка - друг резултат нямаше. Да не говорим, че никой не обърна внимание на позицията, начина на сукакане и т.н.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Обикновенно се прави по желание на майката. Друг е въпросът, че в тази стресова ситуация, първо резултата въобще не е коректен, второ, че  едно пробно кърмене, нищо не показва. То /пробното кърмене/ има смисъл, когато се прави системно, но според мен е обременяващо за майката и даже е задължително да се избягва.

Общи условия

Активация на акаунт