Внасяте ли си здравни осигуровки като сте по майчинство

  • 2 340
  • 8
  •   1
Отговори
Искам малко помощ...който знае.Ситуацията е такава:Осигурявах се фиктивно във фирмата където работи съпруга ми, аз не съм работила там.Мъжът ми сега напусна работа и шефката му иска да си подам молбата за напускане и аз (знам че няма право)но се е заяла и иска да мина на социалните ей така щото мъжът ми е напуснал.Предложихме и да продължа да си плащам осигуровките но тя не е съгласна и държи на моето напускане.Какво да правя сега?Тя не е длъжна да ми поема осигуровките, но и от мен не ги иска.А в крайна сметка аз плащах толкова пари за да взимам майчинство 2 години.Сега съм в изравняването на 315 дни.Да си подам ли молбата за напускане?Мога ли да се прехвърля в друга фирма и как?Благодаря предварително на всички които могат да помогнат.

# 1
  • Мнения: 352
Попитай в  НОИ. Аз знам ,че след 315 дни се плащат само здравните, които са 8,65лв. Но не знам дали трябва да имаш и трудов договор.Там ще ти обяснат подробно:noi@nssi.bg

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Ако договорът ти бъде прекратен преди изтичане на отпускът за бременност и раждане ще получаваш обезщетение за бременност и раждане до края на 315-те дни т.е до края на този отпуск. За да получаваш обезщетение за гледане на дете обаче т.е от 315 ден до 2 години на детето трябва да си на трудов договор.
По време на отпускът за бременност и раждане и на отпускът за отглеждане на дете работодателя внася само здравни осигуровки в размер на 8.64 лв. на месец за 2008 г.

# 3
Благодаря за отговорите, но аз тези неща ги знам.Въросът ми е мога ли да напусна тази фирма и да ме назначат в друга за да мога да си взимам майчинството 2 години понеже тази жена настоява да напусна и не желае да и давам парите за здравните осигуровки,а ако не ги давам незнам тя дали ще ги плаща.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Ако намериш фирма, която да те назначи няма да има проблем. След като те назначат пак ще излезеш в отпуск поради бременност и раждане и след това в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и ще получаваш майчинство до 2 години на детето.

# 5
 Hug anii_ta  Благодаря.Трябва ли да изчакам да минат тези 315 дни за да напусна едната и да ме назначат в друга фирма или може и сега преди изтичането на тези дни?Изобщо не са ми ясни тези неща и се извинявам ако въпросите ми са глупави Embarassed

# 6
  • Мнения: 1 668
Фиктивно или не - ти се водиш, че си работила в тази фирма. По тази причина не подписвай нищо... Тя няма основание да те съкрати или уволни, защото в момента ти не си на работа... Та съвет от мен - не подавай молби и т.н. Няма нвикакво основание да те отреже. Изчакай си тези 315 дни, после си излез платено майчинство до навършване на 2 г на детето и и обясни на тази идиотка, че закона те защитава и в случай, че се опита да ти прекрати договора ще и изпратиш инспекция по труда на проверка, за да обясни на тях как аджеба е назначила фиктивно човек на трудов договор. До тогава се наслаждавай на детето си и знай, че ти си в изгодната позиция. След майчинството можеш да излезеш и в платен годишен отпуск за двете години, което са още 2 заплати и тя е длъжна да ти ги плати. Ще си носи последствията като нарушава закона и назначава фиктивно хора на договор. Ако нещо се опита да ти мине с тънки номера и обясни, че до съд ще стигнеш и пак ще те възстановят на работа!

# 7
  • Мнения: 534
Подкрепям мнението на Ger4o  Peace Според мен също нищо не трябва да подписваш, а да й обясниш, че тя е в по-неизгодната позиция и сама ще си навлече главоболия!

# 8
Много ви благодаря за съветите Ger4o и ivalinai  Hug И аз така мислех да направя и до сега не съм подала никаква молба, а и нямам намерение.Хубаво е да получиш подкрепа сега съм по спокйна. Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт