Клебсиела - питане

  • 2 038
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Привет на всички!
Става въпрос за дъщеря ни, която е на 2 год. и 10 мес. и от 20-на дни имаме проблеми с акото.Не успяваме да постигнем гъстота по никакъв начин.Състоянието ни не е точно разстройство, защото само 2-3 пъти ни се е случвало акото да е "гола вода" - повечето пъти е каша.В началото на месеца имаше слуз и кървави жилки и след направена микробиология се изолираха Е-коли.Антибиограмата ни насочи към Зинат, който давахме 7 дни.След последния прием на Зинат/18-ти сутринта/ още същата вечер имахме ефект - "гола вода"/акото воднисто/.Почнахме да даваме Мезим и Лактофлор, като след два дни изключихме лактофлора за да отхвърлим съмнения за ефект от фибрите, влизащи във състава му.Продължихме приема на Мезим и Смекта, но се появи пак слуз и смектата я сменихме с ентерол.Резултатите/предварителни/ от последната микробиология на 23-ти / вторник/ са Клебсиела.През целия период детето е на диета като последните 5 дни е изключено и месото.
Не знам коя точно Клебсиела / по форумите четох за 2 вида/, щото утре се чакат окончателните резултати на лабораторията - но като четох по форумите ме обзема паника.
Питането ми е как става заразяването, нужна ли е диета, начини за лечение,  време на протичане, възможни усложнения и превенции ?

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 15:14 от mastergad

# 1
  • Мнения: 5 760
Клебсиелата е бактерий, който се намира в много малки количества в изпражненията, и е условнопатогенен. Започва да се размножава когато се нарушава разтежа на нормалната флора Е. коли. Получава се при антибиотично лечение или при продължителни разтройства.
Можете да давате лечебно мляко на Милупа вместо друго мляко , да храните с картофи, ориз, моркови, чай от шипки, попара със сирене, сухар.
Добре е да се дава нормофлор за нормализиране на чревната флора. При овладяване на диарията клебсиелите постепенно ще изчезнат.
Препоръчва се в допълнение и даване на гентамицин през устата(не действа на целия организъм, а сама на бактериите в червата) като при Вас дозировката ще бъде 2 х 20 мг през устата за 3-5 дни.
След стабилизиране на изпражненията диетичният режим е добре да продължи още поне 5-7 дни, като постепенно внесете бяло пилешко месо- супа-бульо от пиле с картоф морков и чак след тази седмица може да мине на обикновен хранителен режим

# 2
  • Мнения: 2
Доктор Слънчева, благодаря Ви за бързия отговор !
Имам още едно питане - съвместими ли са Ентерол и БиоГая  за едновременен прием и припокрива ли се по някакъв начин тяхното действие? От  Нормофлор и БиоГая , базирайки се на Вашия опит, кое бихте предпочели ?

Общи условия

Активация на акаунт