Дилемата София - Варна -> кариерата/парите или приятелите

  • 3 089
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте ! Реших да пусна тази тема, че в последните месеци ми е голяма мъка, а не намерих подобна, ако има ще ме извините ... Та преместих се да живея и работя в София преди година и половина, 2 месеца след мен дойде и приятелят ми, и така двамата живеем тук на квартира. Преди няколко месеца напуснах работа, защото беше прекалено изнервяща и дезорганизирана, а и защото имах частни проекти, с които се занимавах и съответно ми носеха доходи. Проблемът е че те са на финален етап, имам оферти за работа в София и скоро ще трябва да започна най - вероятно. Другият голям и важен проблем е че този град не ми понася, на мен и на моя приятел също. Но той има много добра работа тук, аз също имам добри професионални възможности независимо дали за постоянна работа или на хонорар и така успяваме да си покриваме разходите (квартира, кредите, сметки и т.н.) и да поддържаме нормален стандарт. Но нямаме приятели тук и  не намерихме социална среда, супер много ни липсват и роднините и приятелите ни от Варна, както и възможностите, които предлага самия град, самата атмосфера и начина на живот. Не искам да превръщам темата в спор кой град е по -добър за живеене, защото за мен отговора е ясен. Но във Варна , работата и заплатите са доста по - ограничени, може да звучи странно за някой, който не е запознат, но следя активно от поне 6 месеца и обяви и чрез познати оферти за работа и заплати във Варна и няма и няма нищо добро, а наема, кредита и сметките си остават ... Как може толкова голям град заплатите да са поне 2-3 пъти по - ниски и да няма достатъчно сериозни фирми ...Искам да попитам някой дали е бил в такава дилема и как я е разрешил, дали си струва човек да направи компромиси с кариерата и стандарта си на живот си за да е по - удовлетворен от останалите сфери на живота си, за да е близко до семейството и приятелите си, за да не пътува по час и половина до работа в посока и т.н. и т.н. Няма да изброявам всичко, което не ми харесва за да не се обидят софиянци, все пак си е техния град и на много хора им харесва тук. За съжаление аз много държа на професионалното си усъвършенстване и реализация и не мога да се примирявам с посредствен за моите представи живот, ама накрая може и да го направя Sad. Вие правили ли сте компромиси заради кариерата и доходите си и какви ? Само ние ли си внушаваме, че Варна е по - приятен град за живеене Simple Smile Кое е по - важно кариерата или близките ни хора ?? Благодаря на всички, които ще се включат добронамерено по казуса   bouquet

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
За съжаление, местоработата определя местоживеенето ...

# 2
  • Мнения: 393
  Ние пък искаме да се преместим във Варна като град с повече възможности- и за работа,и за училища,и за забавления.Много ми харесва като град,като околности,а и хората Wink.Но не съм гледала оферти за работа и пазар на труда,а за сега само апартаменти.Не знам къде е добре да си купим апартамент,в кой район.
  И сега ти направо ме разби с инфото,че и там нещата не са по-различни от тук(Югозападна Б-я) ooooh!
 А иначе по въпроса-преди време и аз не преглътнах София и се върнахме (с бившия) тук.Ами,не съжалявам-и до сега не мисля,че София е моя град-някак си не се вписвам в него,Харесва ми за ден-два да се поразходя(но през деня,че за нощни разходки там и не си помислям),да подишам бензинови пари и да ме попържат разни чичковци,а лелки да сумтят около мен,да зяпам скъпите бутици,да гледам 3ди филми.Последният път едва не настъпих един плъх,ама той градски,че и така да се каже ВИП,че живее около НДК-то(това от вечерна разходка),на другия ден се чудих от де  да мина,че имаше една група кучета на дружеска сбирка,ама си бяха  заплюли и терена и не пискаха  някакви навлеци като мен да минават от там(пък то уж не е в края на града,ама не е и особено населено там-мисля си ,че е Лозенец,след пазара,по пътя за Токуда,но не съм сигурна в името)
 Поговорете с твоя човек,той как се чувства,готов ли е да се върне и тогава си обмисляй другия вариант-Варна,работа,кредит,сметки...Не се живее без приятели,ама и без пари не се TiredАко двамата го решите-действай Peace

# 3
  • Мнения: 183
juleto18, аз само не разбрах, тука не си падаш по скъпите витрини, 3-де кината и лелките и чичковците или..?
Щото у Варна са същите!
Плъховете и те!

# 4
  • на майната си
  • Мнения: 424
Преди години имах много добра оферта за София, по-късно пак.
Избрах да остана в Пловдив. Това е моя град. Тук е всичко, което обичам.
Дори като студентка не пожелах да отида в София Simple Smile.
Когато пътувам, само като стигна табелата на града и се чувствам вече някак си спокойна.

# 5
  • Мнения: 2 175
Аз, като постоянно сменяща в последните 15 г. София с Варна и обратно..не съм съгласна, че проблемът със заплатите във Вн е чак толкова сериозен.
1. Има места, където заплатите са идентични, че и пове отколкото в Сф (аз се местих така преди петилетка от СФ във ВН)
2. Да, предлагането по такива места е в пъти по-малко от Сф, но и градът е доста по-малик
3. Стойността на живота в СФ е доста по-скъп от този във ВН.. (така, че нешата пак горе-долу се изравняват)
4. Избора в кой град да живееш е въпрос на личен избор - важно е да се чувстваш добре..
Аз така и не можах да свикна напълно с Вн - градът ми харесва, но хората.. newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Ahim_sa

Така, както описваш нещата оставам с впечатление, че София не е за теб. Този град изглежда доста бляскав на Витошка, примамва кого ли не с възможности за кариера и пари, но е трудно място за приспособяване. Щом не се чувстваши добре, не си успяла да си създадеш своя среда, значи нещата не вървят добре. Ако не си готова да понесеш негативите на такова "емигранство" за няколко години, докато стъпиш на крака във всяко едно отношение може би е по-добре да се върнеш във Варна. Кариерата и парите не са всичко, защото и сам не се живее. Какъв е смисълът да се мъчиш да правиш кариера, ако нямаш с кого да споделиш успеха или разочарованието си?

И аз съм от "емигриралите" и зная колко кофти може да бъде, но и колко добре.

# 7
  • Мнения: 4 841
Имам познато семейство от Варна, които изкараха в София точно 6 месеца, и въпреки, че имаха много добри перспективи, предпочетоха да се върнат. Сега са много по-щастливи и не съжаляват за избора си.
Аз съм родена в София, тук съм живяла през по-голямата част от живота си, но с всяка изминала година харесвам града си все по-малко и все по-сериозно обмислям преместване в по-малък град. Много е странно - обичам София, всяка част от нея ми е свързана със спомен за нещо изживяно, но... не я харесвам.

Индивидуално е това решение, вие двамата трябва да си прецените кое е най-доброто ЗА ВАС решение, но душевния комфорт не е фактор, който трябва да пренебрегваме. Все пак не живеем само за да печелим пари, с които да тъпчем стомасите си и да се обграждаме с красиви и скъпи вещи - те определено не могат да запълнят другите видове празнини, които очевидно чувстваш.

# 8
  • Мнения: 89
juleto18 за работата много зависи в каква насока търсиш, просто моята специалност е такава, че трябва да работя в централата на една фирма и от тази гледна точка, много малко достатъчно големи фирми имат централи във Варна и поддържат тази длъжност затова положението за мен е така. Даже честно почнах да си мисля да си сменя попрището с друго, което също ми е интересно и с което по - лесно мога да се реализирам извън София Simple Smile Иначе работа в областта на туризма и търговията има предостатъчно във Варна (друг е въпроса ниво , заплащане) ... Така че дано не съм ти повлияла негативно, много зависи какво точно търсиш:peace: Иначе моя човек и той не му харесва тук, до нова година има проект, който трябва да довърши после може да се оглежда, друг е въпроса, че и при него е такова положението с добрите оферти ....
magarence обнадеждаваш ме  Simple Smile И с тази си мобилност и с това, че си попадала на такива фирми, относно цената на живота само не съм много съгласна, поне за мен Варна не е евтин град ...
Vasilina така е и Варна си има недостатъци, но както казва и parsy за Пловдив, тук е всичко, което обичам и тези недостатъци не ми се набиват на очи толкова, а и се компенсират от доста други неща, които в София ги няма ( и морската и плажа и спортните площадки и удобната инфраструктура за ходене пеша и близките хора). Иначе за дилемата София - Пловдив също съм чувала, както и за Пловдив - Варна Simple Smile
RadostinaHZ и BirdsFlu и аз така си мисля все повече, че всяко нещо си има цената и като не мога да я плащам значи не е за мен и това е и че да харесва ми да изхарча разни пари за да си купя дрехи или чанта примерно, но пък вече забелязвам, че момента на тази радост от покупката трае доста кратко за разлика от преди когато се е случвало по - рядко ...
Относно споменатите мнения за хората във Варна и друг път съм чувала това и аз лично също забелязвам разни субекти с типичен фолк манталитет из Варна, които не ми допадат, но не може да се обобщава, че всички варненци са такива, моята среда не е такава, така че от всеки си зависи ... Друго, което не ми допада в манталитета включително и на моите приятели във Варна е като цяло липсата на самочувствие и увереност и склонност към примиряване, на това съм много благодарна, че се научих тук, да си постигам целите и да виждам, че няма нищо невъзможно ако си достатъчно кадърен, това винаги ще ми е от полза. Благодаря ви момичета за включванията   bouquet

# 9
  • Мнения: 2 175
magarence обнадеждаваш ме  Simple Smile И с тази си мобилност и с това, че си попадала на такива фирми, относно цената на живота само не съм много съгласна, поне за мен Варна не е евтин град ...

Евтин - не..Но определено в сравнение със София - има разлика, и то немалка..
И имам предвид основните битови нужди, а не заведенията и бутиците..)

# 10
  • Мнения: 2 556
Трябва наистина сами да решите. Човек може да се реализира супер успешно дори и в малък град (какво остава за Варна) и вече съм на мнение, че най-добре е да си там, където има добра работа и си със семейството си (не визирам роднините, а мъж, деца и т.н.). Аз най-добрата работа не я намерих в София, въпреки големите фирми, в които съм била там (зависи човек какво разбира под добра работа и реализация, на мен в момента представите са ми напълно различни в сравнение с преди 5 - 6 години да речем).

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Мда, София е станала отврат за живеене, но...като няма как Rolling Eyes Ние сме в същото положение - живеем тук, защото мъж ми няма къде другаде да работи. Ама буквално никъде другаде - седалищата на фирмите от бранша му всичките са тук. Нямахме никакъв избор. Вие поне можете да работите нещо, макар и за по-малко пари. Я си вървете във Варна. Ех, моренце Heart Eyes
Иначе аз лично проблеми с приспособяването нямам никакви, защото учих тук и реално всичките ми приятели са тук. Даже имаме късмет да сме в един квартал повечето. И ни е хубаво Simple Smile В Плевен като си ида никой не познавам вече. Но вашият случай е друг.

# 12
  • Мнения: 581
То е ясно , че трябва вие да си решите, но реших да споделя моя опит в дилемата София - Варна  Heart Eyes
Ние живеем в София вече около 13г., а сме семейни от 6г.
Когато се оженихме и ние бяхме пред дилемата София или Варна. Да си призная честно аз бях главната причина да изберем София, за което сега съжалявам.
Наистина заплатите тук са много по-високи /поне за нашата професия/, но след като се роди детето, в София ни стана мнооого трудно, защото сме без никакви роднини тук /макар да имаме много приятели, защото двамата сме учили тук 5г./. Мъжът ми е от Варна и ако бяхме отишли да живеем там щеше да ни  е много по-лесно - поне в някои спешни случаи можеме да разчитаме на неговите родители. Не искам да ме разбирате погрешно - нямам нужда от помощ в домакинството или при гледането на детето, но заради огромните разстояния в София и огромните задръствания, водя детето рано сутрин пръв в градината и го вземам последен. Имам жена, на която плащам, за да го взема поне 3 дни седмично, за да не е винаги последен, но това не решава главният проблем! Излизаме сутрин в 7,30 и се прибираме около 7 вечерта/макар да съм с работно време от 9 до 17,30/, така че времето, което прекарваме с детето е мноооого малко, заради недостатъците на големия град.
Стана малко дълго и объркано, но понеже аз самата не съм се замисляла за живота в София от тази гледна точка и предимствата на по-спокойния град преди да имаме дете, се надявам поне малко да съм помогнала при прибавянето на плюсовете и минусите за двата града  Peace

# 13
  • Мнения: 1 404
ВАРНАААААААААААААААА!!! С ДВЕ РЪЦЕ ЗА ВАРНА!!!!  smile3521 smile3521 newsm44

# 14
  • Мнения: 89
офф breeze колко е вярно това за детето, това ми е наистина супер супер важен въпрос, понеже не сме хич малки и сме от сума ти години заедно, все повече излиза на дневен ред тази идея, но само мисълта да гледам тук бебе ме хвърля в супер недоумение и отчаяние .... Аз също мисля че родителите сами трябва да си гледат децата и не живея с мисълта да го родя и връча на баби, но наистина за някой спешен случай, в определени ситуации е толкова наложително да има на кого да разчиташ ... Имам такива примери пред мен и майките са доста луднали ... А и не само за гледането, паркове, градинки, за да се стигне до който и да е свестен парк, колко време път с кола и това всекидневно взимане и водене на градина,училище, което казваш и т.н. Знам, че има хора, които се справят, но както каза един мой приятел, който живееше и работеше тук и си гледаше 3 годишното детенце: " аз мога да издържа тук, но не мога да подложа и детето на това" и се върна на по- смотана работа поне докато поотрасне малкото. Варна също не е малък град, но живот в широк център е доста удобно и сравнително близо и до морската и до някои градини и училища и по -лесно е (все още) придвижването. И прави сте момичета че ние трябва да си решим, но все се надявам на чудодейно изникнало решение, което не ме кара да да правя големи компромиси с работа и доходи и така като ви се окуражавам   bouquet Magarence като се замисля наистина за да живееш по - приятно там ти трябват доста по- малко пари отколкото тук, битовите нужди незнам точно, дано така да е, но за развлечения и забавления (под което аз разбирам, спорт, разходки, колело, екскурзии, активна почивка) определено  Peace

Общи условия

Активация на акаунт