40-ият ден!!!????

  • 706
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 161
Според народните вярвания и бабини деветини, важно събитие след раждането на детето е прословутия 40 ден. Интересно ми е да чуя Вашите мнения по въпроса и това какво сте правили в този ден. Знам, че традицията е различна за различните краища на нашата родина и затова ми е интересно да разбера.....[/glow]
Целувки

Тате Пепо

# 1
  • Мнения: 5 577
Да, така е  Laughing
Чувала съм, че се канят гости и се хапва питка.
За огромно съжаление ние бяхме болни на 40 ден от вирус и пихме антибиотик.
Не празнувахме.

Приятно прекарване и ЧЕСТИТО.    bouquet

# 2
  • Мнения: 752
Ами тогава знам, че ходи на църква и се пее на майката и бебето, за да се "прочистят". А вкъщи се канят гости - само жени и деца.  Прави се питка и т.н. ритуали - ако те интеренсува подробно ми пиши на лични. Нямам претенции да знам много традициите, но ще ти кажа какво правихме ние.
На всякъде трациите са различни все пак. Но поверието е, че ако не се меси питка до тогава детето ще остане стар ерген/мома Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 39 744
Питката на Дияна я правихме когато беше на 2м. Поканихме приятели на гости. Мама беше поръчала погача.
Не сме ходили на църква ... ходихме след това на кръчма Simple Smile

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 341
На 40-ят ден се ходи в църква,където попът чете молитва за майката и бебето.След това се ходи в 3 къщи на гости.На 40-ят ден според поверията в бебето влиза душата/или нещо такова/.Танти е родена декември и спазихме само ходенето на църква.Беше мн. интересно,защото малката спа през цялото време и когато попът я взе и постави в/у иконата на Дева Мария,тя се усмихна в съня си.Не е задължително да направите погачата тогава.Нея можете да направите в който и де ден до 40-ят/ние я направихме на 32-ят/

# 5
  • Мнения: 3 550
На този ден го кръстихме и почерпихме близките по този случай.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 175
В Христиански план:
Аз знам, че на 40-тия ден се ходи на църква и се чете очистителна молитва на майката и бебето. Защото след раждането майката е нечиста и без такава молитва нито тя, нито бебето имат право да влизат в църква. Това е май и причината поради, която навремето, майката не е присъствала на кръщенето, което се правело като стане детето на 1 месец.
В обреден план:
За погачта съм чувала, че може да се направи през всеки ден до 40-тия. Обичаят според моите източници е да се омеси сладка питка (на която се баят хубави неща докато се прави), да се разчупи над главата на родилката и бебето. Да се сложат парички в една кърпа, която ако се върже стегнато, детето ще е стиснато и обратно. Тази кърпа се вдига на високо, за да пораснело високо детето. И естествено присъстват само жени. И питката се меси от кумата и кръстница на детето.

# 7
  • Мнения: 667
Тук е обяснено доста изчерпателно!


/off
...Мисля че не е необходима тази шарения в поста! Пречи на хигиената на четене.

Общи условия

Активация на акаунт