Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 7 част

  • 18 834
  • 398
  •   1
Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825

        Момичета, ние от сдружение „Настоящи и бъдещи майки” искаме да ви информираме за положителните промени, които Парламентът прие в Кодекса за социално осигуряване, в частта му за майчинството. Искаме да благодарим на всички, които взеха участие в протестите и в подготовката им, както и на всички които се подписаха в подписката. Уверяваме ви, че тези промени бяха приети и благодарение на нас, което беше публично признато. Надяваме се като видите, че от нас зависи децата ни да имат по-добро бъдеще и че можем да променим нещата да се включите по-активно в бъдещите ни мероприятия. В тази тема може да получите отговори на вашите конкретни казуси от юристи и счетоводители.

Какви са промените на Кодекса за социално осигуряване относно майчинството?

 Arrow болничният за бременност и раждане от 1.01.2007г. е 315 дни
 Arrow след тези 315 дни обезщетението за отглеждане на дете се увеличава от досегашните 180 лв на 220 лв
 Arrow След тези 315 дни, отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст може да се прехвърли на бащата или на един от родителите на майката или бащата на детето, ако те работят по трудово правоотношение. Лицето, на което се прехвърли този отпуск ще получава 220 лв.
 Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 220 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Ето и отговорите на някои често срещани въпроси:

 Arrow  за да получавате майчинство е необходимо да имате 6 месеца осигурителен стаж и към момента на излизане в болнични да се водите на трудов договор - безсрочен или срочен със срок до навършването на 2 г. възраст на детето.

 Arrow  болничният за бременност и раждане не може да бъде по-малък от МРЗ (минимална работна заплата) незвисимо от това каква заплата сте получвали и на каква сума са ви осигурявали. МРЗ за 2008г е 220лв.

 Arrow   болничният за бременност и раждане е в размер на 90 % от средния осигурителен доход за 6 месеца назад, но не може да бъде по-голям от нетното ви възнаграждение, тоест не може да получавате повече отколкото като сте били на работа.



Старите теми:

1 ЮНИ - ПРОТЕСТ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО ПРЕД ПАРЛАМЕНТА!
1 юЛи-ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО
1 юЛи - ПРОТЕСТ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО ПРЕД ПАРЛАМЕНТА-ПРОДЪЛЖЕНИЕ
1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение)
1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 2)
1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 3)
НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени
НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I
НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II
Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III
Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 4 част
Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част
Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 6 част

Последна редакция: вт, 18 мар 2008, 11:35 от Double with Cream

# 1
# 2
  • Мнения: 729
Ами значи втора! Peace
Искам да изкажа отново благодарност на всички, които отделят от времето си за да отговорят на въпросите на питащите майчета!  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 895
Някой може ли да отговори на следният въпрос?

Моля, кажате ако знаете, в закона пише, че майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете. Как стой въпроса при нас с близнаците? Полагат ли ми се 2 по 6 месеца или не? То при положение, че майчинството е едно...вероятно мога да ползвам само половин година неплатен. Но пък от друга страна те са си две деца? newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Някой може ли да отговори на следният въпрос?

Моля, кажате ако знаете, в закона пише, че майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете. Как стой въпроса при нас с близнаците? Полагат ли ми се 2 по 6 месеца или не? То при положение, че майчинството е едно...вероятно мога да ползвам само половин година неплатен. Но пък от друга страна те са си две деца? newsm78

Скоро четох отговор на МТСП, по този въпрос. Ето го
"Какъв е размера на неплатеното майчинство за отглеждане на близнаци? -
Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Когато са родени близнаци, размерът на неплатения отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ не се “удвоява”. Това означава, че и при раждане на близнаци всеки от родителите има право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца. Редът и начинът за ползване на този вид отпуск са подробно регламентирани в чл. 49 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. ЛТ/ "

# 5
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Моля, кажате ако знаете, в закона пише, че майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете. Как стой въпроса при нас с близнаците? Полагат ли ми се 2 по 6 месеца или не? То при положение, че майчинството е едно...вероятно мога да ползвам само половин година неплатен. Но пък от друга страна те са си две деца? newsm78


Ако става въпрос за неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, той се полага за всяко едно от децата и няма значение, че са близнаци. Тоест на единия родител се полагат 2х6месеца и на другия също 2х6месеца, или общо за двете деца 24месеца.


Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.

Взето е от http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=1594373121

Този отпуск не е обвързан с майчинството (отпуск за отглеждане на дете до 2год).

Така мисля аз, но да кажат и другите по-знаещи момичета.

Сега видях отговора на Ани и съм като гръмната  Shocked

# 6
  • Мнения: 1 195
И аз това се питах....
Значи ако правилно съм разбрла увеличенито е в размер на 4-5 макс 10 процента newsm78
ми това е нищо.
За две години заплатите на колегите ми ще бъдат увеличени 4 пъти с по 10%.
А да не говорим че в такъв случай даже и новите колеги ще започват със стартова заплата по-висока от моята Thinking
Кофтиииии

# 7
  • Мнения: 23
Здравейте момичета    bouquet
искам и аз да задам един въпрос и предварително се извинявам ако вече е разисквана темата, но не успях да намеря нищо по нея.
Та въпроса ми е: Аз съм бременна в момента и чакам второто си дете - работя като учител, осигурявана съм на това което получавам като парично възнагражвение, въпроса ми е - мога ли да се осигурявам и още на едно място /тъй като учителските заплати не са кой знае какво/,  а аз бих могла да си плащам по висока осигуровка и при друг работодател, ако това е възможно. Тъй като мъжа ми има фирма - възможно ли е да ме назначат и там на по висока осигуровка и това би ли се отразило на болничните след това.
Предварително благодаря   bouquet
 

# 8
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте момичета    bouquet
искам и аз да задам един въпрос и предварително се извинявам ако вече е разисквана темата, но не успях да намеря нищо по нея.
Та въпроса ми е: Аз съм бременна в момента и чакам второто си дете - работя като учител, осигурявана съм на това което получавам като парично възнагражвение, въпроса ми е - мога ли да се осигурявам и още на едно място /тъй като учителските заплати не са кой знае какво/,  а аз бих могла да си плащам по висока осигуровка и при друг работодател, ако това е възможно. Тъй като мъжа ми има фирма - възможно ли е да ме назначат и там на по висока осигуровка и това би ли се отразило на болничните след това.
Предварително благодаря   bouquet

Може да те назначи на втори трудов договор. Освен това месечния осигурителен доход по двете правоотношения не трябва да надхвърля максималния месечен размер на осигурителния доход, който за 2008 г. е 2000 лв. Трябва да вземеш два болнични листи за всеки от работодателите и съответно ще ти се изчислява на базата на осигуровките за всеки поотделно.
Чл. 8. (1) Наредба за медицинската експертиза на работоспособността. По искане на осигурените лица, които работят при повече от един работодател, се издава повече от един екземпляр болничен лист за представяне пред всеки от работодателите. В графа бележки на болничния лист се изписва броят на работодателите или осигурителите, за които е издаден.
(3) Екземплярите на болничния лист, издадени по реда на ал. 1 и 2, се извеждат под един и същ номер в книгата за регистриране на издадените болнични листове и в книгата за решенията на ЛКК
 Peace

# 9
  • Мнения: 23
anii_ta благодаря ти за бързия отговор   bouquet
имам още един въпрос  Embarassed - аз съм бременна вече почти в 7 месец - до излизането ми в болнични остават по малко от два месеца - това проблем ли е, ако при втория работодател съм назначена само за два месеца / или могат ли по някакъв начин да се платят осигуровки със задна дата - например 6 месеца назад/. При първия работодател съм назначена на трудов догов по чл. 67 от КТ на 8 часов работен ден - при втория работодател какъв трябва да е трудовия догов - на 4 часов работен ден ли  newsm78
 HugБлагодаря още веднъж   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352
anii_ta благодаря ти за бързия отговор   bouquet
имам още един въпрос  Embarassed - аз съм бременна вече почти в 7 месец - до излизането ми в болнични остават по малко от два месеца - това проблем ли е, ако при втория работодател съм назначена само за два месеца / или могат ли по някакъв начин да се платят осигуровки със задна дата - например 6 месеца назад/. При първия работодател съм назначена на трудов догов по чл. 67 от КТ на 8 часов работен ден - при втория работодател какъв трябва да е трудовия догов - на 4 часов работен ден ли  newsm78
 HugБлагодаря още веднъж   bouquet
Няма как да те назначи със задна дата, защото се подава уведомление в НАП, в тридневен срок от сключване на трудовия договор. Иначе няма проблем да те назначи. Просто в базата ще имаш само 2 месеца с по- висок осигурителен доход. Може да те назначи на 4 часов работен ден / минималната междудневна почивка е 12 часа (чл. 152 от КТ)/. 

# 11
  • Мнения: 1 895

Някой може ли да отговори на този въпрос?

Момичета,в тези бурни времена ни заявяват,че ще бъда съкратена,а децата ми са 1,8г.Започнах работа през втората година,сещате се защо?Знае ли някой какво е законовото положение?

# 12
  • София
  • Мнения: 1 352

Някой може ли да отговори на този въпрос?

Момичета,в тези бурни времена ни заявяват,че ще бъда съкратена,а децата ми са 1,8г.Започнах работа през втората година,сещате се защо?Знае ли някой какво е законовото положение?
Ако е на безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата, намаляване обема на работа, липса на качества, промяна на изискванията за длъжноста и дисциплинарно уолнение се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда. При закриване на предприятието, при отказ да последва предприятието в друго населено място, когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник, за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник, при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор не се търси съгласие от Инспекцията по труда.
Ако трудовият договор е със срок за изпитване или срочен, той може да бъде прекратен до изтичане на срока му без предизвестие от страната, в чиято полза е уговорен.

# 13
  • Мнения: 1 895
Благодаря!

# 14
  • Мнения: 455
  bouquet Благодаря за отговорите!

Общи условия

Активация на акаунт