как се хранят децата по света (2)

  • 4 352
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 970
Момичета, пускам тази тема с молба за съдействие от всички вас, отглеждащи децата си в чужбина.Исках да намеря инфо по въпросите, които ме  вълнуват, но открих само тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15474 ,която е отдавна...
НИе, от Сдружение Настоящи  и бъдещи майки   сме се захванали с пробелма на храненето на децата детските заведения.Искаме да обърнем внимание на компетентните органи на здравосоловното хранене, което трябва да е съобразено със световните изисквания,а рецептурницит,е по които приготвят  храна в родните детски кухни , ясли и градини, е...от преди мнооооооооого години Rolling Eyes Да не говорим за честата практика да предлагат за следобедна закуска на децата....вафла Sick .
Моля ви, споделет какво е менюто на вашите в детските заведения, които посещават ooooh! Praynig Всяка информация ще ни е от помощ Hug

# 1
  • Мнения: 3 521
Детска градина в Германия
Сутрин - приготвя се от майката
Обяд - супа и млечен десерт или готвено и салата, такива екстри като първо, второ, трето няма
Следобяд - приготвя се от майката
Ако искаш да яде плодове му ги даваш обелени и нарязани.

# 2
  • Мнения: 1 526
Детска градина в Израел
Закуска- домашно приготвена, но изрично е уточнено, че трябва да е сандвич със сирене, туна, кашкавал+ плод или зеленчук измит и нарязан
Обед- пилешки шницел или кюфтенца с гарнитура от ориз или картофи, паста, леща+ царевица салата според сезона+ плод
Следобедна закуска- сандвич+ плод

# 3
  • Мнения: 1 550
За Холандия- родителите приготвят сами закуска, обяд и ги носят в училището/ детската градина. Уговорката е да се дават на децата здравословни сандвичи- черен хляб, с кашкавал, шунка и т.н. Не се дават сладки десерти, плодовете са разрешени. Има т.нар. игрална зала- за около 3 часа (сутрин или след обяд) детето се се оставя там за да си поиграе с други деца. Предлагат им (а в някои родителите сами носят)  тогава нещо като междинна хапка- плодове. Дали за закуска или обяд- сандвича е преобладаващата храна, дори когато децата обядват в къщи.

# 4
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
казвам за испания, макар че испания не е едно училище само.
в мадрид училището/детската градина на дъщеря ми изискваха закуската на децата да бъде разнообразна.

понеделник-закуска на млечна основа, аз пращах кири сиринца, актимел или мляко с какао пак в шише, плодово мляко с лъжичка...

вторник-закуска сандвич,с пастет или шунка, или някакъв вегански и натурален сок

сряда- бисквитен ден: бисквити, кроасан, кекс...и пак със сок или актимел, по избор

четвъртък- свободен: по избор без шоколади.

петък-плодов  в този ден всяко дете носещо закуска различна от плод ще си остане гладно. така ни предупредиха Laughing
на мен много ми харесваше тази схема и сега много ми липсва. смятам че тя е много полезна за децата.
ако детето е записано да закусва там им предлагат мъфини с мляко, корнфлейкс, бисквити...

за обяд- ако детето е записано да се храни там дават: супа, ама от тези бульонините с фиде, гаспачо, салата или спагети като за първо
за второ- примерно риба или кюфте хамбургеса, тортиля или нещо готвено
десерт- плод, плодово мляко, крем.

следобедната закуска избира майката. аз съм от тези, дето не дават такава. позволявам само плодове или мляко Mr. Green

# 5
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Коста Рика, такава екстра като в Бг няма.
Водиш детето закусило, дават му междинна закуска, плод + нещо тестено /малко/ на обяд си го взимаш. Ако остане за след обяд /няма занятия/ трябва да се занесе обяд.
Дъщеря ми е в предучилищна, всичко трябва да си носи, може да и заявя обяд от стола, но закуска трябва да приготвя.
velmar, мога да ти снимам менюто от стола, но нямам практическа възможност да ти го преведа, става дума за испански език.
Дъщеря ми е във френски колеж и там имат малко странно виждане за храненето.
Значи часовете почват в 7,40. Детето трябва да е яло в къщи /пратиха ми лист да попълня какво яде/
После закуската е в 9-9.30, обяд в 11-11,30 и от тази година междинно гризане на бисквитка преди да ги натоварят в автобусите това в 2-2,30. Трябвало да се хранят на 2 часа, защото се зареждали с енергия, така че ученето е след ядене Simple Smile
На мен лично ми се доспива като се наям Simple Smile
Не можаха да ми обяснят защо малките бебета не се хранят на 2 часа, а големите деца трябвало.

# 6
  • Мнения: 1 783
Ох, храната, храната...

В САЩ зависи от мястото, но в детските градини има вариант или да се носи от родителя, или да се приготвя на място. Приготвената на място не е най-качествената за съжаление. Яслата, където ходеше синът ми беше следната схема:
закуска - у дома
закуска в 10 - на място, плод или зеленчук, мляко за пиене
обяд - приготвен у дома, няма ограничения
закуска в 3:30 - плод или зеленчук, мляко
вечеря - у дома

За следващата година съм го записала на едно място, където ще предлагат всичко от сутрешна закуска до следобедна закуска. Единственото, което не ми харесва е, че дават подсладено кисело мляко и от време на време сок, но не е болка за умиране и вероятно ще си пращам обикновеното кисело мляко да го дават вместо подсладеното. Ако ти е интересно, пиши ми на лични да ти пратя файл с примерно меню, което ми дадоха.

# 7
  • Мнения: 2 093
Пиша за Канада. Тук има така наречения food guide, който се публикува от Канадското здравеопазване и дава указания какви храни и по колко да се консумират от различните вьзрастови групи. В градината, в която е сина ми, спазват тези указания и предполагам че това важи за всичките лицензирани детски градини.
 velmar погледни тези линкове
ето това е самия документ
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/alt_formats/hpfb-dgpsa/pdf/food-gui … _bienmang-eng.pdf
ако не може да го отвориш, това е сайта, от кьдето може да намериш подробна информация
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/food-guide-aliment/order-commander/ … en_manger-eng.php. Тук предлагат подробно обяснение за групите храни, размер на порция...
За сьжеление е на английски, но е доста изчерпателен и според мен ще намериш някои от отговорите които тьрсиш.
Инициативата ви е много добра.

# 8
  • Мнения: 780
Австралия.

В целодневните градини: детето закусва в къщи. Към 10ч. им дават нарязани плодове - задължително няколко вида и детето си избира какво иска. Обяд: паста с някакъв сос или варен ориз с късчета месо или сос. И в двата случая задължително има поне 2-3 вида сурови зеленчуци или на пара и детето се насърчава от възпитателките да яде поне от единия зеленчук. Следобедната закуска е нещо малко сладко с чаша мляко.

В почасовите градини и началните училища: детето закусва в къщи. Към 10.30 всеки си вади кутията и в нея е препоръчително да има само плодове и зеленчуци, микс от сушени плодове. Повечето родители слагат и някоя и друга солена бисквитка или малко плодово мляко. За обяд също всеки си вади кутията приготвена в къщи: най-често сандвич с шунка, зелена салата или домат, резен кашкавал или краставичка.. кой каквото обича. Плод или плодово мляко за десерт. Позволени са и шоколадови и други сладки десерти, но не всеки ден.
В повечето училища може да се поръча обяд. Носят го на детето в стаята. Обикновено родителите поръчват веднъж-два пъти в седмицата за разнообразие: топли пилешки хапки, лазаня или друга паста, пица, топъл сандвич, хот-дог, пай... Винаги училищната кухня разполага с пресни плодове, желирано плодове, а лятото и замразени плодови сокове и плодове.

# 9
  • Мнения: 1 216
Момичета, пускам тази тема с молба за съдействие от всички вас, отглеждащи децата си в чужбина.Исках да намеря инфо по въпросите, които ме  вълнуват, но открих само тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15474 ,която е отдавна...
НИе, от Сдружение Настоящи  и бъдещи майки   сме се захванали с пробелма на храненето на децата детските заведения.Искаме да обърнем внимание на компетентните органи на здравосоловното хранене, което трябва да е съобразено със световните изисквания,а рецептурницит,е по които приготвят  храна в родните детски кухни , ясли и градини, е...от преди мнооооооооого години Rolling Eyes Да не говорим за честата практика да предлагат за следобедна закуска на децата....вафла Sick .
Моля ви, споделет какво е менюто на вашите в детските заведения, които посещават ooooh! Praynig Всяка информация ще ни е от помощ Hug
Мили ми майки, кое ви кара да мислите, че това, което е по света, е задължително по-добро от това в България? Знам как се приготвя все още храната в детските градини в България.

Тук храна не се сервира или ако се сервира, то тя не е прясно сготвена.
Дъщеря ми е на 3 години и всеки ден и слагам аз какво да яде. Вафли няма, но няма и топла супа и ястие. Е, понякога им ги притоплят набързо, но не на всички и нали разбирате, че на един работещ родител му е трудно всеки ден да готви разнообразно детско меню. За цените на градините няма да пиша.

Не ви и трябва компетентните органи да разбират как е на много места по света! Че току виж, решили, че е ненужна хамалогия детската кухня в заведенията, а родителите често нямат избор и без топло ядене градините ще са пак пълни.

# 10
  • Мнения: 4 970
Благодаря на всички за отговорите Hug Вашите примери наистна юще са ни от полза.
За Г-жа Броненосец- не казвам че практиката в другите държави е най-доброто Peace ТОва, което отсях само от тези няколко поста, и което се опитваме да внедрим и тук  е ежедневното присъствие на плодове!!! .Товиа е само един пример.Далеч сме от мисълта че нещата в Б-я са винаги погрешни и лоши( самите ние сме отгледани именно по тази система, и децата на повечето от нас- също), но в 21 век не виждам защо трябва да се пробутват мекици, меденки и филия с течен шоколад Naughty.Още повече на деца на възра Naughtyст 1 година Sick
Ето това съпоставяне искаме да направим.
Още веднъж, благодаря  за бързото отзоваване на всички ви Hug Разчитам да споделята още примери от менюто на вашите деца в детските градини и ясли  bouquet

# 11
  • Мнения: 1 783
но в 21 век не виждам защо трябва да се пробутват мекици, меденки и филия с течен шоколад Naughty.Още повече на деца на възра Naughtyст 1 година Sick
Да не говорим, че не можеш да занесеш храна на детето си, дори и да има алергии например, защото ХЕИ не разрешава.  Да ядат, каквото там им дават и това е.  Rolling Eyes

Г-жа Броненосец, аз купих термос и му слагах топлото ядене в него, сигурно беше единственото дете, което ядеше топла храна в яслата. Учителките редовно ме питаха, какви вкуснотии съм сготвила, защото много хубаво миришело  Flutter.

# 12
  • Мнения: 1 216


Г-жа Броненосец, аз купих термос и му слагах топлото ядене в него, сигурно беше единственото дете, което ядеше топла храна в яслата. Учителките редовно ме питаха, какви вкуснотии съм сготвила, защото много хубаво миришело  Flutter.
Аз първият ден сложих в термос, но после видях, че чантите им ги слагат в хладилника и на обяд уж им топлят. Освен да кажа нейната чанта да не я барат. Тя не знам и какво и колко яде. Явно си споделят дори и обяда, защото вчера била яла макарони. Иначе децата от училище гледам повечето имат термосчета- наблюдавала съм.

За да не спамя излишно, ще вметна, че хубавото , което виждам тук, и което може да в полза на майките от съюза, е, че на ден имат 2 междинни закуски пресни плодове или зеленчуци- всеки родител носи по нещичко малко и има голям избор, който децата споделят.

# 13
  • Мнения: 4 399
Ох, болна тема ми е! #Cussing out В държавната детска градина храната се кара замразена и се притопля на микровълнова пеЧка. В Частните е някакъв кейтъринг, т.е. пак не е приготвена на място. Не мога да ти кажа какво тоЧно дават на децата, това което видях при инцидентни посещения бяха сандвиЧи полуфабрикати. Детето ми е още малко и ходи при една жена която гледа по 5 деца в къщата си и им готви на място. Ами меко казано съм ужасена: палаЧинки с шоколад, пъжени кренвирши, полуфабрикати всякакви, това е обяда. За закуска обикновено май е филия с нещо. Тази жена не е Чувала за мюсли явно.... За следобедна закуска, днес например дъщеря ми се е похвалила на баща си Че е яла 'много' бишкоти. Това в превод знаЧи повеЧе от 3 защото всиЧко което е повеЧе от 3 е много. Другата типиЧна следобедна закуска са детските плодови млека пълни със захар. Прилоша ми когато един ден отидох да я прибера и пред нея стояха 5 (!!!!) кофиЧки, които е изяла съвсем сама. Дава им и плодове, но съвсем не всеки ден. А да не ти казвам Че няма вредна храна, вид бонбони и шоколади, които да не е изуЧила там. За удоволствието плащам пари, с които ще изхраня 3 деца с био продукти, но не е нужно да споменавам, Че там децата не се хранят с био. Просто съм в ужас. От следващата година ще тръгне на детска градина, но за съжаление и там няма да е много по-разлиЧмо. Не знам единственото спасение ми изглежда майката да работи до обяд и да си храни детето вкъщи. Или да се примири Че срещу много пари детето и ще яде боклуци.

# 14
  • Мнения: 154
САЩ
В нашата детска градина използват кетъринг, а си имат и готвач. Всеки месец ни дават предварително менюто по дни и според мен се справят отлично - храната е прясно сготвена, разнообразна и вкусна. За закуска предлагат предимно сириъл (различни видове) с прясно мляко, палачики, гофрети и пържени филийки. Задължително се сервират с пресни плодове според сезона и прясно или кисело мляко. За обяд - готвени ястия с телешко, пилешко или пуешко месо, гарнирани с много зеленчуци (сурови, приготвени на пара или печени на скара), всякакви пасти (спагети, равиоли, лазаня), различни видове пълнозърнест хляб и пак плодове, плодови пюрета и желета с парченца плодове. Веднъж седмично имат риба и два пъти в месеца имат т.нар. студен обяд, който обикновено е пилешка или риба тон салата, комбинирана с картофена салата, кракери и т.н. Следобедната им закуска е обикновено плод, плодово кисело мляко или понякога мъфин, кейк или нещо подобно. Това е в общи линии. Ако трябва да променям нещо, бих махнала близалките, които им дават в края на седмицата за добро поведение, но това не е проблем на кухнята  Simple Smile

Последна редакция: вт, 07 окт 2008, 22:58 от Алба

Общи условия

Активация на акаунт