Консервиране в буркани...Спешно!

  • 32 516
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 100
Смешно или не...излиза, че незнам как трябва да ги заваря и после да "дръпнат" пустите буркани. Вчера и оня ден правихме кьопулу. Затворихме бурканите с капачки (но не от тези за завинтване) със затварачка. Сложихме в тенджерата вестник, после бурканите и вода...Но тъй като бурканите са по високи от тенджерата, сложих вода колкото съда позволява. Вря около 20мин, но капачките се надуха...Изчакахме да изстинат обърнати надолу..тц. Ако и тави вечер не се справя, ще се развалят и целия ни труд и кжопулу отиват на боклука.
Ако има някакъв чалъм, който не знаем, кажете. Може да опишете надълго и нашироко вие какво правите, та да ни светне. Моля помагайте, че в чудо съм се видяла  Confused

# 1
  • София
  • Мнения: 1 341






От свекърва ми съм чувала,че слага в/у капачкатасилно нагорещена ютия и натиска отгоре.
Дано да съм ти полезна!

# 2
  • Мнения: 9 107
Ако има някакъв чалъм, който не знаем, кажете. Може да опишете надълго и нашироко вие какво правите, та да ни светне. Моля помагайте, че в чудо съм се видяла  Confused

сега сложи бурканите, само че обратно - с капачките надолу в тенджерата и пак заври за 5-10 мин.

Мисля, че само ютията няма да ти помогне.

# 3
  • Мнения: 2 100
Леле, никога не съм чувала, че се слага ютия  Crazy
Така, сега ще пробваме с обръщането на долу, после ще давам отчет   chef Praynig

Да, но после като ги извадя да ги обръщам ли нагоре? Нали като врат нагоре с капачките се обръщат надолу...в този случай тогава как се процедира?

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 23:43 от Джиджа

# 4
  • Мнения: 9 107
вариш ги с капачките надолу, изваждаш ги - пак с капачките надолу поставяш.
След 20-30 мин. обръщаш обратно

Ако можеш да търпиш топло, като ги  вадиш от водата вземи хубав здрав нож и с гърба му мини всеки капак да притисне силикона добре.

# 5
  • Мнения: 2 100
Извадихме буркана и капачката толкова се е надула, че ще изхвърчи още малко  Sad Не щат да хлътват, пфу  ooooh!

А легнали може ли да ги сложа и така да ги заваря?  newsm78

# 6
  • Мнения: 2 774
Незнам какъв съвет да ти дам в случая,освен този :
Отварям всички буркани ,опитвам за всеки случай..../но не вярвам да са вкиснали/....,затварям наново и варя както pep-4o ти е казала,с капачката надолу.
Така бих направила аз...   bouquet.Все пак е по добре отколкото изненади и ядосване през зимата .
П.п. За да нямаш други такива главоболия си намери една тенекия от сирене. Те са дълбоки и ще ти покриват бурканите,а и са тънки-бързо завира водата.През който и хранителен магазин да минеш не вярвам да ти откажат ....стига да имат свободна.

Последна редакция: вт, 07 окт 2008, 02:01 от polly

# 7
  • Мнения: 2 100
Пробвахме легнали да ги варим...уж първата партида хлътнаха  newsm78

# 8
  • Мнения: 1 558
Незнам какъв съвет да ти дам в случая,освен този :
Отварям всички буркани ,опитвам за всеки случай..../но не вярвам да са вкиснали/....,затварям наново и варя както pep-4o ти е казала,с капачката надолу.

Можеш да вариш бурканите легнали,
като ги извадиш оставяш с капачката надолу, докато изстинат.

Ако можеш да търпиш топло, като ги  вадиш от водата вземи хубав здрав нож и с гърба му мини всеки капак да притисне силикона добре.
Това с ножа можеш да го направиш преди да сложиш бурканите да се варят.

# 9
  • Мнения: 9 107

Ако можеш да търпиш топло, като ги  вадиш от водата вземи хубав здрав нож и с гърба му мини всеки капак да притисне силикона добре.
Това с ножа можеш да го направиш преди да сложиш бурканите да се варят.

това се прави преди да се варят, за да стегне капака добре.
Но когато са горещи, силикона вътре /пастата/ е мека и прилепва още по-добре  Peace

Всъщност може и от капаците да е, моите тази година всички бяха такива - тупкат и тупкат, макар не прекалено издути, но все пак надути.  Макар всички до един да ги бях минала с нож предварително.
Майка ги хвана горещи (аз не мога на топло), отново ги претърка с ножа и с палец притиснахме капачките надолу да хлътнат. Тогава станаха.

Аман от ментета, но явно ламарината е някаква тънка.

# 10
  • Мнения: 5 001
[Аман от ментета, но явно ламарината е някаква тънка.
Вярно е,че е тънка ламарината....Преди беше една такава дебела и едва се режеше(правила съм си от капачки разни шпатулки),а сега....Лесно,много лесно се реже....
И аз забелязах,че е по-тънка.... ooooh!

# 11
  • Мнения: 1 996
Ако буркана е малък,а не стандартен просто  на вакуума не достига  "сила" ,за   да  дръпне  капачката!патих преди няколко години с винтови капачки - наложи се да вадя лютеница  с лъжица от бурканчета от бебешки пюрета,защото капачките не хлътваха - просто ламарината е по-дебела!
А за патладжана знам ,че изисква доста дълго варене- иначе- буум!
Аз слагам и по 1 аспирин,когато консервирам патладжан или печени чушки Peace

# 12
  • На село
  • Мнения: 873
Консерви в буркани правя всяка година (не в апартамента на котлона, разбира се) и задължително условие е при варенето бурканите да са покрити с един или два пръста вода (в зависимост от времето за варене).

# 13
  • Мнения: 4 433
А с бързовар не е ли по лесно

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Консерви в буркани правя всяка година (не в апартамента на котлона, разбира се) и задължително условие е при варенето бурканите да са покрити с един или два пръста вода (в зависимост от времето за варене).

 Peace Peace Peace И аз бих отворила и наново ще затворя бурканите

Общи условия

Активация на акаунт