Как да сгъстя кашата?

  • 1 372
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 479
Здравейте!
Предстои ни захранване и мисля (а и по съвет  на лекаря) да стане с оризова каша. За целта съм взела бебешки ориз на Хип. Днес реших да пробвам как точно ще се полу4и консистенцията, първият път я направих само с преварена вода, вкусих и беше много отвратително, след това смесих с кърма и вода 50/50 и беше доста по-добре. Кашата по принцип е безмле4на. Но когато разредих и с кърма вси4ко стана много те4но, направи водица  Sad някъде бях чела, че това е действието на кърмата и 4е се сгъстява с нещо друго, или се неутрализираше някак си съставката в кърмата, която прави кашата толкова течна???

Моля, кажете ми как да процедирам, когато приготвям кашите с кърма и какъв е вашият опит?

Благодаря предварително

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма начин Mr. Green Само можеш да я правиш с вода, тогава ще си запази консистенцията. С кърма се втечнява, колкото и каша да слагаш вътре - амилазата вижда сметката на кашата и я разгражда веднага.
Не се води по твоите вкусови предпочитания - бебетата обичат значително по-безвкусни неща, при тях възприятията са много силни и остри, вкусът им не е притъпен и съответно е нужно нещата да са доста по-неутрални на вкус, отколкото за възрастните.

# 2
  • Мнения: 1 449

Вкусът не е повод за притеснение – важното е дали ще се приеме от детето.
Вкусовите усещания на възрастните са много различни и най-вече притъпени от консумацията на всякакви храни, течности и прочие през годините.

Една безвкусна храна всъщност е напълно приемлива за едно незахранено бебе.
Неговите усещания за сладко, солено и т.н. не са доразвити и не са толкова интензивни.

1) Когато дойде момента  на захранване, пробвай дали детето ще хареса кашата с вода. Преди това (или след това) си кърмиш.
2) Може да се добави съвсем мъничко кърма, с два-три опита ще видиш колко според количеството каша, но основата винаги остава вода. В началото обикновено е подходяща малко по-течна консистенция от обичайната, не че е задължителна.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 675
Доскоро правих всички безмлечни каши само с кърма и бебка не ги отказваше Wink, даже напротив, независимо, че стават доста течни. Сега давам каши с адаптирано мляко, а безмлечните зърнени смесвам с плодове/плодови пюрета. Опитай да дадеш каша с кърма и ако не я хареса на вкус, не на консистенция, може да я даваш с вода, а да кърмиш преди или след това.

# 4
  • Мнения: 8 242
Никога не съм правила кашите с кърма Simple Smile
Според мен няма много смисъл, ако кърмиш на поискване, да се тормозиш и с цедене  Crazy

# 5
  • Мнения: 1 479
Добре де, вси4ко ли става така те4но като го смесиш с кърма?  Shocked Аз умишлено взех безмле4на каша, за да я смесвам с кърма (а не с изкуствените адаптирани млека), а то какво ставало....
Аз така или ина4е се цедя след всяко кърмене (защото мал4о не наддава мн добре и аз му давам от шише), но ако вси4ко става така те4но, няма смисъл да слагам кърма или поне ще слагам само в на4алото (когато консистенцията трябва да е по-те4на).....
Казвате, 4е ако кърмя преди  това, няма нужда да добавям кърма в кашата, така ли?
А мога ли да кърмя и след това да предлагам мле4на каша (съдържаща АМ)? Кога трябва да се предлагат мле4ни каши?
Аз мисля първо да кърмя и след това да давам твърда храна (след около 30 мин), тъй като в наа4алото не мисля да замествам хранения....към 8 месец мисля да съм позаместила някое и друго хранене (така 4етох в библиотеката, 4е е няй-добре)....в крайна сметка детето ще си покаже...сега караме 6-ти месец

Моля, помагайте, 4е много ми е старнно това захранване (въпреки 4е 4етох един пост за племето хундза в Пакистан, което не знае какво е каша, пюре и т.н., но живеят по сто години и не знаят какво е зъболекар, защото не им трябва) и аз ще споделям как върви, но както винаги ще ми е нужна помощта ви....

Благодаря

# 6
  • Мнения: 8 242
Ами няма смисъл ако кърмиш послед а добавяш и в кашата кърма Simple Smile
Това е целта на захранването - постепенно твърдата храна да измести млякото.. ПОСТЕПЕННО.
До годинка по принцип не е хубаво да се замества млечно хранене. Т.е. ако решиш да махнеш някое кърмене - към пюрето или кашата е хубаво да добавяш по малко АМ примерно.. или кисело мляко по-нататъка.. или сирене/масло като решиш да ги въвеждаш (ако решиш да е преди годинката)..
Не е задължително да добавяш АМ към кашите, ако си се кърмите достатъчно Simple Smile
А млечни каши - хм ми не знам от кога.. Аз ги дадох към 15-16м.. Но това е късен срок..
Можеш и сега да даваш каши с АМ, но мен ме тресеше треска да не давам нищо млечно  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 479
В крайна сметка каквото разбирам е, че във вси4ко, в което сложа кърма мще става такова те4но? Т.е. не мога да смесвам твърдите храни с кърма, тъй като те за това са "твърди" за да не стават те4ни....т.е. вариантът е първо кърмене, след това каквото там без да е мле4но, а мле4но по-нататък (сиренце и т.н.)...т.е. ако съхранявах кърма, може би нямаше да ми трябва....знам ли ве4е

# 8
  • Мнения: 3 718
Кърмата съдържа ензим, който втечнява всичко. Но пък наистина не е нужно да правиш кашите/пюретата с кърма. Ти самата ще се убедиш колко хубав собствен вкус има всеки зеленчук като само е сварен на пара например. Бебето ще прецени кое му е по вкуса и кое не. А ако искаш да пробваш с кърма трябва да слагаш малко и да даваш веднага, преди да се е втечнило.
Най лесно, поне за мен, беше да кърмя първо и след около половин час да дам твърдата храна. Но при всеки е индивидуално. При всички положения обаче е по лесно да си пие млякото "от извора" а после да пробва другите манджи.
Аз започнах да давам млечни каши мнооого късно, към годинката и то само защото исках да вкарам малко разнообразие, а избора на безмлечни не е голям. Захраних с домашна оризова каша от кафяв ориз. Хубавото на домашната каша и на кафявия ориз е, че има много хубав вкус. А от начина на обработката на брашното добива лек аромат на препечено и е различна от готовата оризова.
Аз съхранявах кърма, покрай захранването установих, че не ми трябва, а и Алю не щя да я пие с шише, та отиде за козметични цели  Mr. Green

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
няма как-от кърмата всичко става течно

# 10
  • Мнения: 2 132
И аз имам няколко въпроса за кашата.
Днес направих каша, обаче не знам дали се получи. Изглежда ми някаква рядка, леко е прозрачна, не е хомогенна. На картинката изглежда много добре, ама моята хич не прилича на нея Laughing Направих я с вода. Преварих водата и оставих да изстине. После направих каквото пише на кутията като редуцирах количеството понеже я правя днес само да видя как става. За вкуса няма да коментирам - аз я изплюх, а мъжът ми почна да ме агитира да не я давам и да започнем с нещо друго Joy Вкуса не ме притеснява, ясно ми е че бебка не е яла друго освен кърма и няма база за сравнение като нас, но тая консистенция нещо не ми изглежда наред-  виждах цветовете на чинията през кашата Grinning
Я казвайте вие как я правите/правихте тая каша? С топла вода ли се прави? Някакви трикове има ли и т.н. Grinning

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пробвай с топла (към гореща) вода - от студената кашата не се разтваря и не стои гладка, а зърнеста и малко лигава.

# 12
  • Мнения: 158
аз захраних с оризова каша на хип и я правя с кърма. Бебо много много я обича, а с вода не я иска. И макар че става течна ще си му я давам с кърма. Кое му е вредното на кърмата?

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нищо вредно няма, просто е неудобно за даване, когато е много течно.

# 14
  • Мнения: 2 132
Аз давам от 3 дни с вода, ама нещо не се харесва. Ще взема да пробвам с кърма ако не се харесва и следващите дни  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт