Осиновяване от 1 родител, законост? Как се процедира?

  • 7 671
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте

Темата може да се види страна на много от вас, но все пак очаквам вашето мнение и помощ преди да отида при адвокат.

Желанието ми(а вече и твърдо решение), е да си осиновя дете.
Предпоставките са ми няколко основни:
- знам че самият аз съм осиновен, научих го на 14г съвсем случайно по лекарска небрежност, а майка ми ми го каза когато бях на 25.
- поради ред лични причини знам че няма да имам семейство в обозримо бъдеще.... (Това не искам да го коментирам прекалено е лично за един форум).

Вътрешното ми усещане и разбиране е, че при възможностите(финансови) които имам, е по добре да осигуря бъдещето на едно дете, което да обичам и да знам че ме обича.... едно малко създание за което бих дал всичко от себе си, както майка ми е дала всичко за мен, въпреки хилядите проблеми които съм и създавал, и това че никога не е делила мен от "истинското" си дете.

Първо обмислях идеята за сурогатна майка, но поради неуредиците в БГ, и липсата на закон, си мисля че е прекалено  рисково, а и не страдам от предразсъдъци че детето ако не носи моите гени не е мое.

Въпроса ми е към кого трябва да се обърна за да стартирам процедура по осиновяване, има ли  фирми в БГ които се занимават с това?

П.С: Опитах се по най краткият начин да обясня това което е в душата ми, и може ми много от вас няма да ме разберат... но...
П.П.С: Искам да отбележа, че съм "Мъж"....
 

# 1
  • София
  • Мнения: 9 517
Здравей и добре дошъл.
Осиновяването от един родител доста е коментирано, давам ти линк към една тема, там има препратки към други и т.н.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=152575.0.

Въпроса ми е към кого трябва да се обърна за да стартирам процедура по осиновяване, има ли  фирми в БГ които се занимават с това?
Обърни се към отдел "Закрила на детето" по постоянния ти адрес. Там ще получиш информация, какви документи трябва да предоставиш, за да стартира процедурата. Отиди в твоя отдел, понеже всеки отдел явно си има свои изисквания към документите.
Фирми в БГ съм чувала, че има, но там говорим за не толкова законни осиновявания - като припознаване на дете или други, за които можем само да гадаем, като всичко е свързано с това, дали желаеш да си купиш дете или да минеш по процедурата.
Между другото, както и сам си видял, ти си първия мъж в този форум, който желае да осинови дете. Желая ти успех.

# 2
  • Мнения: 11 910
Здравей и добре дошъл и от мен!
Фоксче ти е дала изчерпателен отговор, аз само искам да те поздравя за решението.надявам се, че е зряло и обмислено.вероятно ще се сблъскаш и с неочаквани за теб реакции, но това е обяснимо, все още е изключение дете да се осиновява от сам мъж.От сама жена осиновяванията са по-типични и често срещани.
В хода на т.нареченото проучване за годност за осиновяване ти сам ще провериш своята мотивация и готовност за тази съдбовна стъпка.А ние ще ти помагаме със съвети и насърчения
Успех!

# 3
  • Мнения: 47
--------------------------------
Фирми в БГ съм чувала, че има, но там говорим за не толкова законни осиновявания - като припознаване на дете или други, за които можем само да гадаем, като всичко е свързано с това, дали желаеш да си купиш дете или да минеш по процедурата.
Между другото, както и сам си видял, ти си първия мъж в този форум, който желае да осинови дете. Желая ти успех.

Определено желая да е законно, защото не искам после да живея в страх че ще се появи някоя която ще си поиска детето.

Благодаря за линковете аз потърсих но не открих, явно не съм търсил достатъчно...

Здравей и добре дошъл и от мен!
Фоксче ти е дала изчерпателен отговор, аз само искам да те поздравя за решението.надявам се, че е зряло и обмислено.вероятно ще се сблъскаш и с неочаквани за теб реакции, но това е обяснимо, все още е изключение дете да се осиновява от сам мъж.От сама жена осиновяванията са по-типични и често срещани.
В хода на т.нареченото проучване за годност за осиновяване ти сам ще провериш своята мотивация и готовност за тази съдбовна стъпка.А ние ще ти помагаме със съвети и насърчения
Успех!

Много благодаря,
Мисля от почти година по въпроса и мисля че е зряло и обмислено.
Знам че ще има много трудности, и много хора ще ме гледат странно, но това е нищо с радостта която ще ми донесе.
Наближавам 30г, и мисля че съм достатъчно "пораснал" да поема подобна отговорност, а и предпочитам успехите които постигам и нещата които правя и ползите от тях да отиват за някого когото обичам...

Последна редакция: нд, 21 сеп 2008, 16:40 от rionshin

# 4
  • Мнения: 737
Здравей и добре дошъл при нас. Аз съм самотен родител на осиновено момче. Процедурата е една и съща - обърни се съм отдела към района ти, подай молба, и ще ти разкажат какви документи трябва да подготвиш и какво проучване трябва да преминеш. Мисля, че не си прецедент за социалните, поне в София. Спомням си, когато ходих да си виждам момчето, докато чаках делото да мине, имаше един много симпатичен татко, осиновяващ момченце - детето беше чудно! Често идваше с майка си... Имах усещането, че хубаво семейство ще станат. Желая ти успех, но и премисли нещата добре - не е лесно на сам родител.

Общи условия

Активация на акаунт