Какво става с детето ми?

  • 1 746
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 999
Нещо става с моята Дариа /13 месеца/ и аз незнам какво е то, дали е нормално и дали ние сме виновни?  Thinking

От няколко дни тя е просто различно дете. Ето кратко описание:

С мъжа ми се стремим да налагаме колкото е възможно по-малко забрани и ограничения. Например - може да пипа копчетата на СД-то, да си играе с неговия ГСМ, да се разхожда спокойно навсякъде из вкъщи и да пипа каквото й душа иска единствено без моите книги и контактите/научила е това правило/. Апартамента ни е обезопасен и почти неможе да се нарани.
Най-редовно мъкне обувки, дрехи и каквото докопа от стая в стая и го зарязва за нещо по-интересно

Като сме навън също я оставяме по-свободна без да крещим нон-стоп по нея.

Никога не я насилваме да спи и яде и двете неща ги прави без проблем. Заспива в 8 и 30 и спи непробудо до 8 на другата сутрин, яде без претенции и без баламосване.

Ходи до тоалетна на гърне /настояване на бавачката/ и сякаш даже предпочита пред памперса.

Никога не сме я удряли, крещели или наказвали по какъвто и да е начин, не я оставяме да плаче също.

От неделя обаче: Стана ужасно истерична, реве безутешно при най-малкия повод нещо да не е както тя го иска /да й обуя обувки да речем/. Ама реве ви казвам - все едно я коля, разсейване почти не помага. Непрекъснато мрънка за нещо, иска все някой да я държи на ръце /абсолютно необичайно за нея/, засили й се желанието да хапе...

В неделя изпадна в истерия, защото не й разрешихме да влезе в един магазин и тъй като нищо не помогна да я разсеем, накрая просто я сложихме в количката, където скимтя още поне 15 минути, докато забрави.

Това, което обаче ме шашна най-много е, че тази вечер я слагам на гърнето и тя скочи като опарена, не просто скочи ами изпадна в истерия. Гушнах я й я успокоих, после пак я слагам - същата реакция. Ужас направо.

Значи, аз не държа ни най-малко тя да ходи на гърне - веднага ще го прибера. Обаче реакцията й ме учуди/меко казано/ - това етап в развитието й ли е или какво?

Винаги сме искали детето ни да расте спокойно и уверено, а сега тя сякаш се страхува от нещо и е станала истерична. Незнам какво да правим. 

И въпрос за гърнето - мисля да го прибера поне за месец - правилно ли е? Защото бавачката 100% ще ми каже, че не е.  Rolling Eyes

Предварително благодаря на всички, които ще отговорят. Никога не съм мислила, че е толкова трудно да вземаш решения когато отглеждаш дете  ooooh!

# 1
  • Мнения: 673
Сама си си отговорила: период е.
И нашият ревлив период започна на 13 месеца. Още не е спрял: днес пак брах срам по улицата. Спорът ни беше кой в каква посока да върви.
Търпение и здрави нерви ти пожелавам!  Peace

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мдааааааа - и моите деца имат такива капризни периоди  Crazy. Минават, но си трябва усилие на волята и слонско търпение от страна на родителското тяло  ooooh!!

Как е Дариа със зъбите, да не би да й расте сега някой....?  newsm78

# 3
  • Мнения: 3 211
И аз за зъбите си помислих, да не излиза някой кучешки или кътник?
Още повече щом иска да я държите на ръце, това е много показателно. Боли я и понеже е на прехода между бебе и дете, не знае какво да направи, как да постъпи, затова реве постоянно и е крива. Гушкай я, успокоявай я, това е положението.
Ако мислиш, че е от зъби, огледай дали са подути венците, иска ли да си ги чеше постоянно, ако пипнеш, дали реве, можеш да дадеш хомеопатично Хамомила Вулгарис 15СН, разтваряш 5 гранулки в малка чашка вода (около 30мл), разбъркваш хубаво с лъжичка и даваш 1 лъж.(това е една доза), може по 1 доза 3 пъти на ден, ако до 2 дни не се подобри, спираш да даваш. 20мин. преди и след прием не трябва да яде и да пие нищо (дори вода). Не трябва да се дава и какао и мента, защото иначе не действат хомеопатичните.
А пък за гърнето и Габи малко след годинката отказа да седи, аз го прибрах за 2-3 седмици и после пак пробвах, но въпреки това си мисля, че излишно я мъчех, за второто няма да правя тази грешка. Първо слагане на гърне след 1г.6м. Габи от 1г.6м.ходи на ясла, 1 мес. след това махнаха памперса, но досега продължва понякога да се напикава, което ми показва, че са го махнали рано.

# 4
  • Мнения: 1 250
Възможно ли е да има конфликт с детегледачката?

Някаква случка, за която детегледачката да и се е накарала? Или детегледачката да има проблем и да е станала истерична с детето?

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
Много благодаря на всички за успокоителните думи.

Зъби й растат сега по всяка вероятност, защото до скоро имаше само два. Обаче не дава по никакъв повод да й бъркам в устата  Naughty и не съм много сигурна.

Само ако види, че ще й мажа венеца с гел - ми разрешава.

Гърнето казах на бавачката да го прибере и тя доста гузно се съгласи. Защото й разправям аз, че дете не се учи на гърне преди да разибира, че докато не започне да казва - все едно нищо не е научила, да не я слага често и т.н. - ама всуе.

 dete_viara незнам  Thinking Когато аз съм вкъщи всичко е ОК, но знам ли какво става като ме няма? Бавачката я гледа от 4 месечна, уж Дариа е привързана към нея, уж... Силно се надявам да не е това.

Добре де - знам, че рецепта няма - но ако е период от развитието й как да се държа?

# 6
  • Мнения: 1 413
От това,което описваш съм почти сигурна,че е от зъби. А болката се изостря обикновено вечер, детето може би и спи по-неспокойно ако го болят венците и се чувства изморено-как да не е раздразнително. Бих те посъветвала да й мажеш венчетата с гел-той е безвреден доколкото знам и да и предложиш от тези изграчки, които се охлаждат и са за чесане на зъби и да се въоръжиш с търпение. Също, не си прави генерални изводи, че детето ще стане раздразнително или нещо подобно-има причина, но то не може да я изкаже или изрази. Когато преодолее причината-най- вероятно зъбче-детето пак ще се успокои.

# 7
  • Мнения: 2 332
Мисля си, че е от гърнето - добре си казала на бавачката да го прибере - много ви е ранко още. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 488
Според мен също причината е никненето на зъби. Боян миналата седмица също сякаш го бяха хванали дяволите, по принцип е спокойно и щастливо дете, яде и спи без проблем. Но, може би около 3-4 дни беше нон-стоп рев, гушкане в мен и носене на ръце, търка си главичката в рамото ми, не иска да си играе с нищо, плаче дори след като стане от сън... Той има 6 зъба, явно е време за следващите, геловете не помагат много. Като видя вече много зор, ща не ща, давам Панадол, обикновено вечер преди заспиване.
Пожелавам ти скоро да се успокои детенцето, обикновено зорът е 3-4 дни, но все пак всичко е индивидуално.

# 9
  • Мнения: 210
Още един глас за зъбите. И дъщеря ми е така. Имаше един период в който и никнеха двата горни резеца и един кътник. От устата и миришеше на мърша защото постоянно висяха пърченца месо и течеше кръв. При нас това е просто тръгедия. Нито спи нито яде само хленчи и се тръшка. Точно както описваш ти. А инъче си е доста спокойно дете. Според мен небива да си правиш изводи че си объркала нещо във възпитанието и други такива. Те са деца все още не осъзнават какво ги тормози и това им влияе на нерваната система, крива, раздразнителни. Ще отмине.
За гърнето не съм съгласна но това си е мое мнение. Дъщеря ми по собствено желание ако само на гърнето от 7 месечна. Сложих я случайно и тя се изака, на следавищия ден пак и така от тогава ака само на гърне. Стиска докато не я сложа. Сега се учим с пишкането още не е съвсем готова за него и се напикава понякога в гащите. Но поне не и се спарва дупето с този памперс. Тя пералнята пере така че....... Това е малко настрани от темата съжелявам.

# 10
  • Мнения: 215
isa, казваш, че има промени в поведението /истерични/ през деня, но не казваш как е през нощта? Спи ли непробудно от 8.30 до сутринта- както преди? Защото, ако сънят и е все така спокоен, тогава причината да е в зъбите малко ме съмнява/поне при нас никненето на зъбите провокира нощни писъци и неспокоен сън/.
Може да е от зъби, разбира се, но нещо не ми се връзва тогава с гърнето , а и с истерията около онзи магазин, за който разказваш....
Може би има още нещо.

# 11
  • Мнения: 3 161
Иса, ама вие още ли сте с онази бавачка? Достатъчно проблеми имаше с нея преди време, а сега и истерии при детето... аз много, ама много бих се замислила. Дали не й се налага твърде много и травмира с методите си на възпитание? От това, което пишеш тук и в предната тема, е ясно, че вашите възгледи и методи за възпитание са коренно различни от нейните и най-малкото създават объркване у детето.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса, ама вие още ли сте с онази бавачка?

Уф, да - с нея сме.

Отложих смяната, за да не травмираме уж детето, но сега пак ми излиза на дневен ред. Обаче къде да намеря бавачка с моите възгледи? Няма такава. Когато избирах тази се срешнах с 8 бавачки и избрах тази, която ми допадна като възгледи най-много.

След разговори бавачката уж вече прави всичко както аз й казвам. Няма протести, а детето е явно привързано към нея.

Мислиш ли, че я объркваме?  Thinking

Yanitsa Спи спокойно долу-горе. Ние спим в отделни стаи /откакто се е родила тя/ и когато й никнеха предишните зъби имаше по една две вечери, в които реве. Сега няма такова нещо, заспива бързо и без проблеми и спи непробудно.

# 13
  • Мнения: 289
Отстрани е трудно да се прецени, но не смятам, че конкретния случай е свързан с бавачката. Ходенето на гърне- също, макар, че е доста рано, и аз съм на мнение, че първо детето трябва да може да "стиска", иначе какъв е смисъла? Май е "етап на развитието" При нас ги има доста често, въпреки, че всички ми завиждат за спокойното и кротко дете. Трябва много търпение, след като се увериш, че не болно или наранено, разбира се. А за бавачката - сигурна съм, че няма такава на света, от която една майка да е 100% доволна. Така че според мен, важното е да няма принципни различия и да прави това, което и се казва. Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Мерси много на всички за отговорите.

Май ще се окажат зъби наистина. Снощи успях да хвърля един поглед - 3 нови зъба отгоре.  Mr. Green

Пак е нервна, но не както преди. А гърнето го прибрахме за по-добри времена.

Успокоих се Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт