осигуровки

  • 1 372
  • 8
  •   1
Отговори

Анкета

оот кога да започна да плащам осигуровки за болничен

Опции:

  • Мнения: 10
Здравейте,мили мами!Аз съм нова в този сайт.Имам някои въпроси свързани с осигуровките и майчинството.Аз съм ЕТ,но до сега не съм се осигурявала за болничен,в момента съм в третия мес.,а термина ми е средата на май.Счетоводителката ми ми каза,че ще мога да започна да се осигурявам за болнични чак след 31.12.,но ако е така ще имам само 5 мес.осигуровка за болничен.Та въпроса ми е като имам само 5мес.вноска за болничен,ще мога ли да си поллучавам нормално майчинство,и от кога ще е на добре да си завиша самата осигуровка.предварителни благодарности Simple Smile

# 1
  • Мнения: 98
Щом си ЕТ не се ли осигуряваш, като самоосигуряващо се лице?

# 2
  • Мнения: 98
Кото самоосигуряващо се лице не се ли осигуряваш за всички социални рискове, ако не си осигурена за всички соц. рискове наистина правилно ти е казала счетоводителката след 31.12.

# 3
  • Мнения: 10
осигурявам се естествено,но когато започнах беше преди 4-5 години и тогава закона беше друг,т.е.болничен не се изплащаше от НОИ,а от работодатела и нямаше смисал да плащам и за това.Плащам си всички други неща,а сега го направиха болничния да ти го изплаща НОИ.

# 4
  • Мнения: 169
ще можеш да получаваш майчинство, но то ще е 90% от минималната заплата, а не върху това което те осигоряват - ако е повече. не знам защо счетоводителката ти е казала че чак от 31.12 ще може да се осигоряваш за болничен. според мен се посаветваи и с някой друг счетоводител по този въпрос.

# 5
  • София
  • Мнения: 77
Ако не се лъжа - промяната в процента на осигуряване при самоосигурен - може да става само от началото на календарната година - като задължително поне 7 дни преди този месец се ходи в НОИ - с осигурителната ти книжка и декларация за промяна на % на осигурителната вноска - и тази промяна се вписва и в осигурителната ти книжка. ПРЕДПОЛАГАМ че това е имала впредвид счетоводителката ти -  тогава нищо не ти пречи да увеличиш и сумата в/у която се осигуряваш - за да получаваш по- голямо майчинство - но трябва да знаеш, че този доход после ще трябва и да го докажеш.

# 6
  • Мнения: 3
Счетоводителката във фирмата в която работя ми каза че трябва да имам най-малко 6 пълни месеца в които да се осигурявам на по-голяма заплата за да вземам после повече пари. 6 месеца трябва да имаш преди да излезеш в болничен по майчинство /45 дни преди термина/. Така че е трябвяло да почнеш от октомври. Питай счетоводителката си дали не може със задна дата да внесеш осигуровките

# 7
  • Мнения: 10
не ми е ясно тези 6 месеца преди самото раждане ли се броят или преди да започнат да се броят 45 дена до термина

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
6 месеца се броят назад от 45 дневния болничен.Но се взимат само цели календарни месеци.Например ако болничният ти започва на 15 май,май не ти влиза в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане.Базата ще ти бъде ноември-април.

Общи условия

Активация на акаунт