Използване на помпа при новородено

  • 619
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 336
Зърното на едната ми гърда е много разранено и започнах само да я изцеждам ... Цедя по около 60 мл - изпразвам я цялата. В резултат стана на камък и ме боли ... Малкия сука малко от нея, но не я облекчи. Знаете ли какви компреси се слагат и да спра ли да се цедя?
Бебчето е на една седмица. Някъде прочетох, че трябвало да се ползва помпа след 2-3 седмици, за да се нормализира кърмата, а аз почнах още в родилното. Сега като кърмя и от другата гърда започва да ми тече мляко по дрехите. Иначе млякото ни стига, понякога давам и малко изцедено мляко.
Кърменето ми се струва много трудно, не знам защо казват че е по-лесно от даването на АМ.
Но пък знам, че е полезно и ще се опитам още малко ...

# 1
  • София
  • Мнения: 3 524
и тук честито бебче, яни!
за мен лично кърменето беше по-лесно от даването на АМ наистина. да не говорим за чувството на близост с бебето. но не искам да изпадам в полемики за и против кърменето  Rolling Eyes
аз лично помпа ползвах от 2рия ден на раждането му понеже родих секцио и кърмата ми не слезе веднага. на 3-4 ден слезе и гърдите ми станаха на камък, което продължи да се случва още няколко дни, през които цедях с помпа и си правех топли компреси с кърпа, правех масажи от основата на гърдата към зърното, както и цедях на ръка, докато първоначално се нормализира притока.  Peace
това че от другата гърда ти тече мляко докато го кърмиш  е напълно нормално Peace
а след като казваш че млякото му достига, съхранявай кърмата докато ти мине гърдата и е безболезнено за теб да го кърмиш от нея, а изцеденто избягвай не за друго, а защото с биба е по-лесно отколкото да суче от теб Peace
не знам дали добре обясних, но се надявам да ти е полезно и да сте добре с бебо и да изпитате удоволствие от кърменето Peace

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Hug
Казваш, че гърдата е станала на камък - опита ли да сложиш горещ (колкото можеш да издържиш) влажен компрес за 10-тина минути, да масажираш леко и след това да поизцедиш? Като омекне малко, можеш да сложиш бебето да доизсуче - възможно е да те разранява, ако първоначално гърдите са много твърди и то захапва лошо, защото не може да ги обхване. Пробвай леко да изцеждаш, за да поомекне ареолата, преди да сложиш бебето да суче - така и за него, и за теб ще е по-лесно (а вероятно и доста по-безболезнено). Аковсе още много те боли разранената гърда и не искаш бебето да суче от нея засега, ще е нужно да я изцеждаш, за да поддържаш млякото и да не се препълва болезнено. Цеди докато пуска лесно и като започне да пуска само капки, спирай - няма защо да гледаш да събереш всяка капка. А след 1-2 дни, като се оправи разранененото (обикновено след 24ч е много по-добре), пак ще сложиш бебето да суче.
Първите дни не са лесни почти за никого - и ти, и бебето се учите сега какво да правите и ви трябва малко време, докато му хванете цаката Grinning Кърменето е по-лесно в дългосрочен план - повечето майки се сблъскват с някои проблеми първите дни, разликите идват обаче някъде след 6-тата седмица, когато цялото кърмене изведнъж започва да трае по 5 мин и не се занимаваш с преваряване на вода, стерилизиране, шишета и т.н. - просто имай още мъничко търпение, а ние ще помагаме дотогава Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 3 718
Честито бебенце и от мен  Simple Smile
Хедра и Ели са ти дали много точни съвети. Аз само мога да добавя нещо от практиката. Помпа съм ползвала още от родилното. В първите дни и аз бях с бухнали гърди на камък и много трудно изцеждах. Мисля, че каналите още не се бяха разработили, защото постепенно нещата станаха далеч по лесни и препълването остана в миналото.
Опитай да напълниш един памперс с топла вода (колкото можеш да понесеш без де се гориш) и така го постави на гърдата. В памперса топлината се задържа по дълго, не ти тече вода по ръцете, а и обхваща добре гърдата.
Пробвай да смениш помпата, ако някой може да ти услужи с различна от твоята. При мен положението се подобри когато минах от Чиковска на Авентска. Просто за различните гърди са удачни различни помпи. Пробвай и на ръка да изцедиш.
Когато се опитвах да изцеждам ме облекчаваше масаж с пълна с топла вода малка стъклена бутилка (от онези кръглите от соковете с морков...ужасно обяснение, но не се сещам за марка) Просто го пълнех с топла вода и търкалях леко от външната страна на гърдата, под мишницата.
Най важното е да цедиш само до облекчение на гърдата, защото иначе се получава порочен кръг. Цеденето стимулира производството на повече кърма от колкото реално е необходимо на твоето бебе.
Имай търпение да изчакаш приятната и лесна част на кърменето. Съвсем скоро гърдите ти ще станат по меки и напрежението ще мине. Разраняването също ще премине. Така кърменето ще стане приятно лесно и естествено  Peace


# 4
  • Мнения: 1 100
Аз правех топли компреси преди кърмене/цедене - за да слезе кърмата и студени след това. Лекарят ми беше казал да правя само студени, но мен ме достраша да не ми спре кърмата и не го послушах. Само топли компреси е класически съвет явно, но заради тях трябваше да отида да ме изцедят в болница, защото млякото стана още повече и нито помпата, нито бебето можеха да се справят вече. Може това да е моя индивидуална особеност, за много жени топлите компреси са от полза. Peace

Кърменето е по-лесно от даването на АМ, защото отнема много по-малко време нощем. Представи си сънена да кипваш вода, да чакаш да изстине, за да приготвиш АМ. В сравнение с това кърменето след време отнема само 5-10 минути - това си е сериозно предимство.  Wink Освен това децата на АМ по-често страдат от запек. Предимствата за здравето обаче са най-мотивиращият фактор. Simple Smile

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само топли компреси е класически съвет явно, но заради тях трябваше да отида да ме изцедят в болница, защото млякото стана още повече и нито помпата, нито бебето можеха да се справят вече. Може това да е моя индивидуална особеност, за много жени топлите компреси са от полза. Peace
Не е индивидуална особеност, а си зависи от индивидуалната ситуация - ако има страхотно препълване, както се получава в първите 4-5 дена понякога и върху препълненото се сложи горещо, това предизвиква прилив на още повече кръв, лимфа и тъканна течност на мястото, от което подуването става още по-жестоко, търдата става тотално неподатлива и буквално няма оправяне сама (случвало се е 3 жени едновременно да цедим майка в такова състояние и ни бяха нужни приблизително 2ч да оправим нещата - сам човек нищо не може да свърши, ни с помпа, ни без нея). Затова в такива ситуации се прави обратното - студени компреси и лежане по гръб, както и специфичен масаж за омекотяване на ареолите, за да може млякото да тръгне.
Тук обаче този критичен момент изглежда е отминал и има само междинно препълване, и то само на едната гърда - затова би трябвало топлото да свърши работа.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Честито бебче  bouquet
Аз също ползвах помпа още от родилното,но не съм имала проблем.
Прави компреси и дано нещата се оправят по-бързо Hug

Общи условия

Активация на акаунт