Кърмене на мъничко бебе

  • 543
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
Здравейте.
Дъщеря ми е на 6 дни. Коластра имах едва на 3-ия ден. Вече имам кърма, но бебето трудно засуква. Предполагам, че не я поставям правилно. Пробвам различни начини и пози - веднъж засуква и се храни нормално, веднъж засуква, но бързо пуска зърното, а друг път го отказва изобщо. Не знам какво да правя - налага ми се да я дохранвам с изцедената кърма. Но не винаги и тя е достатъчна и един - два пъти на ден ми се налага да й давам адаптирано мляко с биберон. Страх ме е да не ми спре кърмата съвсем. Не знам как да я поставям правилно на гърдата, така че да изсуква всичко и да е достатъчно сита. Притеснявам се също и че вече е свикнала с биберона и за това отказва гърдата ми.
Режимът й е много странен - яде и след това спи 4-5 часа. Събужда се зверски гладна, но й е трудно да суче.

Моля за съвети.
Извинете за объркания ми разказ.

# 1
  • Мнения: 349
syconium   Пробвала ли си да я кърмиш в легнало положение? Аз така кърмя от самото начало  и ми е много удобно.

# 2
  • Мнения: 349
А сетих се още нещо. Гърдите миеш ли ги с някакъв препарат/ сапун или нещо друго/? Някъде бях чела, че гърдата трябва да си мирише на кърма, бебетата усещат това.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кажи къде живееш, слънце, че да пратим помощ да ти покаже Grinning
Дотогава пробвай така:
1. Сложи в скута си възглавница или нагънато одеало, така че като сложиш бебето отгоре, то да е на височината на гърдите и да не се налага да го придържаш и повдигаш с ръце; трябва да можеш да седиш с изправен гръб (подпряна на възглавница зад теб), а не наведена напред над бебето
2. Обърни бебето настрани към теб - цялото му тяло да е настрани, а не само главата! По този начин от бебето виждаш ухото, рамото и хълбока - трябва да са в права линия. За начинаещи с проблеми с кърменето обикновено най-удобна е позата кръстосана люлка, а не класическата. Прави се така - хващаш гърдата с тази ръка, която е на съответната гърда - с дясна ръка дясна гърда. С лявата съответно придържаш бебето на тила, като палеца и показалеца ти се падат зад ушичките му - не си слагай ръката на темето му, това предизвиква у бебето желание да се освободи и ще се върти неориентирано, пищейки, без да можеш да го нахраниш.
3. Нагласи бебето така, че зърното да е на равнището на НОСЛЕТО му, а не насочено към устата!
4. Поднеси зърното към носа на бебето, погъделичкай с него горната му устна и като отвори ШИРОКО уста, бързо бутни главичката напред, за да обхване колкото е възможно по-голяма част от ареолата. Ако не успеете, натискаш с пръст устичката на бебето в ъгълчето, за да се наруши вакуума, измъкваш внимателно зърното и започвате отначало - не го оставяй да те дъвче как да е, само за да е поставено на гърдата някак. Когато не е добре сложено, не само те разранява, но и то не може да се нахрани, тъй като не притиска синусите зад ареолите и не успява да получи много мляко, а само каквото спонтанно изтича в устата му - обикновено е много малко така, затова е много важно бебето да е правилно поставено.
5. Ако бебето е забило глава в гърдата и се чудиш дали успява да диша, просто прибери дупето му плътно към теб, така че крачетата му буквално да се увият около кръста ти и да отидат назад към гърба ти - така бебето извива глава леко назад, нослето му не се допира до гърдата и е способно най-широко да си отвори устата.
Не чакай бебето да се буди след 4-5ч - буди я ти на всеки 2,5 - 3 ч (отчитани от началото на едното до началото на другото хранене!), особено ако е малка на тегло и е с жълтеница и я храни. Ако не успяваш на гърдата, цедиш на такива интервали и додаваш с шише или по друг начин след опитите за кърмене - бебето трябва да има поне 8 хранения за 24ч и да ака минимум 3х дневно жълто и зърнесто като бъркани яйца ако, което оставя голямо петно и част от него да може да се събере от повърхността на памперса, за да си сигурна, че се храни добре. Повечето бебета имат няколко размазанки пръцвания на повечето памперси и 3-4 пъти дневно по-съществено количество - при вас какво е положението?

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Да не е много пълна и напрегната гърдата newsm78
Може струята да е много силна и бебето да не смогва да гълта

# 5
  • Мнения: 20
Аз съм вече леля на двуседмична принцеса  Heart Eyes
Имам молба от майката да Ви питам по колко грама кърма трябва да приема малката на всяко ядене?  Thinking
Има ли някъде в интернет таблица с подобни данни
Разгледах библиотеката, но не открих нищо  ooooh!

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всичко между 60 и 90 мл ще е нормално - зависи си колко пъти за 24ч се храни детето, пък и количествата никога не са еднакви за всяко хранене, ако бебето се храни директно на гърдата.

# 7
  • Мнения: 20
 Hug Благодаря    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт