ИНИЦИАТИВА-за детските градини в Дианабад

  • 3 650
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 119
Уважаеми  мами и татковци от Дианабад,

Обръщаме се към тези от вас, които сте направили избор децата ви да посещават детски заведения. Моля ви да обърнете внимание на една инициатива, която има за цел ползването на безвредни почистващи дезинфектанти в ОДЗ тата в Нашия Район. След редица проучвания стигнах до извода, че всичко е въпрос на организация на директорите. Поради неясни и неточни наредби, топката се прехвърля към ХЕИ, СИОКОЗ, Общината.  Нашето дете посещава ОДЗ Брезичка. От споделеното с родители от ОДЗ Радост разбирам, че и там имат същия проблем, а именно. Купува се от дистрибутори препарата Санифорт- Евтино, бързодействащо, с него лесно се почиства. За другите му свойства можете да се запознаете тук
http://sanista.biz/images/imgs//dezinfektanti/Info_list_biocidi/ … 61a51287f7ba5876f
Моля ви включете се в тази инициатива  ако :
•   Децата ви с чести кашлици,хреми, уголемена трета сливица, отити , алергични конюнктивити и други алергии с неясен произход, дерматити- почистването с този препарат неминуемо ще доведе до сериозни последици/ изводите правя на основата на описанието на препарата.
•   дрехите на вашето дете, са избелели от белина, когато го вземате от градина и спалното му бельо мирише така, че ви прилошава /както е в нашия случай/ .

Какво можем да направим:
1.   Да предоставим достатъчно материали за вредното влияние на хлорсъдържащи препарати и дезинфектанти върху децата.
2.   Да помолим за съдействие личните педиатри на децата; Да се впише подробна информация за Непоносимост на детето ,ако има такива и точно към какво, алергии- дори и ако те не са изследвани и не е установен причинителя. Хлорните препарати са особено опасни за всички видове алергични състояния.
3.    Да предоставим информация за алтернативни препарати на една приемлива цена..



Ако желаете да се преборим с тази порочна практика и да предпазим децата си от едни доказано опасни не само за болните, а и за здравите деца  препарати, ще поема инициативата за по-нататъшни действия.

В заключение искамЕ да подчертаЕМ, че не смЕ против ползването на горепосочените дезинфектанти, ако с тях се почиства, когато децата не са в градината. Но порочната практика показва, че това не е така, а едва ли може да се контролира.

# 1
  • Мнения: 21
Поздравявам те за инициативата ти.
Моят син също посещава ОДЗ "Радост" и аз отдавна се каня да направя нещо по въпроса с препаратите, които използват в градината. Неговото спално бельо също мирише ужасно, както и дрехите му са избелени, което е явен индикатор за това, че се използват хлор съдържащи продукти за почистване. Синът ми ще тръгва утре на градина, ще е втора група. Не зная дали си разговаряла с госпожите или с директорката, ако те не желаят да сменят препаратите може да се организира подписка, в която да се включат повече родители. Ако трябва нека ние да купуваме препаратите, но да са други, които са подходящи за използване в домашни условия. Има голям избор от почистващи препарати и може да се избере друг сигурен, но безвреден препарат.
 Още веднъж адмирации за инициативата ти   bouquet

# 2
  • Мнения: 1 119
Doreen ,благодаря ти за подкрепата. Надявам се и други да се включат, защото нашите деца го заслужават.

Цитат: Нараства броят на алергиите, особено сред децата. Всички възрастни са отговорни за предпазването на децата от силни миризми в тяхната среда. Чувствителността към аромати става все по-често срещана, тоест все повече хора имат реакция към тях.[/color]

 От разговорите ми с директорката стана ясно ,че „едно птиче пролет не прави”- меко казано.  Ходили са и други майки при нея и при сестрата по същия проблем. Работата е там, че никой не може да ги задължи, няма такива наредби. Ако обаче детето има непоносимост или алергии, тогава ще бъдат принудени /според мен/. В картона на моето дете пише,че има алергия към хлорсъдържащи перилни препарати и дезинфектанти и това, педиатърката го написа, след като й занесох дрехите да ги помирише. Проблема съществува, доста е коментиран и никак не е безобиден.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=256386.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=227010.20

Аз обаче предпочитам да се включат повече родители и да действаме.

# 3
  • Не съм от тук и съм за малко
  • Мнения: 717
И ние сме в "Радост" и нашите чаршафи миришат много зле на препарат за дезинфекция, не ми е ясно как се получава това.  Но честно казано не знам как може да се противодейства. Смятам да повдигна въпроса на род. среща в градината. По принцип подкрепям инициативата.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 865
Още един отзвук от "Радост".
Не съм забелязала чаршафите или дрехите на Габриела да имат следи от хлор, нито са ми мирисали на препарати. Всъщност, чаршафите й си миришат на нея - на шампоана й и на препаратите, с които пера дрехите на цялото семейство. И в помещенията не мирише на хлор. Започвам да следя целенасочено да не би да съм пропуснала нещо.

# 5
  • Мнения: 1 517
момичета, и аз ви подкрепям, синът ми ще тръгва в "Брезичка" следващата седмица. Нямах представа, че и тук чистят с хлорни препарати. Нашето сдружение работи доста активно срещу промяна на тази практика по принцип в детските заведения, мога да кажа, че сме постигнали значителни упехи, така че съм доста оптимистично настроена Simple Smile

# 6
  • Мнения: 4 970
Една птичка прави пролет Simple Smile Опитът ми го показва.Със същия алергичен проблем е и дъщеря ми.Закупих  за моя сметка препарат, който е по-щадя и безхлорен и всички са доволни.Проблемът е всеобщ, но може да се препоръча на централно ниво( както са повечето доставки), да се закупува друг препарат.Тук не става дума за марка и т.н.., а за здравето на децата и това препарата да е щадящ към тях. Друг е въпросът с цените на въпросните препарати... Rolling EyesМоже би са една идея по-скъпи( но не всички Peace).В момента СНБМ работи по въпроса и се надяваме в най-скоро време да имаме резултат и тази практика да се прекрати.
На този етап, само с ваши сили и действия мога само това да ви посъветвам.Няма проблем да закупите за ваша сметка препарат, който да използват за дезинфекция, и да представите нужната документация за сертифицирането му и употребата Peace
Успех, момичета!

# 7
  • София
  • Мнения: 1 062
Хм, моята дъщеря също е в "Радост", но не съм забелязала да и миришат дрехите и чаршафите на препарати. Подкрепям, иначе. Ще попитам какви препарати ползват.

# 8
  • Мнения: 1 119
velmar, радвам се,че ни подкрепяш. Може би ще си ни много полезна в избора на препарат, както и информацията за него. Не че не съм намерила алтернативи, но все пак е важно да се чуе мнение от първа ръка за неговата ефективност.
Благодаря на всички, които се включвате, моля ви, пишете дали ме подкрепяте, за да започнем да действаме.

# 9
  • Мнения: 4 970
фани, имаме събрана доста информация по темата за препаратите, но заради политиката на форума и за да не се сметне за реклама( аз самата на слу4аен принцип след проу4ване се спрях на един такъв за нашата ясла), предпочитам да ти дам инфото на лични. Peace Пиши микак Peaceо те интересува то4но

# 10
  • Мнения: 1 119
Разбира се. Само кажи как предпочиташ. Иначе  e-mail-a  ми е в профила. И ти благодаря предварително. А дали е добра според теб идеята, при предлагането на препарата в нашите градини, да се цитират градини в които се използват безхлорни препарати.

# 11
  • Мнения: 4 970
Има немалко градини които използват безхлорни препарати, а не масовите Санифорт и Изозан Crazy .Дори знам за няколко общини , които правят централно зареждане PeaceЗначи- може.Явно е въпрос на добра воля Wink

# 12
  • Мнения: 1 119
velmar, имам нужда от твоята помощ. Може ли да ми изпратиш на лични името на препарата, който ползвате във вашата градина, фирмата производител /или страница в интернет, където да се запозная с тях/ и ако може някои ОДЗ-та, които ползват безхлорни препарати. Вече действаме по въпроса, но при нас са необходими малко повече аргументи. Благодаря ти предварително.

# 13
  • Мнения: 4 970
Фани, извинявай за закъснелия отговор.... Кутията ти е пълна и не мога да ти изпратя съобщение.Пиши ми на лични за повече инфо.Тук ще напиша безкраен пост ако запо4на да публикувам Crazy

Последна редакция: сб, 04 окт 2008, 19:11 от velmar

Общи условия

Активация на акаунт