Ипотечен кредит - в лева или в евро?!!!

  • 5 460
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 171
Поставена съм пред голяма дилема! От банката настояват да е в евро, приятели ме съветват да тегля в лева.  newsm78 Изразете мнение

# 1
  • Мнения: 69
Ние скоро рефинансирахме в евро. Така ме посъветва приятелка, която работи в банка. Идеята е, че заради инфлацията лихвите по кредитите в лева скачат. Първият път като теглихме кредит, изтеглихме в лв. с довода, че инфлацията ще го "изяде", да де, ама за две години, банката си вдигна с два процента лихвата и това се отрази с двайсетина лв на вноска. Като го чукна по трийсет години идва доста, тъй че...
Но в крайна сметка, както каза и моята приятелка, банката няма да си остави магарето в калта. В каквото и да изтеглиш, бъди сигурна, че ще си го върнеш до последната стотинка с лихвите и няма да спечелиш от тази работа. Важното е да си купиш каквото си намислила и да му се радваш междувременно.  Grinning

# 2
  • Мнения: 1 477
Нашият ипотечен е в лева.Вярно че вдигнаха лихвата.Тази в евро си стои същата.Нямаме намерение да превалутираме.

# 3
  • Мнения: 3 830
Курсът на еврото е по-стабилен от този на лева, съответно е по-добре да теглите в евро.
Една съфорумка ме светна, пък аз не го бях мислила този въпрос, понеже главното, което ме занимава е как да докажа доходи. Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 3 659
Според мен в лева - ако изобщо ви разрешат от банката. Мотивът ми е, че с падането на валутния борд, съотношението лев/евро няма как да остане на сегашните нива.

# 5
  • Мнения: 1 477
Курсът на еврото е по-стабилен от този на лева,
Точно за това избрахме лева  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 3 830
Курсът на еврото е по-стабилен от този на лева,
Точно за това избрахме лева  Rolling Eyes

Да, но в момента лихвата в левове расте, на евро си стои на едно равнище, пък и когато еврото навлезе в БГ като официална валута, тогава какво ще стане...не мога да си представя.
Обяснете защо предпочитате в левове? Не ми става ясно. newsm78

# 7
  • Мнения: 3 830
Оф, май се получава от инфлацията май и съответно става по-евтино..?! newsm78
Хич не са ми ясни тези финансови, банкови истории. Rolling Eyes Embarassed

# 8
  • Мнения: 1 477
Не се знае какво ще стане след навлизане на еврото.Едно обаче е ясно-от лева може да се превалутира заема.От евро в лева обаче не може.Така ,че пак е предимство да имаш избор.А и на нас ни се стори прекалено съмнително голямата разлика в лихвите.Банката никога не губи.Абе  ooooh!объркана история...

# 9
  • Мнения: 3 830
Не се знае какво ще стане след навлизане на еврото.Едно обаче е ясно-от лева може да се превалутира заема.От евро в лева обаче не може.Така ,че пак е предимство да имаш избор.А и на нас ни се стори прекалено съмнително голямата разлика в лихвите.Банката никога не губи.Абе  ooooh!объркана история...

А защо не може от евро в лева? Thinking Къде е уловката.
Тука няма ли финансисти или съфорумки/ци, които работят в банки или са завършили банково дело?Или нкой, който да обясни всичко.
Май с кредитен консултант ще стане ясно кое как, защо, кога, откъде и т.н. за кредитите.

# 10
  • Мнения: 1 477
Най-добре с кредитния инкпектор разговаряй.Нашият ни препоръча да теглим заема в лева.Естествено това зависи и от сумата и срока за погасяване на кредита.

# 11
  • Мнения: 1 441
От евро в лева обаче не може.
В някои банки може  Peace

В евро - лихвите са по-ниски, валутата е по-стабилна. Ако пък си правите сметка и да погасявате предсрочно (напълно или частично) в близките 4-5 години - още по-добре е евро. Така хем ще сте се възползвали от по-ниските лихви за евро, хем няма да усетите кой знае какви сътресения когато еврото стане официална валута и тук.

Мотивът ми е, че с падането на валутния борд, съотношението лев/евро няма как да остане на сегашните нива.
Не си мислете, че като падне валутния борд, лева ще се обезцени и кредита в левове ще ви стане супер изгоден. Тая банка дето при това положение ще остави лихвите по кредитите същите не се е родила още  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 830
От евро в лева обаче не може.
В някои банки може  Peace

В евро - лихвите са по-ниски, валутата е по-стабилна. Ако пък си правите сметка и да погасявате предсрочно (напълно или частично) в близките 4-5 години - още по-добре е евро. Така хем ще сте се възползвали от по-ниските лихви за евро, хем няма да усетите кой знае какви сътресения когато еврото стане официална валута и тук.

Мотивът ми е, че с падането на валутния борд, съотношението лев/евро няма как да остане на сегашните нива.
Не си мислете, че като падне валутния борд, лева ще се обезцени и кредита в левове ще ви стане супер изгоден. Тая банка дето при това положение ще остави лихвите по кредитите същите не се е родила още  Mr. Green


Супер го обясни! Благодаря!  bouquet

# 13
  • Мнения: 1 477
На мен ми е много съмнително това насърчаване от страна на банките кредитите да се теглят в евро. Никой не може да определи как ще стане преходът от лев в евро.Нашата логика беше:доходът ни е в лева и съответно и заема ще е в лева.

# 14
  • Мнения: 1 152
В момента има страхотен дефицит на левове. Виждате ли какво стана с Леониа-та и ОЛП след 9 септември? Всички заеми, които за обвързани с ОЛП ще претърпят увеличение в най-скоро време. Но изобщо не е вярно, че и евровите кредити не поскъпват, дори напротив - за 9 месеца на 2 пъти увеличиха лихвата по ипотечен кредит на мои близки в евро.

Общи условия

Активация на акаунт