Въпрос относно превод на заплата

  • 3 210
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 100
Привет на всички!
Имам следния въпрос и ще съм много доволна, ако някой ми отговори.
Заплатите в нашата фирма се превеждат по сметки в банка "X". Предвиждам да тегля потребителски кредит от банка "Y". Ако започна да получавам заплатата си по сметка в  банка "Y", лихвата ми пада с цели 6 %. От счетоводството обаче отказват да ми попълнят необходимите документи и съм бясна. Тъй като този път не смятам да отстъпя (в момента съм пуснала и запитване директно към работодателя), искам да знам дали те имат някакво основание да ме задължат да си получавам месечното трудово възнаграждение на сметка в определена банка и нямам ли аз правото сама да избера на каква сметка (през коя банка)  да си получавам заплатата?
Благодаря предварително за всеки отговор.

# 1
  • Мнения: 4 380
Абсурдно е работодателят да има претенции за това къде в коя банка да ти се превежда заплатата. Коя банка да си избереш, това е само лично твое решение. Нарушават ти правото на потребител да правиш свободен избор на услуга.

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
И аз да кажа - ти и само ти имаш право да избереш в коя банка да ти превеждат заплатата, а ако искаш - и в брой. Има текст в кодекса на труда - не помня точния член - който гласи, че работникът/служителят има право да получава месечното си възнаграждение по посочена от него сметка - тоест ти избираш банката.
Не знам защо ти отказват от счетоводството - това не е проблем за тях изобщо. Аз работя точно в счетоводството на средно голяма фирма. Повечето служители са в банката, с която работим, но има и доста хора в най-различни банки и никога не било проблем да посочиш сметка в друга банка или си смениш сметката, по която получаваш заплата. Единственото неудобство е, че си получаваш заплатата 1 ден по-късно.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Нямат право да ти отказват, но на практика много работодатели го правят Confused

# 4
  • Мнения: 1 763
Някои работодатели сключват договор с определена банка да превеждат заплатите на служителите си по сметка в съответната банка, като в замяна на това им се отпуска кредит при по-изгодни условия ( на работодателите имам предвид). Не казвам, че е правилно, но е възможна причина да ти отказват да получаваш заплатата си от друга банка.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 100
Благодаря за всеки отговор  bouquet
Този път съм решила да си отстоявам правата докрай. Довечера ще потърся как нормативно е уредена тази ситуация в Кодекса на труда и във вторник отивам директно със съответния цитат, да видя пък какво ще ми кажат този път Close

# 6
  • Мнения: 330
Освен цитатът депозирай и молба ( задължително с входящ номер от деловодството ви), че желаеш трудовото ти възнаграждение да се превежда по сметка............ в банка............ . След като си депозирала такава молба не могат да ти откажат да превеждат заплатата там. Могат естествено да се заяждат с теб и да те изнудват с други аргументи - но ти този риск си го знаеш.

# 7
  • Мнения: 4 651
Зорът им е, че всички заплати минават като масово плащане, а за тези в различна банка трябва да пишат отделни платежн нареждания. Т.е за чист мързел от тяхна страна иде реч. Отстоявай си правата. Нямат право да ти отказват.

# 8
  • Мнения: 247
Някои работодатели сключват договор с определена банка да превеждат заплатите на служителите си по сметка в съответната банка, като в замяна на това им се отпуска кредит при по-изгодни условия ( на работодателите имам предвид). Не казвам, че е правилно, но е възможна причина да ти отказват да получаваш заплатата си от друга банка.

Точно така се получава при мен. Имам право да избирам между 5 банки.

Общи условия

Активация на акаунт