Как се справяте с Претенциите в кухнята?

  • 3 850
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 80
Здравейте, имам следния проблем - не обичаме да ядем нито по-разнообразни ястия(само традиционна кухня без много сол в ястията), не харесва нищо екзотично(например ориз със зеленчуци и ананс, месо със сметана и зеленчуци, да не говорим да нещо още "по-странно")...
Как се справяте с това?

# 1
  • Мнения: 1 796
Не можеш да се справиш! Mr. Green
Моя мъж не яде почти нищо!
Сигурно наааай много да се събират общо 10-тина ястия, които му харесват. Спокойно би могъл да не яде или пък да яде само плодове или сурови зеленчуци.
Страшно ми е трудно, защото аз съм чревоугодник и обичам да опитвам нови и екзотични неща.
Просто готвя две ястия или сготвям повечко от това, което той обича за да има за по-дълго време и през другото време си готвя само за себе си! Sad

# 2
  • Мнения: 4 496
Готвя отделно за всеки. Понякога се престрашават/и мъжа ми, и децата/ и опитват от моето. Пък вземе, че им хареса... Grinning
Аз съм на принципа "Не казвам, че не обичам или, че няма да ми хареса, преди да съм опитала."

# 3
  • Мнения: 80
Ужас! А манджите на майка му са просто "прелестни" безсолни, безвкусни, всичко което аз не ям...не ще сметана, за салата от макарони, майонеза, салам и краставички - не можел да възприеме, месо свинско нещял, пък купена кайма малииии...
5 яденета яде и това е.. но просто финансово е кофти с неговите претенции - все пак това са си две неща почти винаги.

Много ми е криво.... добре ssiillvvyy  ти поне успяла ли си да го накараш поне нещо да харесва?
мис арк - той казва "това няма да го ям" и точка. дори не иска да опита....

# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами като няма да яде, няма да яде  Mr. Green
У дома претенции няма. Казала съм, че като платим заемите и сметките, с каквото остане каквото мога готвя. И мъжът ми се съобразява. Той не обича например леща, но яде. Иначе да си стои гладен. Проблемът е негов. Аз не съм му майка.

# 5
  • София
  • Мнения: 607
Ааа - такива не минават. Като не му харесва - да ходи при мама да си яде.  Naughty

Моят мъж прояде доста неща откакто сме заедно (вече около 7-8 години). Опитва си от моето ядене и му стане вкусно - дори казва, че заради мен качил кг  Joy

# 6
  • Мнения: 1 796

добре ssiillvvyy  ти поне успяла ли си да го накараш поне нещо да харесва?


Изобщо не опитва нещо, ако е приготвено по начин, по който той не яде храната - например варено, същото е ако пък има някаква съставка, която не яде. Дори месото ако има хубав изпечен вид, ако му кажа, че преди това съм го варила - няма да го яде! Simple Smile Вече казвам на варените картофи - "задушени", за да мога после да ги запичам леко на фурна и да ги яде! Simple Smile
Добре, че асортимента на гозбите на майка му е доста ограничен, че успях да му предложа и няколко неща, които изобщо не беше опитвал до момента и взеха, че му харесаха. Mr. Green
Пример: Вкъщи майка му приготвя сърми само постни и той изобщо не иска да опита сърми с кайма вътре!
Когато се опитам да го изнудя с нещо - опитва, но никога не харесва новия вкус!

Според мен всичко това е в резултат на някакъв психологически проблем. Той самия казва, че като дете - някои неща са му се сторили "гадни" на вкус и мисълта за тях в момента му предизвиква неприятно чувство. То пак опряхме до "майките", ама как например ще харсва агнешко, след като в тях майка му никога не претопля ядене!? За нея е голямо геройство - как е научила семейството си да яде студена манджа! Не вярвам на някой да му се яде агнешко, ако като дете насила са те карали да ядеш студено такова(това са негови думи) - цялото в лой! Sick

Голям проблем ми е на мен това и при все, че полагам големи усилия за 3 години почти с нищо не съм успяла да променя хранителните му навици. Така, че май се отказвам вече! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 154
Ужас! А манджите на майка му са просто "прелестни" безсолни, безвкусни, всичко което аз не ям...не ще сметана, за салата от макарони, майонеза, салам и краставички - не можел да възприеме, месо свинско нещял, пък купена кайма малииии...
5 яденета яде и това е.. но просто финансово е кофти с неговите претенции - все пак това са си две неща почти винаги.

Много ми е криво.... добре ssiillvvyy  ти поне успяла ли си да го накараш поне нещо да харесва?
мис арк - той казва "това няма да го ям" и точка. дори не иска да опита....

С манджите на мама не мойш се конкурира!  Naughty Моят уж харесва как готвя (аз също обичам различните неща, интересните подправки), но от време на време току изтърси "Абе не можеш ли да напарвиш едни обикновени печени картофи като на майка!". Ми не мога. Като иска "като на мама" да си ходи при нея и това е!

# 8
  • Мнения: 592
Аз съм на мнение, че като не му се яде на човек нетрябва да го караш на сила. Доста големи сме вече, че да се гоним с вилицата и лъжицата. Ако на теб ти се екперемнтира с нови ястия - прави го за себе си. Пък той да си кара както си знае - щом това му хареса. Не мисля, че имаш "проблем". Аз например не ям риба и не бих желала някой на тази възраст да ме насилва да я ям и аз съответно непречинявам това на другите Naughty

# 9
  • Мнения: 2 018
Когато направех таратор - единия не искал чесън, другия копър...
Казах им да си ги отделят.  Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 80
Неприятното е, че не иска да опита, за да реши иска или не.. много неща никога не е опитвал и не иска да опита, а не знае дали е хубаво или не. От друга страна майка му доста харесва определени мои гостби... честно казано той и много нейни неща не иска да опита.. не го насилвам да яде - само да опита. Единствения ми прогрес - кюфтета от домашна кайма - прояде, защото каймата не беше предварително овкусена с кимион.. явно не харесва вкуса му.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 341



Моят син е така капризен!Той е на 24 г.
Аз готвя за нас с мъжът ми и отделно за синът!
Мислех си когато влезна в казармата,че ще прояде...но уви!!!
Пробвал там зеле - не му харесало!
Пробвал макарони на фурна -ДА.Сега му правя!
А знаете ли когато правя тел.варено - Сипвам му през цедка и в
бульона слагам месо и картофи.Голяма мъка!
Аз експериментирам с ястията,но не винаги ги приема.
Всеки път му казвам,че когато се ожени,жена му ще ме псува по 100 пъти на ден...
Ама не мога да се преборя.В казармата си стоеше гладен  или ядеше сух хляб,защото в поделението нямаше лавка.....МЪКА,МЪКА......

# 12
  • София
  • Мнения: 3 789
 ooooh! Баща ми е такъв, както и мама. У нас се готвят само традиционни ястия, не им допада нищо по-модерно или "екзотично", защото е изчанчено или е "изгъзица' #Cussing out Наложи се да им гостувам почти месец- за това време ми "позволиха" аз да сготвя точно веднъж- ориз с телешко в тавичка, традиционно, като преди това тате ме предупреди да не слагам никакви "боклуци" вътре и  "изгъзици" като сметани и разни подправки....... Веднъж направих мусака с готов фикс отгоре, като хапнахме- много им хареса и когато казах с какво съм направила заливката отгоре- повече не повториха.....
Когато отидем за уикенда при тях и предложа аз да направя нещо- "ние не обичаме такова!"  Crossing Arms Аз веднага- "Ама вие опитвали ли сте го?"  newsm78, а мама- "Не сме, но не обичаме  ......" #Cussing out
Понякога ми е обидно, но осъзнавам, че няма смисъл да ги променям, на тези години....
Иначе ние с милото сме демокрация - ядем всичко и обичаме да експериментираме в кухнята. Опитваме нови вкусове, не си падаме много -много по традиционното. Затова не ми е трудно с яденето.
Но напълно те разбирам какво ти е, можеш да се опиташ лека-полека да вмъкваш по нещо ново, кога нова подправка, кога по-различен начин на приготвяне на нещо познато и традиционно......май е все едно да захранваш бебе- с нови вкусове, първоначално по лъжичка......

# 13
  • Мнения: 1 352
Аз с претенции проблеми нямам. Готвя разнообразно и що-годе здравословно. Детето и то не искаше дори да пробва това-онова, но като видя, че специални неща за него няма да се правят, взе всичко да яде. Който както си го научиш от малък.
На който не му харесва да си готви.

# 14
  • Мнения: 4 433
Когато направех таратор - единия не искал чесън, другия копър...
Казах им да си ги отделят.  Crossing Arms


Уфф и аз най мразя нещо подобно.Цял ден съм седяла да речем в кухнята и като седнат това отделят,онова Close

Общи условия

Активация на акаунт