Езикът в детските филмчета-потресена съм

  • 3 645
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 751
Свикнала съм в някои детски филмчета да чувам "тъпак", "глупак" и прочее.
Но това, което чух в едно филмче на ф-мата А-дизайн, ме потресе  Sick

Фразата беше "ТЪПО КОПЕЛЕ"  #Crazy #Crazy #Crazy Филмчето е от най-обикновените анимации, нищо особено...
Дисковете на въпросната фирма се разпространяват усилено в търговскта мрежа и се купуват, най-вече защото са много евтини.

Но все пак: Значи ли, че щом дискът с филмчето е евтино, може да се допусне такова нещо?  Shocked

Какво мислите: прекалявам ли, или съм права да се възмущавам?

Писах им мейл, чакам отговор  Sick

# 1
  • Мнения: 116
И аз се възмущавам доста, тригодишния ми син върви по улиците и си говори : "Вие тъпи глупаци сте идиоти"
Фразата е взета мота мо от 101 Далматинци ( когато Круела Девил се разбива с колата накрая) , постоянно го ръси в градинката пред бебетата и по-малките деца и никак не мога да го убедя да не го прави и се червя постоянно.

# 2
  • Мнения: 148
Естествено, че е прекалено! Глупак и тъпак са също дооооста неподходящи за детско филмче. Добре, че не сме попадали до сега на такива неща, че каквато е попивателна моя, вече щеше да ме нарича тъпо копеле Rolling Eyes. Сега върви след мен и ми повтаря - мамо, колко си смела!  Grinning Това е от някакво филмче за мечо пух. Не му купувай евтини филмчета, сваляй му качествени от нета

# 3
  • Мнения: 3 367
Аз лично се възмутих наскоро от "абе това грозно пате е лудо,бе", споделих тук и доста майки намериха реакцията ми за пресилена. Може и да е,но засега мога да контролирам какво гледат децата и пенсионирах набързо диска с патето, неприемливо ми е,знам че ще научат и по-лоши думи в градината и пр.,но в дома си отказвам да слушам подобен език,особено пуснат/одобрен от мен уж с образователна цел (да учат бг че не сме ви в Бг).  Та -хора различни,за мен това е недопустимо и споделям мнението ти!

# 4
  • Мнения: 2 751
Не му купувай евтини филмчета, сваляй му качествени от нета
Ама свалям му, ама като се лепне за тея филми в Т-маркета и направо луда ставам  Rolling Eyes

Все пак цената не оправдава такъв език  #2gunfire
Да е некачествен, тъп или нещо такова- ОК, ама "тъпо копеле"...

# 5
  • Мнения: 2 039
Оооо, да, разбира се, че си права  ooooh! Като се има предвид, че съм родител с доста разкрепостено мислене, някои филмчета направо ме потрисат. "Тъпо копеле"  #Crazy #Crazy #Crazy 
Преди време даваха по лека нощ деца приказки, играни от български артисти. Една серийка ме накара да падна от масата направо. Беше нещо от рода: " Вървял си един човек по пътя и какво да види-на пътя лежи труп, ама савсем умрял"  Shocked Shocked ooooh!  Тези хора акъл имат ли изобщо???

# 6
  • Мнения: 5 877
Аз подбирам внимателно филмчетата, но не съм забранила жаргона.
Напротив, когато щерката се върна с няколко жаргонни израза от детската, се засмях и й казах, че много хубаво, че ги е научила, сега остава да се научи и кога се употребяват и кога-не.
Не, не бих се потресла от "тъпо копеле", зависи от контекста. Повече ме дразнят морално тъпите сюжети.

# 7
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Аз лично се възмутих наскоро от "абе това грозно пате е лудо,бе",
Ей това бе колко ме дразни...  #Cussing out Малкия така добре го е усвоил от детската площадка, и нищо не мога да направя. Отначало много му се радваше, когато го употребяваше. Но понеже се правех, че нищо неправилно не казва сам огреничи употребата му.

# 8
  • Мнения: 24 467
Как ще се цени нещо от майки, пишещи тук не ме е интересувало никак. Тука има всякакви, включително и не- майки.
По конкретния повод- не съм се дори възмущавала във форума често, понеже няма смисъл. Просто спрях ТВ-то за когато ме няма и децата хич и не ги намирам за ощетени. Компютърът е с парола /имам третокласник, който работи добре с Гугъла, та- затова/, пускам го когато сме си у нас. ТВ- програми и филмчета за деца са пълни с откровена помия, която не считам, че аз и хлапетата ми сме задължени да поглъщаме. Достатъчни са изразите, които се научават в крачка /градина, площадка, училище/, тези ми идват горница.

# 9
  • Мнения: 389
Определено такива изрази нямат място в детски филмчета и незнам кой малоумник е решил,да вмъкне въпросната реплика.
Иначе на моите деца съм им обяснила,че мръсни думи тепърва ще чуват и научават.Това,което не искам от тях е да ги говорят.Чули са нещо лошо и дотам-да не излиза после от тяхната уста.

# 10
  • Мнения: 2 803
Възмущавам се гласно пред детето за да разбере да отсява. Детските филмчета са пълни с какви ли не реплики, нека сами да преценяват. Изтеглила съм и доста приказки на Дисни и от старите нашите, с които сме израснали.

# 11
  • Мнения: 9 814
Възмущавам се гласно пред детето за да разбере да отсява. Детските филмчета са пълни с какви ли не реплики, нека сами да преценяват. Изтеглила съм и доста приказки на Дисни и от старите нашите, с които сме израснали.

И аз така. В редките моменти, когато въобще поиска да гледа нещо детско.
Скоро една майка ме нападна като й споделих, че дъщеря ми предпочита да гледа новини пред анимация.
Е, по новините поне не използват обидни думи.

# 12
  • Мнения: 2 220
И аз съм възмутена. Не става въпрос за качеството на филмчетата. Изрази като "глупак" и "марш" се срещат в "Том и Джери", "Ледена епоха" и др. Трудно ми е да обясня на сина ми защо, след като ги чува от любимите си герои, не трябва да ги използва той.  newsm78

# 13
  • Мнения: 182
В детските книжки също има подобни изрази.
Когато им чета книжка,много често ми се случва да си измислям.
Нямам думи!

# 14
  • Мнения: 4 841
Не подценявайте децата, те много добре правят границата между реалност и фантазия (приказки/филмчета). Просто родителят трябва да чете/гледа заедно с детето и веднага да обяснява кои от нещата трябва да си останат в приказния свят, и кои може да пренесем в реалния живот.
Със сигурност "тъпак", произнесено от нарисуван герой ще нанесе много по-малко щети от "пед....т" или "селянин", произнесено докато татко шофира. Всичко е въпрос на родителска активност - децата имат учудващо вътрешно усещане за контекст, стига, разбира се, някой да си направи труда да им обясни кое къде и в какви ситуации е приемливо.
Речта е динамична, жива, всеки от нас използва такива думи, не си говорим на "Многоуважаеми господине" все пак. Така че вместо потрисане и възмущение, можем да се погрижим за речевата култура на децата си и да им изградим усет към добрия изказ с личен пример, а не със забрана на "лошите" думички.

Общи условия

Активация на акаунт