Трябва ми съвет от медицинско лице?

  • 796
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 533
Бременна съм в края на осми месец. Имам желание да се опитам да кърмя след раждането, но имам два проблема. Имам автоимунно заболяване, заради което се налага да пия лекарства - за съжаление трудно предвидимо кога и кои точно - искам да се посъветвам с надеждно медицинско лице за кърменето при меоето заболяване и относно лекарствата - кои и какви дози от тях била позволили кърменето. Информацията от листовките на лекарствата и от интернет е противоречива. Вторият ми проблем е, че искам предварителна лична консултация, тъй като още от детска възраст зърната ми са напукани - не мога да намеря информация по този въпрос, всички теми за напукани зърна касаят напукване, причинено от самото кърмене. Ще ми се да използвам оставащото ми време, ако е необходимо да се мажа с нещо.
Звънях на телефона на консултативния кабинет по кърмене, но за съжаление разговорът беше безполезен за мен. Оказа се, че нямало как да си запиша някакъв час за консултация с д-р Попиванова Shocked Shocked. Предложиха ми само да следя за бъдещи дати за сбирки и лекции по кърмене, което е чудесно и бих се възползвала, но по-нататък, сега спешно имам нужда от отговор на по-базовите ми въпроси, с които да се настроя психически дали въобще ще  е възможно да опитам да кърмя.
След като д-р Попиванова не е достъпна за лична консултация, към кого да се обърна? Дали мамолог би свършил работа, препоръки за някой?

Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
FreshBreeze, понякога напукване може да се получи от дерматит на зърното. Преглеждал ли те е някога специалист - кожен или мамолог? Лекувала ли си нещо? Болезнено ли е? Сълзене от напукването имало ли е? Не мога да ти дам препоръки за конкретен лекар за съжаление. Ако е дерматит, се ползва кортикостероиден крем + евентуално антигъбично и/или антибактериално. Има случаи, когато е налице гъбична инфекция нагоре по каналите, има случаи и когато се налага биопсия.
Също се препоръчва НИКАКЪВ сапун, шампоан за тяло и изобщо измиващи средства в тази област, памучен сутиен и т.н.

За консултация за автоимунното заболяване - а  попита ли самите момичета в консултативния кабинет? Те може и да имат опит с такъв/подобен случай на твоя? Можеш да пишеш също на Бу или hedra, понеже като ЛЛЛ лидери, дори самите те да не могат да ти отговорят, могат да препратят въпроса ти до медицинските консултанти на Ла Лече.

Успех. Чудесно е, че се подготвяш Grinning.

# 2
  • Мнения: 533
Ива, благодаря ти много за отговора!
За автоимунното споменах, но понеже е доста рядко, може би не ги знаят тези лекарства (то и гинеколозите не всички са ги чували).

За зърната - не, не са чувствителни и не е имало секрет, нищо, само кожата е много суха и напукана, даже понякога се е случвало малки парченца кожа да падат и отдолу се подава свежа кожа. И винаги са си по този начин, няма промяна с годините. Ходила съм 2-3 пъти на мамолог за профилактични прегледи, нищо не казват, но като се замисля, не съм питала изрично. Предполагам си е някаква анатомична особеност. Мисля си, че може би е добре да се мажа с нещо? Но определено е добре да ме види лекар май...

# 3
  • Мнения: 3 718
FreshBreeze, мисля, че ако пишеш на Хедра тя ще те насочи. Успех с раждането и кърменето  Peace

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning
Това, което описваш за зърната, е от компетенцията на дерматолог - задължително е да направиш такава консултация, за да се изясни ситуацията. Ако дерматологът сметне за нужно, ще направи изследване за изясняване дали няма и някаква бактериална инфекция, но най-вероятно става въпрос за дерматит, както ти е казала и Ива. Добрата новина е, че ако е това, то не пречи на кърменето - просто се изисква внимание с поставянето на гърда, поддържане състоянието на гърдите и мазане, ако дерматологът прецени.
Относно автоимунното заболяване - искаш ли да дадеш малко повече подробности кое е и какви лекарства приемаш в момента? Разполагаме със справочник конкретно за употребата на лекарства по време на кърменето, така че ще мога да ти кажа какво има в него като информация плюс референциите към конкретните изследвания (в справочника има инфо за всякакъв тип лекарства, вкл такива използвани при химиотерапии и редки състояния). Какъв лекар те следи и какво е неговото мнение за кърменето при твоето състояние? По принцип кърменето влияе положително при автоимунните състояния и често води до ремисии Grinning
Консултация с д-р Попиванова можеш да направиш на 25.10 - тогава е денят на отворени врати в кабинета по кърмене и можеш да дойдеш да те видим и на място да говорим (час трябва да си запишеш на телефона на кабинета, записването става в седмицата преди 25.10). Хубаво е обаче преди това да посетиш съответните специалисти - д-р Попиванова е педиатър-неонатолог, така че и тя самата ще те изпрати на дерматолог за преценка, тъй като това не е нейната специалност. Вече с диагнозата на дерматолога и предписаното от него лечение може да ти даде мнение как тези неща се отнасят към кърменето и евентуално други насоки, ако се налага.
За автоимунното заболяване си имаш диагноза и лекарства, така че просто се консултирай с лекуващия те лекар конкретно за мнението му по отношение на кърменето с това състояние и тези лекарства, както и дали кърменето ще изисква промяна на дозата (при някои състояния хормоналните промени покрай лактацията променят състоянието в една или друга посока и се налага ново напасване на дозите).
Когато имаш вече тази информация от дерматолога и лекуващия те лекар за автоимунното състояние, ще проверим дали има възможност докторката да те види и преди датата на отворените врати (по принцип може да се уреди, но е добре наистина предварително да имаш инфото, за да не се губи време).

# 5
  • Мнения: 533
Хедра, благодаря ти много за вниманието! Сега ще ти пиша подробности на лични за заболяването и лекарствата. Лекуващият лекар казва, че е по-добре да не се кърми, но в интернет прочетох противоречива информация, някои статии казват, че може, затова съм объркана. В момента съм в нещо като ремисия и имам препоръка да спра лекарствата, щото пречат на раждането (пречат на съсирването на кръвта), но по принцип се пият дълго след постигане на ремисия за по-добър резултат и сега не знам дали ще удържа ремисията без тях.
Благодаря и за деня на отворените врати. Засега плановете на лекарите са да раждам съвсем в началото на ноември (с планирано секцио по медицински причини) и се боя, че 25-ти ще е късно, ако се налага някакво лечение.
Не се бях сетила да питам дерматолог, мислих си евентуално за мамолог, но на профилактични прегледи мамологът нищо не ми е казвал, така че да взема да питам и дерматолог, наистина.

# 6
  • Мнения: 156
По принцип кожата на зърната е малко по-грубичка. Желая ти успех с  раждането и отглеждането на детенцето ти! Hug

# 7
  • Мнения: 533
По принцип кожата на зърната е малко по-грубичка. Желая ти успех с  раждането и отглеждането на детенцето ти! Hug

Да, понякога и това се чудя, дали пък не си въобразявам, че кожата ми е по-различна. Не  съм чувала досега коментар от мъж в тази посока Laughing пък не съм гледала на други жени зърната подробно Laughing

П.С. Записах си час за дерматолог  -  още довечера, ще пиша как е минало.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 12:18 от FreshBreeze

# 8
  • Мнения: 533
Нали обещах да докладвам какво е казал дерматологът - нямало медицински проблем, при някои хора така в някои участъци по-трудно се обновявала кожата - както например при загрубяването на петите. Да се мажа с нещо мазно - крем с ланолин било добре. Самите зърна не били нацепени, но тези натрупвания на мъртва кожа можело да блокират някои каналчета и така да се затрудни кърменето.

Публични благодарности за Хедра, която ми писа полезна информация Hug

# 9
  • Мнения: 835
Мойте зърна също се бяха напукали след раждането и много болеше.Оправих се с Дефламол - може да го ползваш дори при кърмене, защото съдържа само витамини А,Д,Е.
Опитай и успех.

Общи условия

Активация на акаунт