Режим на кърмачето?

  • 516
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 272
Необходим ли е и как може да се въведе? Питам в най-общ смисъл, а не за кърменето на поискаване. По-скоро за къпане, спане. Четох, че добре е в живота на бебето да има някаква регулярност и постоянство. Аз засега това не мога да го постигна тъй като не я къпя всеки ден на даден час, нито я слагам да спи на определено време.

Как е при вас?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За основните неща обикновено няма проблем да се въведе някакъв примерен режим. За моите деца мога да кажа, че от раждането винаги съм ги къпала и оправяла за нощен сън по едно и също време (20-20.30ч) и това винаги им е било сигнал за сън (независимо че е имало още нощни хранения след това). Баткото си беше на режим така или иначе, с дребната я поизчаках повече, докато започнат да се открояват ясни модели поведение. Като видях по кое време сутрин й се доспива, вече направо я подхващах за сън по това време. Същото и за следобеда - кърменето много помага, защото децата буквално никога не отказват сукане и съответно като е по време, когато и без друго им се доспива, се получава много лесно Grinning
Т.е. е нужно просто да си го поставиш за цел и малко да я наблюдаваш кога са ориентировъчните моменти, в които тя е склонна и лесно ще стане склоняването за сън. После просто всеки ден по същото време нежно я подканяш със сукане и условия за това - и ще се получи Grinning

# 2
  • Мнения: 1 691
Хубаво е да има някакъв режим - не знам колко е постижимо това при новородено и съвсем малко кърмаче обаче. Аз "дозрях" до идеята за режима относително късно - някъде около 6-7                    месец и след 4-5 месеца вече ми беше относително предвидимо кога детето спи, кога яде (твърда храна - кърменето си ни е на поискване и сега), кога си играе и т.н. Когато обаче няма такива
"организиращи" действия като хранене и игра навън (нямам предвид разходките, по време на които бебето спи в количката), не знам постижим ли е режим.

# 3
  • Мнения: 543
Аз в началото къпех по някое време вечер, защото сучеше по различно време, имаше колики и се будеше постоянно и точен час нямаше как да се докара за сън. През деня същата история. Нещата при нас се регулираха към третия-четвъртия месец. След втория започна да спи през нощта и да не се буди за кърмене, така че въведох час за къпане преди последното кърмене, което се падаше някъде към 9:00-9:30. Така създадохме ритуал къпане, кърмене и приспиване (на цица моят дзвер не се научи да заспива, така че се кламбичкахме или разнасяхме). Дневният режим се получи някъде към четвъртия месец, в смисъл че взе да спи по едни и същи часове. Но той се променя - първо спеше по 4 пъти, след това 3 пъти. Чак сега, преди седмица-две, започна да спи два пъти през деня. Те горе-долу сами си правят режима, но и малко помощ от мама не им е излишна Simple Smile Но наистина вечерният ритуал е много важен, много помага за приспиването и спокойния сън (е, като изключим обективни дразнители като колики, зъби и тем подобни). В един момент се усеща, че нещата просто стават по-лесно.

# 4
  • Мнения: 3 869
Ето го и моят опит:
С режима започнахме след като падна и зарастна пъпчето и след като вече беше толкова тежък, че не можеше да се държи над чешмата и само да се полива с водичка - някъде на 3 седмици. Тогава започнахме вечер да го къпем в корито, после следва мазане с зехтин и масаж, после вечерно кърмене. Къпането става по различно време според както дойде, но винаги в интервала 20-21 ч. Имало е случаи когато е заспивал по-рано и е проспивал времето за къпане и направо си е откарвал нощен сън след това - тогава не сме го будили излишно (ама беше на 4-5 седмици, не е имало с какво да се изцапа). Докато имаше вечерно спрупване на храненията, го кърмех преди да влезе в коритцето, след като излезеше от него и след като му облечахме пижамката - на поискване е и досега, просто така си искаше тогава. Сега обикновенно започва да си иска "вечерята" като приключим с мазането и масажа и едва дочаква да сложим пижамката.
Сутрин се събужда не от нуждата да яде - тагава се гушкаме и забавляваме малко и следва сутрешно преобличане и смяна на пелени (нощната пелена е по-дебела). С времето горе-долу започва да спи по едно и също време през деня и има някаква регулярност - не всеки ден, но в повечето дни. Кърменето продължава да е на поискване - обикновенно след като се събуди; следва смяна на пелени, евентулано още кърмене, занимавки и задявки и отново се унася. През деня вече не заспива с кърмене, но до 4 седмици все така си заспиваше.

Общи условия

Активация на акаунт