Отговори
  • Мнения: 227
Здравейте   bouquet

Аз исках да попитам нещо относно детските градини / яслите и преминаване в първи клас.

Онзи ден дочух от познати, че ако детето не е ходило на градина, неможе да иде в първи клас - възможно ли е това ?  newsm78
Градините издавали документ, че детето е обучено за да може да иде на "изпита" в първи клас.
В крайна сметка имайки предвид недостатъчното места за деца в детските градини, как може да има такова изискване, като много малка част от децата ще имат възможност да се запишат на държавна градина, а още по-малка част от децата ще могат да бъдат записани в частна детска градина, имайки предвид цените там.  coolcool
Ами какво става ако бавачка е гледала детето - пак ли неможе да иде на училище в последствие ? Еми бавачката едва ли ще издаде документ, че детето е грамотно, пък то може да е над нивото за първи клас, че даже висша математика да знае... smile3555

Пиша тази тема, понеже немога да проумея как е възможно да има подобно изискване /ако има изобщо такова/....Незнам дали е разисквана тук подобна тема, но бих искала да разбера дали това, което ми казаха за приема в 1-ви клас е вярно. Тъй като аз не искам мойто дете да е през една седмица болно - понеже виждам на мои приятели децата как боледуват всяка седмица в детската градина, бих искала аз да си гледам и обучавам детето / или бавачка, но имайки предвид горепосоченото изискване, май детето ми няма да може да иде в първи клас ако си го гледам както аз преценя.  newsm50

То ми е малко рано да мисля за училище, но ме вълнува темата с детските градини още от сега ... smile3529

След дългия пост, благодаря ви предварително за инфото  smile3525

# 1
  • Мнения: 46 493
Да.
Става дума за т. нар. предучилищната група - задъжителна е вече.

# 2
  • Мнения: 227
Никол - Предучилищната означава като стане детето на 5/6 години нали ? Ами ако не успеем да се класираме ?  newsm78

# 3
  • Варна
  • Мнения: 78
Предучилищната е задължителна, но не е задължително това да е 4 група в детска градина  Naughty! Към училищата има предучилищни паралелки. Мисля че във всяко училище ги има  PeaceHug

# 4
  • Мнения: 227
tara5 - мерси за отговора Hug, значи ще трябва да проверим в училището - до тогава има време  Peace !

# 5
  • Мнения: 27 524
Не, не е задължително.
Не знам по последни бг закони  Thinking , но по принцип не е  Peace

# 6
  • Мнения: 257
Да.
Става дума за т. нар. предучилищната група - задъжителна е вече.
Peace

# 7
  • Мнения: 227
Аз само че се сетих да питам за предучилищната група нещичко>:  Laughing

Като е задължителна и доколкото разбирам като е последна група от детската градина, съответно предполагам, че се кандидатства за прием там пак в интернет. Само че нали имат предимство деца, които вече са били в градината, това не означава ,че детето трябва да е било на градина преди това за да стигне до предучилищната група ?  newsm78 Има ли такива, които са записали децата си директно в предучилищната ?

# 8
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ами и аз знам че е задължителна предучилищната група.
Аз, тъй като живея в малък град, не съм усетила при нас да има такива липси в детските градини.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 011
Само предучилищната е задължителна, детската градина - не.
Места и в предучилищните групи към детските градини се намират трудно, защото групата просто си продължава и почти никой не напуска.
Места в предучилищните групи в училищата се намират постоянно, но си има някои неудобства детето да е в такава група в училище - например свършва по обяд и трябва да го заведете вкъщи, докато в детската градина си стоят до следобяд както всички други групи.
Иначе моите приятелки с по-големи дечица са категорични, че предучилищната подготовката в училищата е на много по-високо ниво от подготовката в детските градини.

# 10
  • Мнения: 3 219
Задължително е, градината издава едно удостоверение, с което записваш детето в първи клас.

# 11
  • Мнения: 46 493
... Аз, тъй като живея в малък град, не съм усетила при нас да има такива липси в детските градини.


Аз съм в София и то в най-огромният й квартал, но направо при подаването на молбата ни потвърдиха, че е приета, така и не усетих липсата на места, късмет Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 2 100
Задай си въпроса в Нашите деца. Мисля, че там ще получиш изчерпателни отговори  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 39 748
Ходенето на детска градина не е задължително.
Задължителна е предучилищната подготовка. В градината това е 4та група. Издава се удостоверение за завършване на подготвителна група/подготвителен клас.
Предучилищната може да се кара в у-ще, не е задължително да е в детска градина.
Това е удостоверението на Дияна (от ОДЗто)

 

Цитат
ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за народната просвета
Издаден от министъра на образованието и науката,
обн., ДВ, бр. 68 от 30.07.1999 г., изм., бр. 19 от 10.03.2000 г., изм. и доп., бр. 53 от 12.06.2001 г., в сила от 15.09.2001 г., доп., бр. 7 от 18.01.2002 г., изм. и доп., бр. 68 от 16.07.2002 г., в сила от 16.07.2002 г., бр. 19 от 28.02.2003 г., в сила от 28.02.2003 г., бр. 33 от 11.04.2003 г., в сила от 11.04.2003 г., попр., бр. 48 от 23.05.2003 г., изм. и доп., бр. 65 от 22.07.2003 г., в сила от 22.07.2003 г., бр. 99 от 11.11.2003 г., в сила от 11.11.2003 г., изм., бр. 15 от 24.02.2004 г., в сила от 24.02.2004 г. кн. 9/99 г., стр. 226; кн. 7/2001 г., стр. 83; кн. 8/2002 г., стр. 302; кн. 1/2003 г., стр. 435; кн. 9/2003 г., стр. 187; кн. 12/2003 г., стр. 173; кн. 3/2004 г., стр. 364 т. 4, р. 1, № 11

Чл. 6. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст се осъществява в дневна форма и е задължително за всички граждани на Република България.

(4) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) Подготовката на децата за училище една година преди постъпването им в първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи към детските градини или в подготвителен клас в училище по избор на родителите.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Задълвително е ходенето на предучилищна,а не ходенето на детска градина Peace

Общи условия

Активация на акаунт