Хелоуин - един от празниците, които не мога да възприема

  • 14 054
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 154
Ами...сигурно теми за този празник из форума има много, но моята ще е по-различна, тъй като става въпрос за празника като не точно забавен такъв. Тоест - не мога да приема откровено извратените украси, съпътстващи го - като например, извадени очи, всякакви кървави части от тела (гумени, разбира се), продаващи се свободно във всеки супермаркет, черепи, ядящи плъх гримасничейки, пластмасови надгробни плочи и прочее. Разбирам украсата като нещо естетично, което да ни радва окото, да ни разведрява и да носи положително настроение, но тая, другата, просто ме потриса...Не бих казала, че съм страхлива, нито че съм пуританка, но просто...абе...тоя празник нещо, ама хич не ме кефи. Разбире се, харесвам есенната украса от тикви, сламени чучела, фенери - уютно ми е, а и при нас в Канада есента е особено впечатляваща с цветовете си. Ама защо вместо такива неща из улиците се размотават сценарии за филми на ужасите, даващи ценни идеи на всякакви психари  Rolling Eyes
О, да - щях да забравя - не възприемам и факта, че част от празника са по няколко килограма бонбони и шоколади на дете... Rolling Eyes
Някой споделя ли моята гледна точка или всички харесвате празника точно такъв, какъвто е?
П.С. не ми е първа есен, нито първи впечатления от празника, просто е едно от нещата,  които не мога да възприема

# 1
  • Мнения: 2 093
Сьгласна сьм с теб, вьпреки че не мога да кажа че ме отврьщава украсата. До някьде, след толкова години тук, вече и не ми прави впечетление. За сьжеление повечето празници са доста комерсиализирани и осбено като става вьпрос за Хелуйн, сигорна сьм че повечето хора си нямат предста какьв е пройзхода на този ден и всички го свьрзват с бонбони( и то от тези най-евтините) и карнавални костюми. Миналата година в офиса ни врьчиха по една торба с декорация и имахме конкурс за най-оригинална украса. Сьщо няколко хора се маскираха на самия ден и си спомням че изглеждаха малко глупаво, но те самите много си се радваха и дори шефа раздаде награда за най-добьр костюм. Надявам се че тази година няма да има подобна инициатива.
Детето ми е малко и за сега не ни се е налагало да празнуваме Хелуйн. Искренно се надявам че и като порасне няма да проявява голям интерес. За мен най-големия проблем са сладките неща, аз изобщо не му давам шоколади и бонбони.

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И аз не мога да го възприема и се радвам, че тук украсата е сведена до минимум или почти липсваща при нас. Някои магазини се опитаха преди години да продават такива украси, но явно не върви търговията.  Wink

# 3
  • Мнения: 4 399
Не го възприемам особено когато маркетинговите отдели ни го налагат в Европа. Целта е да се продадат колкото се може повеЧе вредни храни, без знаЧение по какъв слуЧай. А тука празника няма традиции и наистина се свежда до ядене на боклуци от страна на децата. Украсата не е толкова агресивна както я описваш или може би аз не съм гледала особено по такива щандове, но напълно разбирам какво имаш пред вид.

# 4
  • Мнения: 5 183
И аз не мога да възприема грозотиите и страшилищата.
Гледам че децата се радват ... моят доста се стресна, когато за първи път видя тумба страшно облечени деца да тропат на вратата ни.

# 5
  • Мнения: 3 521
И аз не съм му фен.
Слава Богу при нас не е и много популярен. За задоволяване на нуждата от "ужасии" в града организират "Празник на тиквените фенери". Подреждат ги по улицата, и когато стане сумрачно палят свещите. Много е красиво, а и децата се кефят. За най-красивите "тикви" има награди - конструктури от Лего, Плеймобил, плюшени играчки, комплекти за училище и градина, топки, разни стикери и гланцови блокчета за "творене". Няма дете, което да е занесло тиква и да са го оставили без награда(не от хранителен произход).

# 6
  • Мнения: 1 216
Тук е много весело! Децата не се плашат от страшните костюми и черепите, те така си израстват с тази култура. А и не всички костюми са страшни- има и много принцеси, животни- особено на дечицата. То и те най- много обикалят за бонбони. Малката много се радва да звънят на вратата любимите и герои, малки бебешоци като тлъсти тикви, наредени във вагончета, разни сладки духчета, скелети - къде страшни, къде комични  Grinning Аз съм на принципа: повече празници- по-щастлив живот - особено за децата! Надявам се тази година и в детската градина да имат тържество.

Ние също обикаляме в махалата, харесва ми по улиците да виждам хора и движение, бляскащи фенери, празнично настроения, непринуденият начин да ''влезеш'' в много къщи. Тук живеят много възрастни хора, които искрено се радват на децата и въобще някой да потропа на вратата им. Като цяло съм позитивно настроена, най- вече, за да доставя радост на малката, аз лично не се костюмирам- не мога да се вживея толкова, макар че много ще ми отива една метла- реактивна  Laughing

# 7
  • Немция
  • Мнения: 6 842
Хелоуин по принцип ми е безразличен, но и в Немско, където живея, не е особено популярен.

Обаче преди години в Сф с една компания от приятели решихме да се маскираме с костюми, подходящи за Хелоуин и с тях скитосвахме по централните софийски улици, като се превърнахме в атракция. Даже ни снимаха за един вестник. Wink Така че това весело изживяване ми остави хубави спомени, но реално го направихме заради купона, а не защото сме големи почитатели на Хелоуина.

Та на коя дата е тазгодишния Хелоуин?(мени ли се датата или винаги е една и съща- доста съм неосведомена, какво се вижда) Sunglasses

# 8
  • Мнения: 868
Халоуийн, разбира се, има дълга история, но сега е наистина комерсиализиран и истинските му корени се губят за повечето хора.

Като оставим това настрана, Халоуийн е един от любимите празници на децата тука. Костюмите, парадите, и партитата са неизбежни.  Украсите не е задължително да са страшни. И няколко тикви стават. В детските градини имат партита и паради, поне тука; дори възрастни организират партита. Трудно ми е да обясня на дете защо не може да участва в този фън. Знае, че бонбоните и другите сладки работи не са полезни, но се уговаря отдалече, че на Халоуийн може...  Давам няколко, а другите отиват за "други деца, които не са събрали много." 

# 9
  • Мнения: 3 521
Та на коя дата е тазгодишния Хелоуин?(мени ли се датата или винаги е една и съща- доста съм неосведомена, какво се вижда) Sunglasses

Винаги е нощта на последния октомврийски ден срещу 1 ноември.

# 10
  • Мнения: 7 914
определено не ми допада този празник и не го празнуваме

# 11
  • Мнения: 2 907
Халоуийн не само че не ме плаши ( и прочее ) ами е нещо много забавно!

Ей, точно такава тема никога не съм очаквала да видя в тоя форум, но явно всичко е възможно.

Еймиш пипълите и те празнуват Халоуийн, не ги е страх от черепите и спят спокойно. Поне ( явно ) имат фантазия и хубава обща култура. Все пак става въпрос за празник с дълбоки фолклорни корени.

Този празник свързвам с редкия ми копнеж по Америка ( и изобщо към англо-саксонските страни ), а който ме познава знае, че Америка е последната страна където искам да живея.

Към авторката - отвори фантазията и детското в теб, радвай се на килата черепи и шоколади.

Иначе ще е по-умно да се отвори една тема - "не разбирам защо от почти десет години хората вярват на един престъпник и тендират пак да изберат партията му".

# 12
  • Мнения: 2 907
Упса, видях, че авторката се намира в Канада. Това разбира се не променя мнението ми за този весел празник Халоуийн. Но исках да кажа, че съм видяла, все пак  Mr. Green

П.П. Страницата ми дава "грешка" и не можах да поправя това в предното ми мнение, за което се извинявам.

# 13
  • USA
  • Мнения: 559
Много харесвам Хелоуин!  Grinning Тук се празнува много и с настроение. Пикси добре го е описала. Абстрахирам се от страшните костюми. Децата много се радват на костюмите и самата традиция да обикалят съседите да ги "плашат". Има много маскирани паради, партита организирани навсякъде. Голяма веселба пада.

# 14
  • Мнения: 7 837
Има много оригинални украси, радвам им се. Миналата седмица мернах една врата боядисана с"кръв", кървави отпечатъци, надпис Keep out, жълта полицейска лента отвън на двора. Много правдоподобно изглежда, докато се усетиш  Laughing
И Коледа отдавна я комерсиализираха. И какво от това...

Общи условия

Активация на акаунт