проблем - отказва да се храни в д.градина

  • 3 080
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Мами, моля помогнете ми със съвет!
Дъщеря ни от скоро е на детска градина, отказва да хапне каквото и да е там. Дори не иска и да опита. По принцип не е злояда и в къщи нямаме проблеми с храненето. Предполагам, че е бунт и период на адаптация, но съм силно обезпокоена и не знам какво да правя.
Разговаряхме с нея, но не мога да разбера какво я притеснява. А госпожите казват, че блъска храната и не иска и да опита.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем, моля споделете опит.

Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 276
Да и мойта беше така мин.година. Цяла зима я мъчих и не прояде,докато един ден ми казаха днес и вода не е пила. Разболя се от някакво вирусче и си остана вкъщи и  когато тръгна пак, се разбрах с нея да я вимам известно време на обяд ако обещае да яде там. Така и стана, взимах я една седмица и всичко отмина. Сега ходи,яде и спи там  Hug

Успех

# 2
  • София
  • Мнения: 3 249
Моя пък там прояде...В къщи и залък не мога да го накарам...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Говори с госпожите, измислете заедно някакъв подход. С дъщеря ми имам подобен проблем. В яслата една година почти нищо не ядеше. Но там още в началото я нарочиха за злояда и са я оставяли да не яде/това го разбрах случайно след като я изписаха/. На мен казваха, че хапва и аз бях спокойна. А тя е претенциозна по отношение на храната, има неща, които отказва да вкуси, но в никакъв случай не е злояда.
В градината още на втората седмица едната госпожа леко притеснена ми каза, че не яде. Поговорихме, казах й, че наистина не яде някои храни/боб, леща, зеле, нишестени кремчета и др./, но като цяло е със завиден апетит. Решихме, че това е някакъв протест срещу градината и порядките там.  Тогава въпросната госпожа предложи, ако аз разреша, да бъде по настоятелна по отношение на храненето. Оттогава имаме напредък, вече яде горе-долу добре. Ако има нещо от не любимите храни, топи хляб в сосчето и гладна не остава.

# 4
  • Мнения: 8 999
Моята дъщеря пък, поради злоядство, цели 4 години не хапна в детската градина. Ама оживя! Сутрин си закусваше вкъщи, а после гладуваше до часа, когато я вземахме.  Като се поотрака в трета и четвърта група, щом огладнееше си поискваше филийка с шарена сол и беше щастлива.
Твоето дете явно изживява тежък период на адаптация. С разговори няма да решиш проблема. Просто помоли госпожите да не я насилват, като огладнее сама ще си поиска. Като се поотпусне малко ще започне да се храни, не се притеснявай.

# 5
  • Мнения: 639
Моята дъщеря пък, поради злоядство, цели 4 години не хапна в детската градина. Ама оживя! Сутрин си закусваше вкъщи, а после гладуваше до часа, когато я вземахме.  Като се поотрака в трета и четвърта група, щом огладнееше си поискваше филийка с шарена сол и беше щастлива.
Твоето дете явно изживява тежък период на адаптация. С разговори няма да решиш проблема. Просто помоли госпожите да не я насилват, като огладнее сама ще си поиска. Като се поотпусне малко ще започне да се храни, не се притеснявай.
Peace Моят син е същата работа - закусва в къщи и после май нищо не яде, докато не го вземем. Само следобедната закуска хапва, ако е филийка с нещо. Но и аз не съм привърженик на настояването за ядене. Все си мисля, че няма да се остави да умре от глад Wink

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 388
В първа група моята дъщеря не ядеше нищо. Тя много трудно се адаптира в ДГ. Бях помолила да не я карат насила, защото в такъв случай повръща. Постепенно свикна и започна да се храни, дори неща които в къщи не яде. Сега е в четвърта група, но сутрин задължително ме моли да напомня, че тя няма да закусва (после обикновено си иска допълнително), много се притеснява да не я карат да яде насила.

Все си мисля, че няма да се остави да умре от глад Wink
и аз така мисля Peace

# 7
  • Мнения: 9 814
Моята пък дъщеря яде избирателно.
Хапва често сутрин вкъщи, защото понякога не й допада закуската и се презастрахова винаги с едно бананче и една обикновена бисквита Mr. Green.
Често въобще не докосва обяда си, ако в него са включени неща,които не яде. Така е и със следобедната закуска.

П.П. Не се притеснявам особено, защото дъщеря ми и у дома не яде много-много.

# 8
  • София
  • Мнения: 56
И моят син отказваше да се храни в детската градина. Това беше само един от начините да протестира срещу ходенето на градина. Три месеца  така и не хапна нищо там. Сменихме частната градина с държавна. Пак не ядеше, но на втората седмица там учителките решили да се "справят" с проблема - извикали една жена от кухнята да се представи за лошата леличка, която се кара на децата, които не ядат. Резултатът беше, че от следващия ден повече не можахме да го заведем на градина - буквално започваше да плаче и рита истерично. Отказахме се от градината напълно и изчакахме възрастта за предучилищна. Тогава вече нещата си тръгнаха нормално. Та моят съвет е - предупреди да не я насилват да яде и да не я заплашват.

# 9
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 341
Констанца до ден днешен е така. Карат ли я на сила-не близва, оставят ли я-яде, че и допълнително търси, ако й харесва храната. Да не би да ги насилват с яденето. Сега в у-ще ходи на стол и първия ден г-жата от занималнята беше направила опит да я накара да яде, но ефекта беше, че не искаше повече въобще да ходи на стол. На следващия ден мъж ми говорил с въпросната г-жа и сега няма проблем. Разбрали сме се да яде каквото поиска и колкото иска. Гладна няма да остане.

# 10
  • Мнения: 87
Аз имам същия проблем. Синът ми скоро тръгна на градина и отказва да хапне каквото и да е там. Често отказва и да закусва в къщи, вероятно в знак на протест. Цял ден гладува докато го вземем от там и първото му хранене е едва въм 16.30. Много съм притеснена SadТой по принцип е злояд, но чак толкова...

# 11
  • Мнения: 28
Благодаря за съветите и споделеният опит!

Снощи, като се прибрахме вечеря два пъти - втория доста късно, но смятам да прекратя тази вредна практика с късно ядене. Не ми се иска и да нося храна в градината, първо че не разрешават, второ да не свиква че може и така.

Днес се уговорихме с дребка, че ще и занеса там лигавчето - един пластмасов джоб, с който се храни в къщи - и ще яде с него. Да видим... Там не им слагат нищо, а тя като се изцапа изпада в паника, да видим дали съм налучкала проблема.
От няколко дена отива спокойна там, няма ревове и преговори като преди. Дано само не се разболее пак и да прекъсне адаптацията. В градината има няколко деца, които плачкат милите и сигурно обстановката става тягостна та се разтройват и другите.

Ох, като чета в постингите ви колко дълго може да продължи това , ми настръхват косите!
Госпожите са много мили и загрижени, не я насилват но са обезпокоени.
Надявам се да свикне и решим проблемапо-бързо...
 

# 12
  • София
  • Мнения: 7 097
И дъщеря ми вече цяла година прави така. По принцип е капризна /не злояда/, но в градината не хапва почти нищо и по цял ден гладува. Вечер е озверяла от глад и се е случвало да я ограничавам, за да не й стане лошо от преяждане. Госпожите й бяха доста притеснени от това, но аз държа да не я насилват, защото при нея това има изключително негативен ефект. Тази година, когато е вече втора група има напредък - започна да отказва да закусва сутрин вкъщи, за да може да закуси в градината  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 89
Дъщеря ми беше така като започна яслата на 1г. и 8м- не кусваше нищо, дори и водата от техните чаши не искаше да пие.Иначе не плачеше сутрин, но около месец и половина продължи този гладен протест.Лелите опитаха всичко, дори и разговор с психолога в яслата- не помогна нищо.Като я вземах след обяд ми даваха закуската, която не беше докосната от чинията.Изяждаше я още докато стигнем до колата, а в къщи си наваксваше с каквото намери.Един ден едната от възпитателките й казала че на терасата има кученце и ако не си изяде супата ще му я даде.И така прояде.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята дъщеря си беше злояда и в началото не ядеше, но постепенно там прояде.

Общи условия

Активация на акаунт