ШуробаджанаЩина в Бг у-Ще в Берлин

  • 3 370
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 611
Отдавна се знае, Че учителката по музика в Бг училище в Берлин Ще освободи мястото. Жената е на 90 и кусур години, да е жива и здрава още толкова.
Аз самата съм zавьрШила с отличие Великотьрновския университет музикална педагогика и без да си кривя душата се надявах да ме назначат във въпросното училище. Документи съм подала още миналата година, тази година отново напомних за себе си...
Отговорът беше, Че не е нужна заместничка, защото старата госпожа , макар и болна, Ще продължи да си води Часовете.
Синът ми е 1ви клас там, преподава му госпожа Христова. Завършила е НУП и магистратура "Дирижиране" (Забележете!).
Вчера, с огромно удоволствие подметна, Че е питала дали може да води музиката и, Че са я назначили.
Добре, да иzкл*Чим това , Че съм пристрастна, но не е ли някак  безочливо, при наличието на специалисти в дадена област, да се назначават на Шурей баджанака му? Дори и да не съм аз - не го намирам за правилно (при положение, Че и си плащаме,  и то съвсем не малка сума на година).
Искам като плащам, да получавам качествена услуга насреща.
А не както в случая, "Госпожата да им свири с един пръст на пианото"  #Crazy
Крайно удивена съм, крайно раzо4арована също.
Със сигурност Ще дам гласност на проблема, но все още се Чудя как точно.
Моля за съвети.

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 329
arrows,

в страни от темата само да те попитам, това училище е само в събота или си е нормално училище?

# 2
  • Мнения: 2 093
arrows разбирам яда ти, но това за което разказваш не е нищо ново под сльнцето. Такива неща се случват навсякьде, аз като гледам някой от хората с които работя, направо се чудя как не са ги изгонили до сега, но уви не сьм тази която решавам.
Не сьм сигурна какво може да направиш по вьпроса, според мен няма значение дали е завьршила музикална педагогика, а дали може да си вьрше работата добре. Както казваш, тя е учителка и може би това и е дало предимство. Все пак твоето мнение е субективно, едва ли ще постигнеш много ако казваш, аз сьм по добрата за тази работа и това не е честно. Според мен, единствения начин да махнат вьпросната госпожа Христова е ако родителите на децата започнат да се оплакват че тя не преподава добре.
Защо не си подаваш молби и в други музикални училища в Берлин, аз поне това бих направила,; насочи си енергията кьм намиране на друга работа.

# 3
  • Мнения: 3 611
....според мен няма значение дали е завьршила музикална педагогика, а дали може да си вьрше работата добре. Както казваш, тя е учителка и може би това и е дало предимство.....


Има огромно zна4ение.
За учител по музика се изисква музикална педагогика.
И как би могла да си върши работата добре, Щом свири с един пръст на пиано?!!
Недопустимо е един учител по музика да не може да свири. А детски песни4ки и баба ми на село може да пее.
Да, яд ме е, Щото не е важно кой, как и на какво у4i децата там, но пък е важно да се плати таксата.
Да взема да се кандидатирам за учителка по математика ли, или по химия... все съм ги учила някога...
СРАМОТА!!!


П.С. А дали съм по добрата _ няма място за сравнение.
Това съм учила 20 години, това съм правила през целия си сьzнателен живот.
И на малкия ми пръст няма да може да се опре и това го заявявам съвсем смело и отговорно.
Ама да бяха направили един конкурс, та да се види Черно нa бяло...

Ама това е. То цялата ни България е такава, аз съм седнала да се кахъря с едно БГ училище в Берлин... с какво ли всъщност очаквам да е по_ различно...



Бискара, 1ви клас е в понеделник по принцип, но има толкова много деца, Че се наложи да направят 2 пьрви класа. НаШият е в петьк.
УЧат бьлгарски, роден край и муzика.

# 4
  • Мнения: 5 183
Ама да бяха направили един конкурс, та да се види Черно нa бяло...

Еееех, най-лошото е, че и конкурса може да е проформа и после пак да си сложат някой си - я шурея, я балдъзата. Няма оправия!!!  ooooh! Не знам и какъв съвет да дам. Има(х)ме подобен проблем и ние.  Confused

# 5
  • Мнения: 2 257
Само от любопитство, да изясня за себе си, спрямо това, че не са те назначили на тази позиция (не става дума за компетентността на госпожата по отношение на обучението на децата, а за неназначаването ти):
Това училище самосиндикално ли е, частно и на добра воля на българите ли работи или е под шапката на съответния там дистрикт или министерство, или каквото е то, в Германия?
При вас изискват ли се сертификати за трудоспособност в тази област - т.е. трябва ли да имаш освен завършена педагогика в БГ, и сертификат от там, че си правоспособна, за да кандидатстваш и да те одобрят?

В много училища се действа и то съвсем официално, но принципа на това първо да назначат някой вътрешен и от системата човек (квалифициран, разбира се), преди да отворят позицията за хора външни на нея (системата, не позицията).

Пиша всичко това, за да си изясня, а не да взема отношение към проблема ти. По него не знам какво да кажа, освен, че ако учителката наистина свири с един пръст и не дава на децата необходимото, ти като родител си в пълното си право най-малко да изискаш обяснение от директора.

# 6
  • Мнения: 142
Arrows,
Кой дава пари за издръжката на училището? Ако е външно министерство трябва да има все някой, който трябва да "отговаря" и към който можеш да се обърнеш?
Поздрави

# 7
  • Мнения: 3 611
Само от любопитство, да изясня за себе си, спрямо това, че не са те назначили на тази позиция (не става дума за компетентността на госпожата по отношение на обучението на децата, а за неназначаването ти):
Това училище самосиндикално ли е, частно и на добра воля на българите ли работи или е под шапката на съответния там дистрикт или министерство, или каквото е то, в Германия?
При вас изискват ли се сертификати за трудоспособност в тази област - т.е. трябва ли да имаш освен завършена педагогика в БГ, и сертификат от там, че си правоспособна, за да кандидатстваш и да те одобрят?

В много училища се действа и то съвсем официално, но принципа на това първо да назначат някой вътрешен и от системата човек (квалифициран, разбира се), преди да отворят позицията за хора външни на нея (системата, не позицията).

Пиша всичко това, за да си изясня, а не да взема отношение към проблема ти. По него не знам какво да кажа, освен, че ако учителката наистина свири с един пръст и не дава на децата необходимото, ти като родител си в пълното си право най-малко да изискаш обяснение от директора.

Училището е Частно и Честно, не знам как ги назначават учителите там.
Аз като кандидатствах си занесох всички документи.
Как се иzдьржат... ТУК
Факт е обаче, Че тук платихме и учебниците, и тетрадките за 1ви клас, които в БГ са безплатни. Явно трябва да се иzкяри от всичко.




П.С. Миналата година по случайност присъствах на един от Часовете по български на 1ви клас. Учителката, която трябва да въведе децата в бг език, не можеше да произнесе Р и Л. Това ме Шокира, защото при кандидатстване на педагогика се изисква точна и ясна дикция. Иначе въобще не те допускат да кандидатстваш.


 Lina_gg, написала съм писмо към управата на училището, но смятам първо да говоря със Schriftführer_ката.


http://www.bulgarische-schule-berlin.de/

# 8
  • Мнения: 7 605
НиЩо ново, ниЩо 4удно. Аz самата ходих в това у4илиЩе преди....ъъъъъ.....18 години  Crazy  Евала, 4е госпожата е свирили досега, тя е страхотна жена  Heart Eyes
Но zа у4илиЩето нямам добри думи. ТогаваШната директорка, госпожа Боева, беШе купила книги zа 1ви и 2ви клас, написани от мъжът й Тома Боев, докато ние големите имахме у4ебници по история с вси4ките конгреси на БКП  ooooh! Стария ни у4ител по литература, господин Пан4ев от немската гимнаzия във Варна, не иzдържа в таzи лудница и се прибра. Нямаха друг у4ител и накрая ни преподаде една журналистка от вестник Труд (коресподентка, юрукова се каzваШе). Да продължавам ли?  ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 169
Напълно те разбирам. Не знам дали ще те накара да се чувстваш по- добре, но- и тук в Щатите го има също. Е, не тези измерения в, които сме свикнали да го виждаме, но пак го има. Най - добре е да пренасочиш детенце към друго училище...да разбирам, че това е БГ у- ще, но да си тровиш нервите всеки път няма смисъл.

# 10
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Ааааах,няма спасение ooooh!...и в Тужбекистан  Laughingда отидем пак Ще сме си сьЩите #2gunfire #Cussing out,кой го интересува 4е на децата им трябва професионалист Tired,важното е лелята на 4и4ото на братов4ед ми да е у4ителка в еди кое си у4илиЩе #2gunfire.ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕййййййййййййййййй няма оправия Confused,как се вбесявам на такива хора.

За сьжаление ти май не можеШ да направиШ много Thinking,заЩото хората Ще кажат ,4е се бунтуваШ Laughing заЩото не са сложили теб на това място.

Аз ли4но бих сменила у4илиЩето Thinking...Щом плаЩам за да преподават на детето ми някакви аматИОри Thinking.

# 11
  • Мнения: 3 423
Всичко това е част от народопсихологията ни
и не бива да ни изненадва, трогва, съкрушава.
Писмо до директорката едва ли върши работа.
Едва ли ще си посипе главата с пепел, все пак
решението, което е взела, трябва да е добро.
От нейна гледна точка. Представи си само, че
на теб като специалист трябва да ти плаща по
4500 на месец, на музикалната инвалидка 2000.
Икономически погледнато, тя е по-изгодна. Пък
кому в крайна сметка дреме за чуждите деца, а.
Просто се постави на мястото на управата, и ще
ги разбереш. Явно си имат причини за действията.

# 12
  • Мнения: 2 093
 arrows  щях да те посьветвам да си направиш среща с директора, но след като ти писа повече за училището, изглежда че няма смисьл. Щом е частно училище, те могат да назначават когото си искат и никой не може да им дьржи сметка. Единствения начин, според мен, е родителите да си оттеглят децата от този клас и така училището ще загуби приходи, но предполагам че те използват факта, че са единственото бг училище в Берлин и няма друг варинат за децата. 
Разбирам те защо си толкова ядосана, но за сьжеление поняко сме безсилни да се преборим с подобни проблеми.

# 13
  • Мнения: 5 710
Разбира се, че имаш право да си ядосана.
Как така няма нужда от специалисти, това да не е килийно училище?
Протести в посолството, питай как стават тия неща и т.н. Пиши писма, заведени с входящ номер, следи си
административния срок за отговор.Също и в БГ –  това училище сигурно е под МОН. Пиши на който отговаря за това училище в БГ, да ти отговорят как и защо в писмена форма. Изобщо не бих оставила нещата така, щот' ни е такова дереджето.

Дори и да е частно, това улище има лиценз от някой, отговаря на някакви критерии.

# 14
  • Мнения: 871
Как се иzдьржат... ТУК
Факт е обаче, Че тук платихме и учебниците, и тетрадките за 1ви клас, които в БГ са безплатни. Явно трябва да се иzкяри от всичко.

Само да кажа, че в Монреалското училище също се плаща за учебниците и тетрадките, но това е така, защото те се купуват в България. Да не говорим, че се и пренасят с "куфарна" търговия ... Нормално е след като си ги купил, да ги продадеш. Да не мислите, че българското министерство на образованието дарява на бг училища в чужбина безплатно учебни материали. Забравете!

Аз с нищо не мога да похваля Монреалското училище /само на скромните 8 години/, по-скоро бих го изкритикувала доста зле, но като гледам сайта на Берлинското, мога само да завиждам на българчетата там. Тук учителите са по-скоро доброволци, ако не смятаме мизерните 40 долара за 4-те часа неделни занимания ... Повечето не може да се каже изобщо, че са били с педагогическо образование или нещо подобно ... Понякога има добри попадения, но се сменят наистина скоростно, защото кой ще изтърпи за повече от няколко месеца да си изгуби неделята за символичните 40 долара!

Тъй че в светлината на по-горе казаното, дали ще е с един пръст или десет пръста, няма голямо значение. Само да обърна внимание на авторката, че никъде не можеш да завършиш музикално образование, дори и следдимпломна квалификация за хорово дирижиране, без да владееш солфеж и някакъв инструмент.

Какво е заплащането на учителите във въпросното Берлинско бг училище ? Не вярвам децата да са през цялата седмица там, а само в неделя. Кой ще им плаща по 2000 или по 4500 евро само за един ден в седмицата  ooooh!

А и това 320 евро на месец е направо супер такса в сравнение с Монреалската от 60 долара + още 15 ако искаш и танци-манци след ученето ...

Последна редакция: пн, 13 окт 2008, 01:58 от greendream

Общи условия

Активация на акаунт