Пет години без съпруга ми и той без нас???!!!

  • 11 293
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 235
Здравейте мами, живеещи в чужбина! Омъжена съм от една седмица за любовта на живота ми, а другата година чакаме и бебче. Той е българин, който живее в САЩ от 4 години, първоначално е отишъл там с работна виза, вече има зелена карта, а след 4 години чака и гражданство. Това, което ме срази е, че се оказва, че след като е със зелена карта, аз ще трябва да чакам виза 5 години, през които няма да имам право да припаря до територията на САЩ  Shocked  newsm78  #Cussing out  Преди да се оженим ми дадоха туристическа виза, която още е валидна (само дето вече ще съм с друга фамилия), а сега, като законна негова съпруга, която даже чака дете, не мога да отида 5 години?!  newsm11 КАК Е ВЪЗМОЖНО?! Страшно съм разстроена, не можем да измислим какво да правим. Не мога да повярвам как е възможно това...  newsm45 Ако е с работна виза - аз мога да отида при него до няколко месеца, ако е с американски паспорт - също, ако е със зелена карта - ПЕТ ГОДИНИ?!?!?!
Извинявам се, ако е имало подобна тема... пиша ви с молба да споделите как сте се справили другите мами, които също са били изправени пред този проблем... аз не виждам светлинка в тунела...

# 1
  • Мнения: 2 563
Първо се оженихте и после решихте да проверите как стои въпроса с визата?! Браво.

Проблемът ви не е някаква рядкост. Ние бяхме разделени година и шест месеца, но знам за случаи с 5-6 години раздяла. Мъжът ти ще идва често, ще се виждате в нета и ще се молите да издържите.

Във американската тема в чужбинския форум пишат много жени, някои чакали много дълго. Ела там.

# 2
  • Мнения: 235
Не, първо проверихме как стой въпроса, но това не беше причина да решим да не се женим. Знаехме, че толкова години е чакането, когато се оженихме, но това не променя нещата. Твоя съпруг с какъв статут беше, когато се оженихте? Ако е гражданин или с работна виза, процедурата отнема само няколко месеца.

# 3
  • Мнения: 2 563
Не, първо проверихме как стой въпроса, но това не беше причина да решим да не се женим. Знаехме, че толкова години е чакането, когато се оженихме, но това не променя нещата. Твоя съпруг с какъв статут беше, когато се оженихте? Ако е гражданин или с работна виза, процедурата отнема само няколко месеца.

Една година го делеше от гражданството. И после чакахме самото гражданство. Самата виза не отне много, но вече затвориха краткия процес.

Може би ако не се бяхте оженили, ти щеше да можеш да заминеш като студентка или на работа. Или поне на редовни посещения с туристическа виза.

# 4
...Това, което ме срази е, че се оказва, че след като е със зелена карта, аз ще трябва да чакам виза 5 години, през които няма да имам право да припаря до територията на САЩ  Shocked  newsm78  #Cussing out  ...

Ади_и_бебе, не знам кой ви е казал, че не можете да припарите до територията на САЩ 5 години, но това не е вярно. Аз съм в същото положение, имаме 1 дете. Вярно е, че зелената карта не дава права на съпруга/ата, но тогава трябва да се мине през друг тип статуси/визи. Първите няколко години си промених статуса на F1. Завърших. После получих работна виза, като сменях статус тук. Това лято пътувах до България. И аз бях чувала, че мога да имам проблеми заради з.к. на "спауса", но нямах абсолютно никакви проблеми да взема работната си виза (H1) от посолството в България. и то при условие, че точно в този ден 'скъсаха' поне половината явили се за визи. Все пак работната виза е с dual intent.

Изход има, вярно е, че не е лесен и приятен, но все пак има.

П.С. При мен имаше и "утежняващи" нещата обстоятелства, за които не искам да споделям във форум, но въпреки всичко проблем за промяна на статуси и получаване на виза не никога не съм имала.

# 5
  • Мнения: 1 783
Общо-взето така стоят нещата. Начините за събиране скоро са работна или студентска виза за теб. Иначе можеш да опиташ да влезеш в страната с туристическа виза без да казваш, че сте женени, защото разберат ли може да те върнат на границата. Когато влезеш в страната, веднага променяте статута и подавате документи за зк за теб. Но, проблемът е че за такива зк се чака много време и напуснеш ли страната, няма да те пуснат обратно и се налага да чакаш няколко години без да можеш да отидеш в чужбина. Това всичко е грубо казано, трябва допълнително да се разровите ис нета за информация, но за съжаление така стоят нещата. Няма нужда да се възмущаваш - всички визи предполагат не-имигрантски намерения и затова имат лесни възможности за включване на семейства. ЗК предполага имигрантски намерения и затова по-трудно се включват роднини...

Хиър ти е казала - в американската тема има няколко жени, които са живели разделени със съпрузите си. И аз съм подобен случай, от 1 година сме разделени, ама е по-различна ситуация.

# 6
  • Мнения: 2 786
Биз, решението за работна виза ми звучи добре.
Но с туристическата не разбрах - ако подадат документи за зелена карта от там и изтече туристическата виза, тя нелегална ли ще бъде, докато излезе решението за тази зелена карта?
И аз имам приятелка, чийто мъж е в САЩ повече от година и тя иска да замине при него, но иска да е легално.

# 7
  • Мнения: 1 436
Но с туристическата не разбрах - ако подадат документи за зелена карта от там и изтече туристическата виза, тя нелегална ли ще бъде, докато излезе решението за тази зелена карта?
И аз имам приятелка, чийто мъж е в САЩ повече от година и тя иска да замине при него, но иска да е легално.

Ако е подала документи за смяна на статута преди да изтече сегашния, е легална докато й отговорят. Проблемът е, че докато й отговорят ще минат години, през което време не може да излезе от САЩ (тоест, може да излезе, но няма да я пуснат да се върне и ще трябва да стои извън САЩ докато й отговорят). Твоята приятелка ако няма вече туристическа виза в паспорта, ще трябва тепърва да си вади, а документите изрично питат имаш ли роднини в САЩ и на какъв статут са там. Ако каже, че съпругът й е там със з.к. е абсурд да й дадат туристическа виза.

# 8
  • usa
  • Мнения: 2 113
Биз, решението за работна виза ми звучи добре.
Но с туристическата не разбрах - ако подадат документи за зелена карта от там и изтече туристическата виза, тя нелегална ли ще бъде, докато излезе решението за тази зелена карта?
И аз имам приятелка, чийто мъж е в САЩ повече от година и тя иска да замине при него, но иска да е легално.

не, няма да е нелегална. влязла е в страната легално с редовна виза, на границата и дават законно право да пребивава определен период в страната. тук напълно легално в границите на този срок си подава документите за зелена карта, дават и законен статут, с който легално живее в страната, но не и дава никакви права да влиза в страната. всичко е законно, но има известни неудобства.

# 9
  • Мнения: 2 786
Благодаря, Juturna и миз.
Тя не е ходила в САЩ все още, защото искаше да си завърши образованието първо, за да има диплома.
Сега обаче е решила да се събере с мъжа си и ще кандидатства за виза, но не знаеше каква.
Туристическа не става, щом мъжа й е със зелена карта, правилно ли разбрах?
Или да пробва с туристическа, но да излъже, че няма роднини там?  newsm78

# 10
  • usa
  • Мнения: 2 113
Благодаря, Juturna и миз.
Тя не е ходила в САЩ все още, защото искаше да си завърши образованието първо, за да има диплома.
Сега обаче е решила да се събере с мъжа си и ще кандидатства за виза, но не знаеше каква.
Туристическа не става, щом мъжа й е със зелена карта, правилно ли разбрах?
Или да пробва с туристическа, но да излъже, че няма роднини там?  newsm78

ако излъже, вече няма да е законно, нали Simple Smile?

# 11
  • Мнения: 523
Биз, решението за работна виза ми звучи добре.
Но с туристическата не разбрах - ако подадат документи за зелена карта от там и изтече туристическата виза, тя нелегална ли ще бъде, докато излезе решението за тази зелена карта?
И аз имам приятелка, чийто мъж е в САЩ повече от година и тя иска да замине при него, но иска да е легално.

не, няма да е нелегална. влязла е в страната легално с редовна виза, на границата и дават законно право да пребивава определен период в страната. тук напълно легално в границите на този срок си подава документите за зелена карта, дават и законен статут, с който легално живее в страната, но не и дава никакви права да влиза в страната. всичко е законно, но има известни неудобства.

Миз, Juturna, какво по-точно имате предвид? Как ще остане легална в САЩ? Аз доколкото знам тя не може да смени статут тук, защото съпруга е със зелена карта, т.е. той може да подаде петиция И 130, но не и за смяна на статут. И 485, формата за Adjustment of status, мисля че се подава от ам. граждани. Тя ще трябва да стои тук нелегална, докато той стане гражданин. Не споря, интересно ми е дали има и друг вариант.


# 12
  • Мнения: 613
eagle, абсолютно си права. Pending or approved  I-130 не дава право за престой в US, нито имигрантски статус. Tрябва да се поддържа non-immigrant status, до когато имаме вече право за I-484/adjustment of status. (и когато има свободни виза номера).

# 13
  • Мнения: 139
Стискам ви палци и ви желая да преодолеете всички препятствия по пътя си заедно!

Аз не бих могла да чакам някого( мъж) толкова дълго, колкото и да го обичам, затова слава богу имах късмет!

# 14
  • Мнения: 2 786
Точно това е проблема, миз  newsm78
Че явно няма как да стане съвсем легално без работна виза или студентска  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт