Имат ли право да ми искат ЕГН-то когато ...

  • 1 389
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 459
Внасям пари в банката от името на друг човек?  Rolling Eyes
И дали изобщо е редно да го правят?
Днес бях до Пощенска банка и както всеки път до сега са ми искали само името, а днес имената, ЕГН-то, че чак и мой телефон за връзка. Питаха ме дали съм била техен клиент и аз им казах, че не съм. В крайна сметка аз съм вносител, не съм титуляр, за какво им е моето ЕГН тогава? Одеве изобщо не съобразих да ги питам, но като се обадих на мъжа ми и той ми каза, че нямали право, тъй като съм само вносител. В ОББ пак по същия начин. Искат ми и имената и ЕГН-то.
Ще съм благодарна ако се включат банкови служители, та да разяснят защо аджеба е така и дали изобщо е редно това?  Rolling Eyes
Мерси   bouquet

# 1
  • York
  • Мнения: 826
Мисля, че нямат право. В ОББ редовно ми искат телефон, когато внасям пари, но ЕГН е прекалено вече.

# 2
  • Мнения: 9 814
Имат.
Ако, стане нещо с внесените от теб пари, а иди докажи, че си ги внесъл ти.
И да си титуляр на сметката на кредитна карта например ти искат и личната карта, ако искаш да разбереш минималната си вноска.

# 3
  • Мнения: 3 459
Във ОББ всеки път и имената и ЕГН-то ми искат  Rolling Eyes
Утре ще ходя при тях и ще ги питам защо го искат?
Но днес в Пощенска много се учудих. Там до сега са ми искали само имената.

# 4
  • Мнения: 867
Имат право. Банките са регистрирани като адмминистратори на личните данни,така че отговарят пред закона ако има злоупотреби с тях.Ти имаш право да отажеш да ги дадеш,те пък да откажат да извършат услугата.

М/у другото,не знам как е в Пощенска,но от няколко месеца има задължително изискване за идентификация на платеца,поради регламент на Европейския парламент. Това включва показване на лична карта и описване  на данните от нея,не само казване на егн и имена. Ако няма данни,направените преводи се връщат. Доколкото знам Пощенска и ОББ засега единствени не спазват много много това.

А относно телефона,това се прави единствено за удобство на човека.Ако стане нещо с превода и се върне,същевременно вносителя не е клиент на банката,тогава какво става? Парите си висят някъде и банката няма връзка с човека...

# 5
  • Мнения: 3 459
Синеочка, благодаря ти  Hug  bouquet
За другите банки не знам как е. Аз внасям само в ОББ и Пощенска.
До сега лична карта не са ми искали. Само попълвам на бланката имената и ЕГН-то  Peace

# 6
  • Мнения: 3 675
Мъжът ми има заем към ОББ, понеже аз внасям парите, винаги искат на пликовете да пиша моето ЕГН, но това е защото аз му се явявям като съдлъжник, понеже сме едно домакинство.

# 7
  • Мнения: 5 178
Редно е да искат, защото ти си вносител и ако е за някаква сделка после върви доказвай, че си платила парите
и второ по закона за пране на пари се следят и вносителите и титулярите на сметките, в смисъл записват се де..

# 8
  • Мнения: 3 459
Мерси за отговорите  bouquet
Вече поне знам със сигурност, та да не ме гложди любопитството  Peace

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 16:37 от Джей

# 9
  • София
  • Мнения: 3 147
Длъжни са, Регламент 1781 /ако не ме лъже паметта за номера/ го изисква, а момичетата нагоре са го обяснили. Аз съм от другата страна и честно казано ми е много неразбираемо защо като поискам ЕГН и телефон, хората са на нокти вече. Това е изцяло за сигурността на клиента. Защото ако се върне превод се връщат пари, но не на Драган, а на човекът с това ЕГН, потърсен на този телефон. Вече за прането на пари отделно.

# 10
  • Мнения: 1 008
синео4ка е дала най-изчерпателен отговор. Peace

Общи условия

Активация на акаунт