нужда от спешен съвет: голяма буца в гърдата!

  • 1 151
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 199
Здравейте!
 Проблема е следния.  След първия месец  започнах да храня бебо с изцедена кърма, защото не можеше да изсуква необходимото количество  и не наддаваше хич достатъчно, а и по ред други причини. И така вече месец и половина се изцеждам преди всяко хранене. Обаче тази сутрин, след като снощи се бях изцедила до край и гърдите ми бяха съвършено меки, забелязах малка буца отстрани. Изцедих се и тя изчезна. Много скоро след това, преди да е дошло време за следващото цедене, тя пак се появи. цедих цедих не се махна. После пак цедих и пак не се махна. Сега вече - от подмишницата до зърното има голяма дълга буца. А и като цеда вече почти нищо не излиза от нея. Пробвах с горещ компрес, пробвах с цедене във вана и не се маха. Леко ме наболява, но не е непоносимо. Утре ще отида на лекар, но  ви питам вас, които имате опит, какво мога да направя за да не зазлее положението през нощта?
благодаря предварително.

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ами... това, което ми хрумва в момента, е да опиташ да накърмиш бебето, или друго по-ящно кърмаче, или, ако не се скандализира от идеята, дори... таткото, защото сукането е много по-различно от цеденето с помпа...
Трудно ми е да предположа дали се е запушил канал, или си травмирала нещо гърдата с цедене. По-вероятно ми се вижда първото. Предложението за участие на таткото се базира на идеята, че при възбуда каналите се отпускат и кърмата тръгва, дано да е достатъчно.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това си е класическо запушване. Започвай със зелевите компреси (измит намачкан лист от зеле върху запушеното място, сменяш го при увяхване или на всяк охранене, ако не увяхва бързо) - зелето е много ефективни и може до утре да си съвсем добре.
Гърдата боли ли те - и забелязваш ли нещо по-особено по зърното, бяла пъпка или белезникаво място като ципа?

# 3
  • Мнения: 1 092
Това със зелето звучи супер - не го знаех. Аз точно преди 3 дни се борих с такова нещо. То не стига че мляко няма, ами се и запуши. Беба на 3 последователни кърмения не успя да се справи. Накрая в 5 ч през нощта така ме заболя че се закотвих на мивката и се поливах с гореща вода и цедях с ръце. Като стиснах зърното с пръсти забелязах едно миниатюрно като бяла пъпчица, което първо си помислих че е от самото зърно. Като стиснах обаче по-силно и това се спука и изтече мляко. И така като че ли на няколко пъти пропуква докато накрая започна да тече свободно и се освободих. Помогна ми също че търках с пръст по самото зърно. Но при мен очевидно запушването е било ниско долу в зърното направо, защото усещах как канала е подут от подмишницата чак до ареолата. Слагай зеле и цеди и успех.

# 4
  • Мнения: 1 199
Ох, и аз съм така вече повече от две денонощия, само че изглежда са няколко канала един до друг, защото твърдото е на площ една трета от гърдата ми Tired Дано не ми спре кърмата от тоя дълъг блокаж. За зелевото зърно вече бях забравила, утре ще го направя. Можеш също да взимаш Лецитин по 1200 мг по 3-4 пъти на ден. Аз взимам от самото начало и файда засега никаква Tired И си наех някаква супер машинка за цедене, от тези които са в болниците. Между другото с нея едно от каналчетата успях да отпуша, ама дотук. Да се съмва по-бързо че да ходя за зеле Peace

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Давай на бебчето да суче от нея или я изцеждай колкото можеш.Прави зелеви компреси

# 6
  • Мнения: 2 132
Аз слагах кърпа с вряла вода и давах на бебка да суче през 20мин  Simple Smile Даже пробвах една поза, при която съм на 4 крака , а детето е под мен и суче  LaughingДокато чакам да дойде следващия ден за да си взема зеле бучката изчезна  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 199
Като стиснах зърното с пръсти забелязах едно миниатюрно като бяла пъпчица, което първо си помислих че е от самото зърно. Като стиснах обаче по-силно и това се спука и изтече мляко. И така като че ли на няколко пъти пропуква докато накрая започна да тече свободно и се освободих. Помогна ми също че търках с пръст по самото зърно.

Трябва да те черпя виртуално, защото след като ти прочетох постинга се "нахъсах" и по същия начин се отпуших и аз Simple Smile Бялата пъпка, или по скоро като гнойно връхче на пъпка Laughing го виждах и аз на зърното и се опитвах по-рано да го отпуша, ама напразно. При едно предишно запушване точно така се бях отпушила, ама беше много по-лесно. Снощи опитах пак и натисках много силно и накрая се отпуши. Да, ама се запушваше пак около 15-20 пъти, усещах тези "пропуквания", после пак текне, след малко пак спре, натискам, пропукване и така докато всичко се махне. Много тежко запушване е било, нищо чудно че бебо не се справяше. Сега гърдата ми е травмирана, ама отпушена Grinning Благодаря много на всички!
Ама и Лецитина не пречи да взимате, може и той да е помогнал.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тези `пъпчици` се казват милк блистер и се срещат много често - болят, но обикновено се оправят лесно:
Блистер или запушена пора на зърното

# 9
  • Мнения: 1 199
Много полезна статия, Хедра! Благодаря!

# 10
  • Мнения: 594
Много полезна статия, Хедра! Благодаря!

Наистина полезна статия... жалко, че когато и аз имах същия проблем нямах подобна информация та се наложи сама да се справям с него (явно без да знам съм налучкала правилния начин  Crazy)

# 11
  • Мнения: 349
Тези `пъпчици` се казват милк блистер и се срещат много често - болят, но обикновено се оправят лесно:
Блистер или запушена пора на зърното


  hedra     bouquet  много хубава статия!

До сега не съм имала такъв проблем/ пу-пу/ ,но е хубаво да имам инфо.
 Hug Благодаря

# 12
  • София
  • Мнения: 2 658
можеш да спиш и с компреси с риванол, много добре разнася бучки  Peace

Общи условия

Активация на акаунт